Expert na etiketu v oblékání: kam v košili s krátkým rukávem a žabkách? Nedopusťte se faux pas!

Libora Neuwirtha vedli rodiče odmalička k etiketě a starší bratr mu ukázal, jak se obléká ten správný gentleman. Etiketu si natolik zamiloval, že se rozhodl ji studovat. Dnes spolu s přítelkyní založili projekt, kdy mladým lidem předávají rady o tom, jak se chovat ve společnosti, a co jsou třeba ty největší prohřešky v oblékání.

„Díky tvorbě, které se věnujeme, vnímám, že se lidé o etiketu chtějí více zajímat a baví je. Mladí kluci i dospělí chlapi by se rádi uměli elegantně oblékat, a chtěli by se umět chovat galantně nejen k ženám,“ říká Libor s tím, že se snaží, aby bylo ve společnosti více gentlemanů.

K vraždám před gay klubem významně přispělo referendum o ochraně tradiční rodiny, myslí si slovenská politička a LGBT aktivistka28. 10. 2022

Mohl byste mi, prosím, říci pár znaků správného gentlemana v oblékání?

1. Upravené vousy a vlasy – správný gentleman by se o sebe měl starat a neměl by do společnosti chodit neupraven. Jednodenní strniště není nic hrozného, ale záleží, kam jdeme. Pokud má muž plnovous, měl by se o něj také starat.

2. Obuv – ta by měla být vždy čistá, udržovaná a adekvátní k oblečení i události.

3. Vhodně zvolené oblečení k dané události – gentleman respektuje předepsaný dress code a formální úroveň každé události, a dle toho se adekvátně obléká.

4. Gentleman by si měl umět dobře uvázat kravatu – uzel kravaty se volí podle typu límečku u košile. Máme-li límeček, který má větší prostor mezi špičkami, volíme širší uzel, například Windsor. Pokud je prostor mezi špičkami límečku užší, volíme i užší uzel, třeba Four-in-hand. Důležité je brát v potaz i materiál kravaty, protože i jednoduchý uzel může vypadat velice mohutně na kravatě z hrubšího materiálu.

5. Gentleman společnost nenavštěvuje v košili s krátkým rukávem a žabkách. To je outfit vhodný tak akorát na zahrádku nebo pláž.

Když si to rozdělíme, jak by se měl muž obléci třeba na schůzku do restaurace? Pak co zvolit třeba do kina nebo na ples?

Nedá se to tak jednoznačně určit. Záleží na typu schůzky (obchodní schůzka, rande) a typu restaurace. Obecně ale lze říci, že se sluší, aby muž do restaurace šel ve slušných kalhotách a alespoň v tričku s límečkem. Nejlépe pak v košili a saku. Na schůzky, které si to vyžadují, samozřejmě i v obleku. Do kina můžeme zvolit například chinosky, volnočasovou košili a sportovní sako. Na ples se pak oblékáme nejformálněji ze zmíněných situací. Jedná se o jednu z nejvíc formálních a slavnostních událostí vůbec. Muž volí tmavý oblek (černý nebo v odstínu půlnoční modři), bílou košili, kravatu/motýlek a černou společenskou obuv na šněrování.

Co považujete za největší prohřešek v oblékání u mužů?

Lenost a pohodlí. Pro mnoho mužů je hlavním kritériem při volbě oblečení právě pohodlí. To, jestli je zvolený oděv vhodný pro událost, na kterou se zrovna oblékají, je až druhořadé, teda jestli to vůbec berou v potaz. Jde-li gentleman například na letní svatbu, měl by umět obětovat své pohodlí, aby vhodným oděvem prokázal úctu a respekt snoubencům. Přijít na takovou událost například v šortkách a tričku je neuctivé a o člověku to vypovídá, že hlavní je pro něj pohodlí. To platí pro každou společenskou událost.

Uvedli jsme si pět zásad správného gentlemana. Ale co ženy? Jak se pozná pravá dáma? Můžeme uvést třeba i pro ni nějaká doporučení?

I pro ženu platí, že by měla mít vždy čisté a upravené vlasy, a oblečení volit adekvátně události, na kterou se chystá.

Dáma by měla vědět, kdy je vhodné mít zakrytá ramena. Může se jednat o zaměstnání, konzervativní události (mohou to být zkoušky na VŠ, maturita…) nebo třeba návštěva kostela. Do zaměstnání by žena navíc měla pečlivě zvážit i délku sukně/šatů a velikost výstřihu. Čím odhalenější dekolt žena má, tím uměřenější délku sukně/šatů by měla mít. Platí to i naopak. Dáma si do společnosti obléká silonky, jestliže nemá šaty, které by ji zakrývaly takřka celé nohy. Při stolování bych rád zmínil, že žena neodkládá kabelku na stůl.  

Skvělý obraz, zvuk i herní zážitky – přesně to nabízí televize Philips OLED 80722. 11. 2022

A největší prohřešky u dam, kterých si všímáte? 

Ženy jsou v tomto disciplinovanější než muži. Uvedu proto alespoň jeden z nejčastějších prohřešků, kterých si všímám. Je to právě absence silonek na společenských událostech. Žena by bez nich do společnosti prakticky neměla chodit. Černé silonky ženy nosí, když pro to mají důvod (ladí je s botami nebo se šaty, opticky si zužují lýtka, drží smutek).

Do budoucna má Libor Neuwirth v plánu přednášky pro veřejnost. Prozatím školí pouze firmy, a tak by chtěl své působení rozšířit. Zároveň pracuje na dalším díle svých „skript“, která popisují právě základní pravidla etikety.

Zdroj: Libor Neuwirth, IG: etiquetteforeveryday, redakce