Za poslední rok jsme zvýšili spotřebu potravinových doplňků, vedou přípravky na posílení imunity

Za hit roku 2020 v potravinových doplňcích můžeme bezesporu prohlásit vitamín D, u kterého se ukázalo, že jeho nedostatek způsobuje horší průběh nemoci Covid-19. Dokonce u nás běžela celonárodní kampaň, kdy společnost Naturamed rozdávala roční balení vitamínu D do každé domácnosti. Zvýšení konzumace doplňků stravy v minulém roce v průzkumech přiznala polovina dotázaných. Tento trend bude trvat i v následujících měsících a nejžádanější budou produkty posilující imunitu.

Vyhledáváme především přírodní produkty

I když se říká, že nejlepší je dostat všechny potřebné živiny do těla přirozeně přímo ze stravy, moderní způsob života to ne vždy dovoluje. Potravinové doplňky jsou proto spolehlivým způsobem, jak si zajistit všechny potřebné vitamíny, minerály a další potřebné látky.

Trh s doplňky stravy roste a svůj podíl na tom v minulém roce měl koronavirus. Poslední dostupný průzkum pro ČR pochází z roku 2013, kdy Češi utratili jen za doplňky stravy zakoupené v lékárnách 5,5 miliardy Kč. V poslední době se prodej přesouvá na internet a roste obliba přírodních a bio produktů, které u zákazníků budí lepší dojem než chemicky vypadající pilule.

Vedou přípravky na posílení imunity

Trh s potravinovými doplňky podléhá sezónnosti. Letos se ovšem nabídka doplňků stravy ponese především v duchu posilování imunity, a to celoročně. Zatímco dříve jsme tento typ přípravků vyhledávali v zimě nebo ve chvíli, kdy se nám objevily první příznaky nemoci, díky koronaviru se podpora obranyschopnosti stává denní rutinou.

Prvním, po čem při posilování saháme, jsou oblíbené vitamíny. Především vitamín C, ale také vitamíny B-komplexu, jejichž klíčový přínos je v podpoře metabolismu. Významným bojovníkem proti infekcím je i již zmiňovaný vitamín D – k aktivaci jeho účinků napomáhá hořčík, který by neměl zůstat schovaný ve stínu déčka. Dalšími minerálními látkami významnými pro imunitu jsou zinek a železo.

Výrobci proto kombinují tyto vitamíny a prvky v různých přípravcích a mnohdy jimi obohacují také potraviny. Například OmegaMarine Forte+ od společnosti Naturamed, který je nejprodávanějším omega-3 doplňkem stravy v Česku, je obohacen právě o vitamín D3. Tím se stává produktem posilujícím srdce, mozek, oči i imunitu.

Probiotika a rostlinné extrakty táhnou

V poslední době velmi narostla popularita probiotik. Pro imunitní systém je totiž zcela klíčový stav střevní mikroflóry, jemuž právě probiotika prospívají. Jsou to živé organismy, které se nacházejí v jogurtech, kefírech nebo kvašené zelenině, ale tělu je lze dodat i formou doplňků stravy.  Produkty obvykle obsahují miliardy bakterií více různých kmenů.

Protože přírodní produkty se těší vysoké důvěře spotřebitelů, při podpoře imunity řada z nich sahá také po přípravcích s obsahem léčivých rostlin a hub. Oblíbené jsou extrakty z česneku, echinacey a bezinek. Exoticky zní přípravky z houby chaga (rezavec šikmý) nebo reishi (lesklokorka lesklá).

„Seberou nám práci a přinesou nám jen zdražování a vzteklinu!“ bojí se někteří Češi. Jak je to doopravdy s Ukrajinci v naší zemi?16. 3. 2022

Doplňky stravy nám pomáhají nalézt i uklidnění

Lockdown nám narušil rutinu a přinesl do života nové stresory, takže naskočil prodej přípravků na podporu usínání a zklidnění. K nim sahají lidé, kteří hledají alternativní pomoc a nechtějí začít užívat léky. Při potížích s usínáním a přerušovaným spánkem získal na oblibě melatonin, populární jsou také konopné produkty s látkou CBD.

Hvězdou roku ovšem budou adaptogeny. Jsou to léčivé rostliny, které zvyšují odolnost organismu vůči různým stresorům a pomáhají mu se adaptovat na nové podmínky. Byly používány v tradičních kulturách Číny a Indie. Králem adaptogenů je indický ženšen jinak ašvaganda – podporuje hlavně duševní zdraví, kognitivní činnost, koncentraci, relaxaci. Poměrně známý je indický chřest neboli šatavari, který pomáhá navodit klidný spánek. Amrita nebo chebule srdčitá má pozitivní účinky na duševní rozpoložení.

Baleárské ostrovy jsou rájem potápěčů, milovníků historie a gastronomie. Například ostrov Menorca si vás získá okamžitě!2. 6. 2022

Přírodní má být i obal

Zákazníky ale už nezajímá jen obsah. Všímají si samotného balení, které by mělo být co nejvíc ekologické a zanechávat minimální uhlíkovou stopu. Místo platových dóz nastupují krabičky z recyklovaného papíru, plastové blistry s hliníkovou fólií nahrazují papírové sáčky. Samotné kapsle mohou být vyrobeny z přírodní celulózy, což ocení zejména vegani. Cestou ekologicky šetrných obalů se vydal například český výrobce vitamínů VITAR, který nedávno představil celou řadu Vitar EKO Friendly.

Zdroj: Bohdana Rambousková