MBPFW 2020: Nejvýraznější témata letošního týdne módy – Udržitelnost, úcta k přírodě  a retro
News
Zdroj: Juan David Calderón Ardila

MBPFW 2020: Nejvýraznější témata letošního týdne módy – Udržitelnost, úcta k přírodě a retro

Bez ohledu na to, že někteří nedokáží na českém módním světě nechat nit suchou, Mercedes-Benz Prague Fashion Week je pravidelně jistým „módním svátkem“. Jinak tomu nebylo ani v případě letošního ročníku, který však netradičně (kvůli koronavirovým opatřením) sloučil hned dvě sezony v jednu. Jaký tedy byl uplynulý MBPFW?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
18. 9. 2020

Fashion Weeky, a to bez ohledu na to, kde přesně se konají, se již tradičně vyznačují určitou mírou extravagance a snahou překvapit, ne-li přímo šokovat. Až by se dalo říci, že z určitého úhlu pohledu se prezentované módní show mohou zdát spíše jako přehlídka povrchnosti než čehokoliv jiného. Proto je třeba zdůraznit, že MBPFW nestojí a nepadá jen a pouze na dění odehrávajícím se přímo na módním mole. Součástí jsou pravidelně i tematické mikro konference tvořené diskusemi a přenáškami, letos tak byla na programu témata týkající se udržitelnosti, identity a také hranic v módě.

Právě udržitelná móda je přitom tématem, které se zejména v posledních letech dostává do popředí, a když už ta či ona značka koncept udržitelnosti nenaplňuje zcela, běžným se stalo, že alespoň uvádí „udržitelnou kolekci“. Pravidelné návštěvníky MBPFW pak jistě nepřekvapilo, že tématu se v rámci letošního programu tzv. SmetanaQ Talk ujala návrhářka Iva Burketová, pod jejíž značkou ODIVI se v loňském roce konala i přehlídka zcela udržitelné módy inspirovaná pohádkou Hanske Christina Andersena – Císařovy nové šaty. Modelky a modelové tedy v souladu s příběhem a také vizí, jak interpretovat udržitelnost, vyrazili před obecenstvo nazí… Nahota však v rámci přehlídky ODIVI nescházela ani letos, navíc byla doplněna o různé aktivistické (ale s nadhledem pojaté) motivy a hesla. 

Z těch, kdo během MBPFW prezentovali své kolekce, je pak třeba zmínit i Jiřího Kalfaře, kterému se již s jeho kousky (právem) podařilo prorazit i na světová módní mola. Ani on však téma udržitelnost neopomněl, prezentovaná kolekce totiž byla z materiálů organických a veganských. Téma čistoty pak podtrhla kolekce zhotovená kompletně v bílé barvě, ale i užité materiály jako krajka apod.

<Path> Pero, to je potěšení! Luxusní psací nástroje zažívají renesanci a jsou skvělým způsobem jak vylepšit svůj osobní stylZdroj:

Módní show však byla dotažena k dokonalosti i celkovou atmosférou, odkazy k přírodě pak byly patrné na každém kroku – sál provoněly květiny, nescházela vodní stěna a v závěru ani vyslání poselství k boji za práva zvířat. 

Jedna ze závěrečných módních show pak patřila mladé návrhářce vystupující pod jménem Vanda Janda. Ta se v kolekcích SS20 a FW21 rozhodla svézt na retro vlně, když je věnovala osobě, která ji inspirovala nejvíce – své babičce.  Není proto divu, že nescházely typické retro prvky jako extrémně vycpaná ramena či vosí pasy, „zvonáče“ a dokonce i čepice připomínající ty, které generace našich babiček nosila na koupaliště a plovárny…

Na obrazové shrnutí letošního MBPFW se podívejte v naší galerii. 

Zdroj: Mirka Dobešová, Juan David Calderón Ardila

Populární
články

E-Shop