Jak pracovat z domova a nezničit si záda? Je důležité dbát na správnou ergonomii

Donutila i vás současná situace proměnit jídelní stůl nebo kuchyňský ostrůvek na „kancelářský stůl“? Nebo hůř, krčíte se u konferenčního stolku či v posteli s notebookem opřeným o polštář? Pokud ano, možná jste již zaznamenali nepříjemnou bolest krku, ramen nebo dolní části zad, která je způsobena špatným držením těla nebo dlouhým sezením u počítače bez pohybu. Proto jsme pro vás připravili pár tipů a rad, které vám mohou pomoci při zařizování domácích pracoven.

Jak předejít zdravotním rizikům spojeným s prací z domova? „Základem je správně vybavené pracovní místo. To dokáže těmto problémům předcházet. Důležitá je také ergonomie, což je věda, která se zabývá přizpůsobením nástrojů a prostředí tak, aby byly vhodné pro tělesnou stavbu člověka, vysvětluje Michal Hotmar z RIM CZ.  V kanceláři, a to i v té „domácí“, by proto mělo ergonomii podléhat veškeré vybavení. „Design ide ruku v ruke s praktickým využitím priestoru. Velmi aktuálne téma je prepojenie zóny pre odpočinok a relaxáciu s domácou pracovnou, doplňuje Ing. Milan Nagy, předseda představenstva společnosti RIM CZ.

Jak hluboký by měl být můj stůl?

Obvykle jsou stoly hluboké 80 cm od přední strany k zadní. To poskytuje dostatek prostoru pro věci, jako je monitor, klávesnice a myš. V domácím prostředí se můžete spokojit s menší hloubkou, ale doporučujeme minimálně 60 cm. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů, hloubku pracovní desky se tomu snažte přizpůsobit.

Hlava a krk

Aby nedošlo k trvalým problémům s bolestmi krku, ramen a zad, měla by být hlava kolmo ke krku. V této poloze by mělo být méně pravděpodobné, že budete mít do budoucna závažnější zdravotní potíže. Pokud pracujete s notebookem na kuchyňském stole, bude pro vás nejspíše obrazovka příliš nízko. To zapříčiní, že se budete krčit a zcela určitě se nevyhnete bolestem krční páteře.

Po krátkou dobu je to pravděpodobně neškodné. Pokud se však do klasické kanceláře v dohledné době vracet nebudete, zvažte montáž notebooku na stojan a použití externí klávesnice a myši. Pokud máte monitor, můžete využít například knihy tak, abyste ho zvedli do pohodlné úrovně očí, která udržuje hlavu a krk v neutrální poloze.

Nezapomínejte na správnou polohu kloubů

„Abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši vyzkoušejte například gelovou podložku, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen, radí Michal Hotmar (RIM CZ).

Ať už sedíte, nebo stojíte, preferovaná poloha vašich paží by měla být 90 stupňů. To znamená, že vaše ramena musí být dole v klidové poloze a lokty by měly být ohnuté, přičemž zápěstí by měla zůstat neutrální.

Pokud jde o myš, zkuste si pořídit ergonomickou myš oproti té tradiční. Běžná počítačová myš nutí vaše zápěstí ke kroucení, což může vyústit až k problémům s karpálními tunely nebo způsobovat celkové bolesti zápěstí. Ergonomická myš umožňuje zápěstí udržovat v neutrální poloze, téměř jako byste někomu podávali ruku. Je také dobré čas od času pohnout podložkou pod myší a vytvořit si tak trochu rozmanité polohy. Opět se zaměřte na omezení opakovaných pohybů, abyste předešli zraněním.

V rodných obcích jim nebylo příjemné ani držet se na ulici za ruce. Na začátky svého vztahu zavzpomínali partneři Michal a Jirka25. 4. 2022

Proč je důležitá plně nastavitelná kancelářská židle?

Každý jsme jiný a žádný člověk nemá úplně stejnou postavu a velikost. Kancelářská židle, která je pro jednoho člověka pohodlná, může být pro jiného naprostým opakem. Aby se kancelářské židle přizpůsobily našim různým tělesným tvarům, jsou stále více nastavitelné. Dnes jsou špičkové kancelářské židle plně nastavitelné a lze je upravit tak, aby vyhovovaly prakticky každému tvaru a velikosti těla. Mezi typické prvky moderních kancelářských židlí patří vícenásobně nastavitelné područky, plně nastavitelné bederní opěrky, úhel sedáku a opěradla, hloubka sedáku a konečně opěrka hlavy nebo krku.

V běžném pracovním dni člověk prosedí až 15 hodin. Sedíme u jídla, v práci, v autě, v kavárně, v kině i doma na gauči. Myslete na to, až budete vybavovat svou domácí kancelář. „Snažíme sa aby naše výrobky boli originálne, funkčné a ergonomické. PRE ZDRAVÉ SEDENIE je filozofia, s ktorou pracujeme po celú dobu našej existencie,“ říká Ing. Milan Nagy, předseda představenstva společnosti RIM CZ.

V extrémních případech vedou sedavá zaměstnání k vyhřezlým ploténkám, degenerativním změnám páteře, chronickým bolestem krční páteře nebo problémům se zažívacím traktem. Bolest zad se stává běžnou součástí lidských životů, řada z nás si zvykla na to, že tu s námi je každý den. Není to ale nutné. Správně vybavené pracovní místo dokáže těmto problémům předcházet využitím ergonomie.

Produktové tipy do domácích pracoven:

VICTORY VI 1401

Moderní židle s vysokou zádovou opěrou čalouněnou sítí a bezešvým sedákem s integrovaným posuvem (6 cm). Židle je vybavena synchronním mechanismem ST1, který umožňuje tzv. dynamické sezení. Pro zvýšení komfortu sezení lze židli doplnit sedákem XXL, záhlavníkem s věšákem nebo 4D područkami.

Moderní židle s vysokou zádovou opěrou
Foto: RIM

ZERO G 1352

Nejlepší myšlenky často vznikají na místech, které jsou kreativní a zábavné. Stejně působí i designová židle Zero G, která pomáhá rozvíjet fantazii a nápaditost. Lehkost a vzdušnost patří k jasným přednostem této židle. Zero G je opravdu jedinečná kolekce, která bude vítaná v každé moderní a inovativní kanceláři. Šíři její uplatnitelnosti navíc zvětšuje provedení v klasickém černém i stylovém bílém plastu, a proto je vhodná například i do domácích kanceláří.

Designová židle pro fajnšmekry
Foto: RIM

MUUNA (MU 3101.04)

Kancelářská židle Muuna se hodí do jakéhokoliv interiéru. Čalounění nabízí širokou škálu barev, což ještě zvyšuje její schopnost adaptovat se. Na rozdíl od jiných kancelářských židlí nejsou na první pohled vidět žádné ovládací prvky. Pečlivě začalouněná židle je totiž vybavena SELF mechanikou, která všechno nastavení připraví sama.

Kancelářská židle MUUNA skvěle zapadne do jakéhokoliv interiéru
Foto: RIM

CONNECT

Obdélníkový pracovní stůl na nohách z dubového masivu. Lehká subtilní deska s podnoží z dubového masivu vynikne u pracovní židle i v jednacích místnostech. Díky možnosti variabilního počtu podnoží můžete konečnou délku stolu přizpůsobit všem požadavkům. Pro konferenční využití CONNECT nabízí také přípojná místa a kabelové organizéry.

Pracovní stůl s podnožím z dubového masivu
Foto: RIM

Více o produktech zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.

Zdroj: Jan Witek, Michal Hotmar, Milan Nagy