Bydlení budoucnosti je tady: Otevřete si dveře díky face ID a návštěvám pošlete místo klíče QR kód! Jak budou nové byty vypadat?

Jak se asi bude žít za sto, dvě stě nebo tisíc let? Jak daleko dosáhne pokrok? To jsou otázky, které někdy jistě napadly asi každého z nás. V Praze vzniká unikátní projekt, který vhodně navazuje na minulost, esteticky pracuje s přítomností a nabízí možnosti, které byly ještě nedávno považovány za fantastickou budoucnost.

Bydlení v srdci Evropy

„Praha není nafukovací.“ To je jeden z největších problémů těch, kteří doufají, že na tomto přenádherném, historickém a mimochodem často oceňovaném místě zapustí kořeny. Portál města uvádí, že v našem hlavní městě dlouhodobě pobývá kolem 1 570 000 lidí. Že je to hodně? Ano. Asi o čtvrt milionu více, než kolik jich napočítal Český statistický úřad. Řešení bydlení je tak v této oblasti prioritou. Nové projekty nezřídka mizí prodejcům pod rukama. Je libo vlastní hnízdečko? Nebo snad investiční nemovitost? V Praze pravděpodobně nešlápnete vedle. Ti, kdo si mohou koupi dovolit, vědí, že ceny nemovitostí hlavního města stále stoupají. Že to zní jako špatná zpráva? A co se na to podívat jako potenciální majitel? To už se karta obrací…

4. nejnavštěvovanější španělské město si vás získá zvláštní kombinací tradice a moderny. Zrodilo se tu flamenco, pobývala zde Carmen a duha v ulicích je všudypřítomná17. 10. 2022

Výběr bydlení

Praha je velmi specifická tím, co všechno nabízí. Od vilkových čtvrtí a okrajových klidných uliček až po tepající srdce centra s historickými budovami. Nezapomínejme ani na běžnou zástavbu starou několik desítek let – opět do módy se vracející bydlení v panelových domech – a samozřejmě nádherné novostavby. Není divu, že si developeři vybírají právě Prahu a její okolí ke svým stavebním záměrům. Potenciál takového bydlení je opravdu obrovský.

Budoucnost je tu!

Novostavby s sebou přinášejí samozřejmě i nové technologie a vychytávky. A tak pokud uvažujete o koupi právě něčeho zbrusu nového a jak se říká „neosahaného“, pak možná zaplesáte nad novinkami, které lze na trhnu najít. Věděli jste, že například ve Vysočanech bude už zanedlouho možno vcházet do vlastního bytu bez klíčů, a přitom stále exkluzivně? Stejně jako se odemyká telefon rozpoznáním tváře, i do domu se nyní budou moci dostat jen povolaní, aniž by byli nuceni upustit tašky nebo šátrat po kapsách. Že tím znevýhodníte návštěvy nebo přítele, kterému chcete prokázat romantické gesto předáním klíčů? Zkuste to moderně – jednoduše pošlete QR kód a je to!

Zeleně a udržitelně

Technické vymoženosti tu ale nejsou jen pro naše pohodlí, radost a hrdou ukázku přátelům. Planetu na žití máme (minimálně zatím) jenom jednu, a tak je starost o udržitelnost a ekologii opravdu důležitá. Projekt od společnosti Skanska ani tentokrát nezapomíná na inovativní technologie, které budou šetřit nejen finance budoucích obyvatelů, ale především naše životní prostředí. Bytový dům bude totiž efektivně pracovat se solární energií, zelení i dešťovou vodou. Nově se zde nainstalují fotovoltaické panely, které zajistí provoz veškerého osvětlení společných prostor i ventilace a šetrně se bude zacházet i s vodou.

Proč?

Protože bez vody není života a její dostatek a kvalita je pro nás naprosto kruciální. Stejně jako investoři na burzách, kteří si čím dál častěji všímají možností investic do vodohospodářství, i Skanska zareagovala velmi pružně a přidala do svého projektu akumulační nádrž, ze které budou mít radost především pokojové rostliny a předzahrádky, terasy či lodžie těch, kteří milují zahrádkaření.

Soukromý ráj na zemi

Ve škole jsme se všichni učili, že zelené rostliny díky fotosyntéze produkují kyslík. Co nejkvalitnější vzduch chceme všichni, a to nejen pro sebe, ale i pro naše blízké. Ačkoli nemůžeme přímo ovlivnit vše, co nám naše ovzduší kazí, můžeme udělat maximum pro to, abychom se pohybovali na co nejvhodnějším místě. Stvořit si své vlastní mikroklima je ideálním řešením, a tak projekt od Skanska dal dohromady i zelený veřejný prostor kolem bytů. Díky tomu, že navíc staví z udržitelných, vysoce kvalitních materiálů, aspirují na vysoké hodnocení mezinárodní enviromentální certifikace BREEAM, která podle přísných kritérií hodnotí celkovou udržitelnost budovy.

Přírodní světlo

Největším problémem městské zástavby je často světlo. Tmavý byt se velice těžko upravuje tak, aby působil vzdušně a příjemně. Proto pokud projekt už dopředu myslí na něco tak podstatného, je to obrovské plus. Skanska počítá nejen se světovou orientací, ale i se sníženými parapety, aby byla okna jednoduše větší, a tím pádem prostor vzdušnější a prosvětlený. A jakmile dorazí do našich končin letní žár, obyvatelé jistě ocení přípravu na předokenní žaluzie, které lze navíc ovládat pohodlně, dálkově. Samozřejmostí pak jsou i kvalitní podlahy z pravého dřeva a bezpečnostní vstupní dveře.

Jakou barvu pleti by měla mít malá mořská víla? Odpůrci tmavé herečky se ohánějí historií, fanoušci natáčejí dojemná videa19. 9. 2022

Novinky ladí se stávajícím

Že vás zajímá, kde se takové byty budou nacházet? Projekt vznikne poblíž metra Kolbenova a jmenuje se Alfred. To po mladším bratru Emila Kolbena, podle něhož byla nazvána celá čtvrť. Alfred je obsahem druhé etapy její výstavby – v kontextu městské čtvrti se jedná o klíčovou budovu – a může nabídnout ve svých deseti nadzemních podlažích celkem 179 nových domovů s převahou dispozic 1+kk a 2+kk. V nevyšších patrech si na své si přijdou také ti nejnáročnější, kteří mohou vybírat ze stylových loftů a prémiových bytů 4+kk a 5+kk s vysokými okny, velkou terasou, či lodžií. Jedná se tak o ideální příležitost pro kohokoli: mladý městský pár, singles, rodinu či investora. A to vše v prostředí dostupné lokality bývalé průmyslové zóny. Kde kdysi stály tovární haly, vzniká dnes moderní městské centrum s veškerou infrastrukturou a občanskou vybaveností.

„Čtvrť Emila Kolbena dává nový smysl již vyhaslé, avšak zcela velkolepé industriální minulosti této části Vysočan. Moderní architekturou tu navazujeme na estetiku ostatních budov, které na místě už stojí nebo teprve vyrostou v dalších fázích projektu,“ shrnuje projektový Ing. Martin Horálek fakt, že Skanska Reality citlivě navazuje na historickou stopu industriální minulosti a promítá tím unikátní „genius loci“ do atmosféry celého areálu.

Zdroj: Skanska, czso.cz, praha.eu, redakce