Elektromobilita a její udržitelnost jsou obrovskou šancí pro celou Evropu!

O elektromobilitě slýcháme v posledních letech ze všech stran. Není pochyb, že je pro svět nejen velkou výzvou, ale hlavně příležitostí zlepšit stav životního prostředí i životních podmínek pro mnohé z nás. Společnosti SEAT S.A. a Volkswagen Group si to uvědomují a proto oznámily záměr mobilizovat více než 7 miliard eur na elektrifikaci Španělska v rámci svého úsilí o rozvoj této země a vývoj elektromobility.

Společný projekt těchto automobilových gigantů, který nese jméno Program Future: Fast Forward, by měl zahrnovat výstavbu závodu na výrobu akumulátorových článků v přístavním městě Sagunto v provincii Valencia. Jednalo by se o největší průmyslovou investici v historii Španělska. Jak řekl předseda správní rady společnosti SEAT S. A. a člen představenstva Volkswagen AG odpovědný za technologie, Thomas Schmall, je tento projekt „velmi významný pro Volkswagen, pro Španělsko a pro celou Evropu!“

V létě rozhodně nuda v Brně nehrozí. Centrum ožije festivaly, dojde i na ohňostrojovou show a nadšenci budou moci „následovat hrášek“10. 6. 2022

„Naší ambicí je elektrifikovat Španělsko a společně s externími dodavateli chceme investovat více než 7 miliard eur do elektrifikace našich výrobních závodů v Martorellu a Pamploně i do vybudování dodavatelského a výrobního řetězce pro akumulátorové články ve Valencii,“ dodává Schmall. Projekt by přinesl nejen posun na poli elektromobility, ale také pracovní příležitost pro více než 3000 lidí, pro které by vznikla nová pracovní místa.

Kromě technologického rozvoje a příležitostí pro nové zaměstnance však projekt přinese i posun elektromobility na poli udržitelnosti! „Ve Valencii nevybudujeme nic menšího než novou generaci výroby akumulátorových článků. Standardizovaná továrna bude vyrábět nejmodernější unifikované akumulátorové články koncernu Volkswagen. Trvale udržitelnou výrobu akumulátorů umožní používání elektrické energie z obnovitelných zdrojů,“ prozradil Thomas Schmall.

Udržitelnost je pro SEAT S.A. zásadní – předseda jejího představenstva Wayne Griffiths říká, že se společnost musí sama transformovat na odolnější a trvale udržitelnější organizaci. „Budoucí trvalou udržitelnost naší společnosti zajistí růst značky CUPRA,“ vysvětluje. Právě čtyři nové modely vozů CUPRA brzy rozšíří produktovou řadu značky. Mezi nimi i zcela nové elektrifikované SUV s mild-hybridními a plug-in hybridními verzemi.

Časový plán je napjatý, protože výstavba výrobního závodu musí být zahájena do konce letošního roku, aby byl připraven na spuštění výroby v roce 2026. Prvním milníkem musí být přijetí přihlášky do programu PERTE a získání všech povolení. Držíme palce!

Zdroj: SEAT S.A., Volkswagen AG