Do práce v teplácích, na ples v obleku. „Nikdy nebudu holčička, jakou si rodiče přáli,“ bojuje se zklamáním studentka vysoké školy
Rozhovor
Zdroj: iStock

Do práce v teplácích, na ples v obleku. „Nikdy nebudu holčička, jakou si rodiče přáli,“ bojuje se zklamáním studentka vysoké školy

Očekávání jsou někdy to nejtěžší, s čím se musíme v životě potýkat. S nesplněnými předpoklady přichází ruku v ruce zklamání a často i kritika či odsouzení. Třiadvacetiletá studentka pražské vysoké školy ví, že své rodiče nepotěšila, když se rozhodla nedbat jejich přání a představ. Svou budoucnost i přítomnost si řídí sama, a přestože toho nelituje, říká, že je i každé dílčí rozhodnutí stále těžké.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
12. 9. 2022

Ty jsi jedináček, viď? V jaké výchově jsi vyrůstala?

Jsem jedináček a rodiče vždycky měli za to, že mám velmi benevolentní výchovu, ale vlastně tomu bylo právě naopak. Dovolili mi každý kroužek a zájem, nikdy mi neřekli, ať něco nezkouším, povolovali mi přespávání kamarádů, vytvářeli nákladné oslavy narozenin a každý rok jsem byla u moře a na horách. To máma ráda opakuje, když se o něčem hádáme: Že pro mě udělali všechno, dokonce jsem každý rok viděla moře i hory, abych byla zdravá a něco zažila.

Rezignovali jste na život a utápíte se v rodinné každodennosti? Pak může být vaším problémem „syndrom předměstského taťky“19. 1. 2023

To musí být těžké, když ti rodiče zpětně vyčítají, že pro tebe něco v minulosti dělali. Cítíš to jako výtku, nebo co prožíváš v takových chvílích?

Přesně tak. Cítím to jako výtku a vytváří to ve mně pocit dluhu a viny, že jsem jako dítě přijímala něco, co se teď ukazuje, že jsem si nezasloužila.

Zmínilas, že si rodiče mysleli, že jsou benevolentní, ale nebyli. V čem se to projevovalo v době, kdy jsi byla dítě?

Především v tom, že nejen, že mi vše dovolili, ale o to víc mě cpali do toho, abych vždy přinesla nějaký výsledek. Ten byl podstatný. Takže když jsem chodila na výtvarku, ukazovala jsem obrázky, abych dokázala, že ty peníze za ten kurz za to stojí a že se posouvám. Rodiče zajímalo, kde visí moje obrázky na výstavě v zušce (základní umělecké škole – pozn. red.) a jestli jsou mezi těmi nejlepšími, anebo – jak říkala máma – „za rohem“. Ve sportech vždycky fandili a byla jsem dítě, které nikdy nebylo na zápasech bez rodičů. Dokonce nosili i ostatním občerstvení, a to bylo fajn. Ale zároveň si pamatuju, že radost měli jen když jsme vyhráli. Když se prohrálo, jelo se domů tichým autem a cítila jsem se jako loser („lůrz“, tj. břídil – pozn. red.).

Cítilas, že je na tebe kladen velký tlak? Hlavně pokud jde o výkony?

Rozhodně. Ale nejenom pokud jde o výkony. Mamka vždycky ráda říkala, jak jsem dobře vychovaná, a to proto, že – na rozdíl od nezodpovědných žen – ona měla jen jedno dítě, o které se pořádně postarala: Vychovala mě ke slušnosti, zdvořilosti, k tomu, abych uměla jazyky, zvládala se postarat o domácnost, abych se uměla upravit… No a taky že si mohli dovolit koupit mi první poslední. Naši nesnášejí rodiny, které mají víc dětí, a pak řeší, že si třeba nemohou dovolit zaplatit jim školní výlet nebo nějaký kroužek. Říkají, že takové děti mají hned od narození obrovskou smůlu a nemohou se rozvíjet, a to jen proto, že jejich rodiče neumí přemýšlet dopředu. Vždycky jsem vyrůstala v tom, že naši dělají všechno správně, často na rozdíl od ostatních rodičů. Teď už vím, že tomu tak není. Všichni dělají nějaké chyby. Menší nebo větší.

Jaké chyby tedy tebe nejvíc bolí?

Především to, že se nemůžu projevovat taková, jaká jsem, aniž bych poslouchala od rodičů, že je to špatně. Původně jsem i studovala na vysoké úplně jiný obor – takový, který chtěli rodiče, abych se mu věnovala a už odmalička mi to předkládali za jedinou možnou variantu. Na tu školu jsem se dostala, ale byla jsem tam nešťastná. Když jsem přestoupila jinam, vím, že je to zklamalo, ale tohle studium mi dává mnohem víc, byť pořád dokola poslouchám, že skočím jako magistr na pracáku. Současně je pro ně problém i můj styl oblékání a obecně vkus.

„Manželství pro gaye jsem dlouho odmítal, bál jsem se, že nás zase ´sváže´,“ popisuje gay, který dospíval v socialismu. Proč změnil názor?26. 1. 2023

Vkus v tom, co nosíš, nebo i na to, kde a jak žiješ?

Všechno. Moje přítelkyně mi říká, že jsem hodně militantní, že když mi do věcí někdo mluví, jsem hodně reaktivní, ale myslím, že je to proto, že odmalička jsem dělala jen věci, které chtěl někdo jiný, ne já. Teď, když tu svobodu mám, si chci všechno uspořádat podle svého.

To zní logicky. Co všechno si uspořádáváš?

S přítelkyní bydlíme ve spolubydlení. Máme svůj pokoj a v bytě bydlí ještě další lidi. To samo o sobě rodičům přijde strašné. Pak je tu to, že já prostě nejsem na nějaké čičurády, a tak je všechno zařízeno nízkonákladově a minimalisticky. Většinu věcí, co v pokoji máme, jsme našly na bazarech, nebo dokonce i u popelnic. Takhle jsem zrestaurovala obě židle, co v pokoji máme. Peníze šetříme do budoucna, nechceme je utrácet za zbytečnosti, které jsou nejen neeokologické, ale i nevkusné.

No a pak je tu samozřejmě můj vzhled. Jak vidíte, mám prostě kratší vlasy, nějak se s tím nepářu. Máma mi vždycky cpala nějaké ty lesky na rty a já nevím co. Pořád to dostávám k Vánocům, ale pro mě je činčání ztráta času. A vypadá to i směšně.

Co se týká oblečení, já se prostě v ženských hadrech necítím. Nějaké šatičky nebo tak, to mi připadá na mně jako pěst na oko. Nejsem na to ani stavěná a ani se mi to ke mně nehodí.

Co nejraději nosíš?

Někdo by tomu řekl elegantně „pánský styl“, ale ono to reálně z velké části pánské oblečení je. Když jdeme s přítelkyní třeba na ples, mám oblek. Líbí se mi to. Do práce chodím v teplácích, protože stejně jsem v kanclu sama, maximálně někoho potkám na chodbě a nikdo to neřeší. A ve škole prostě klasika – džíny a nazdar.

Vznikl zde slavný porno román a Liz Taylor tu dala manželovi co proto. Resort, kde se točil Bílý lotos, je plný neřesti a skandálů i ve skutečnosti24. 1. 2023

Mají rodiče problém i s tím, že máš přítelkyni?

To je na samostatné povídání. Samozřejmě, že „mají velkou radost“.

Můj point je, že teď jsem opravdu spokojená. Ale jakmile se vidím s rodiči, je mi vždycky hůř a cítím se méněcenná. Tolik poznámek a v podstatě urážek se nese hrozně těžce. Dokud jsem s nimi bydlela a neměla jsem oporu přítelkyně, myslela jsem si, že je moje chyba, že jsem jiná. Že jsem prostě mimozemšťan, ošklivá, neschopná se přizpůsobit. Neustále bojuju s tím, že mi rodiče dávají najevo, že jim moje životní volby připadají jako nesmysl. Zklamala jsem je, a přitom si nemyslím, že bych žila nějak pokažený nebo špatný život. Nezdá se to, ale je hrozně moc důležité, aby děti věděly, že je rodiče mají rádi bez ohledu na to, že mají třeba jiné představy o svém životě. Moc bych si přála, aby to naši uměli, ale vím, že tohle je dávno prohraná bitva. Nikdy nebudu holčička, jakou si rodiče přáli.

Zdroj: Anonymní respondentka, redakce

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop