Spaní podle posledních trendů? Nebojte se kombinovat barvy ložního povlečení! Jak na povedený MIX & MATCH?
Straight friendly
Zdroj: Lejaan, se svolením

Spaní podle posledních trendů? Nebojte se kombinovat barvy ložního povlečení! Jak na povedený MIX & MATCH?

Ložnice a barvy: Že musí polštáře být jako vejce vejci a lícovat s pokrývkou? Ale kdeže! Co nás o povlékání naučily naše maminky a babičky, jsou sice skvělé zásady, avšak díky modernímu pojetí a kreativitě tvůrců se otevírá mnohem širší paleta možností. Necháte se inspirovat?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
3. 3. 2023

Jistě vás někdy napadlo, že je nejen pro umělce, ale i pro běžného člověka, který oblečen vychází ven, vybírá si líčidla nebo třeba doplňky do domácnosti, cit pro ladění různých odstínů barev velmi důležitý. Velkou roli hrají nejen trendy, ale i vlastní vkus. Pokud jde o ložní prádlo, není tomu jinak. Jak na MIX & MATCH, tedy různé kombinace, které k sobě ladí?

Jak na kombinaci ložního prádla?

K ložnici je potřeba přistupovat pozorně, jelikož se jedná o naprosto nezbytnou součást zdravého bydlení. Spánek potřebujeme. I siláci, kteří tvrdí, že jim stačí tři hodiny týdně, se tajně těší, až doma odpadnou do příjemného snění. Je to totiž nezbytné. Spánková deprivace je extrémně nebezpečná jak pro naši mysl a duši, tak pro naše tělo. Pokud máme podat jakýkoli výkon, je potřeba si dopřát odpočinek. Ruku v ruce se správným výběrem matrace, polštáře a přikrývky, zvolením vhodné teploty v místnosti, přísunem čerstvého vzduchu a zatemněním jde i výběr povlečení. A to nejen co do materiálů, ale i barev.

Existují výrobci, kteří vědí, jak svému zákazníkovi pomoci, a tak například Lejaan vyrábí veškeré své ložní prádlo tak, aby se dalo barevně kombinovat s dalšími kousky v jejich repertoáru. „Barevné škály materiálů jsme záměrně navrhli tak, aby odstíny umožňovaly jejich vzájemné kombinace. I náš e-shop je naprogramován pro možnost přidat k sobě jednotlivé povlaky bez nutnosti kupovat celé sety povlečení,“ uvádějí. Marcel Gecov, jeden ze tří zakladatelů Lejaan, má pak pro kombinování své dva oblíbence: „Kombinuju Father’s Playground s Deep Secret, které podle mě společně vypadají naprosto skvěle,“ dodal praktický tip naší redakci. Pravdou je, že pokud jde o barvy, kreativitě se meze nekladou, ovšem je zajímavé podívat se na to i trochu vědecky.

Barevné spektrum

Víte, jak vypadá barevné spektrum? Máme více možností: Někoho jako první napadne škála, jiný si vzpomene na kolo. Že tápete? Přestavte si pestrobarevný kruh – mimochodem jsem vám ho přidala i do galerie pro inspiraci. V tomto kruhu se mohou nacházet všechny odstíny barev (v závislosti na podrobnosti zobrazení). Poznáte tak, které spolu nejen sousedí, ale které jsou i přímo naproti sobě. A proč je to vlastně zajímavé?

Barevné kolo

Než se dostaneme k samotnému výkladu teorie barev, je vhodné za ni zatleskat Issacu Newtonovi, který s barevným kolem přišel koncem sedmnáctého století. Právě díky němu mohou dnešní umělci, designéři i jiné profese či amatéři pohlížet na kombinování barev s nějakým opravdu dobrým podkladem. Komu nestačí pouhý pohled na kolo, může v dnešní době využít řadu online generátorů, které mu s orientací pomohou.

Barevné kolo je prostě reprezentací barev, které jsou uspořádány podle vlnové délky. Organizovány jsou i podle toho, jestli se jedná o barvy primární, sekundární nebo terciární – tedy prostě a jednoduše, jak moc byste museli míchat základní barvy (případně pak i ty sekundární), abyste svého odstínu dosáhli.

Tipy redakce

Teorie barev

Teorie barev vychází ze tří základních: červené, modré a žluté. Ty nemohou být umíchány, právě z nich se míchají všechny ostatní. Třeba červená a modrá dají fialovou, modrá a žlutá zelenou, a tak dále…

Teorie barev řeší také to, jak moc jsou barvy tmavé, nebo světlé či jak jsou syté. Ano, pokud si koupíte v obchodě modrou, červenou, žlutou, černou a bílou, teoreticky byste měli být schopni vytvořit jakoukoli barvu si zamanete. Ale nebudeme si lhát, není to zrovna snadný úkol.

Energie barev

Všimli jste si, že se v některých místnostech cítíte klidnější, je vám zima, nebo jste naopak aktivnější, možná vás i začíná trochu bolet hlava nebo dostáváte chuť na něco dobrého? Barvy na nás působí psychologicky, a tak není divu, že s nimi pracují i obchodníci. Třeba rychlá občerstvení ráda sázejí na červenou. Ta podle odborníků přitahovat pozornost a urychlit krevní oběh. Díky tomu by se měl nakopnout i trávicí systém, zrychlit metabolismus a… začnete mít hlad! Chytré, že? A tak i domů je vhodné popřemýšlet, kam se hodí jaká barva v závislosti na tom, jak se chcete v místnosti cítit.

Že nevíte, jak si vybrat?

Někdo se spolehne na rady odborníků, které říkají, že se ke spánku nejlépe uchýlíme v místnostech laděných do modré, žluté, zelené, stříbrné, oranžové, růžové a bílé. Faktem ovšem je, že někdo proste nesnáší modrou, žlutou i zelenou, stříbrná mu leze krkem a oranžovou, růžovou a bílou přechází v jakékoli variantě jako nehodné výběru. Žádné doporučené pravidlo není mantrou. Jde o váš dobrý pocit, vaši ložnici a váš spánek. Zkuste si posedět v místnostech různých barev v obchodních domech, na návštěvě nebo kdekoli jinde a pozorujte, jak se cítíte. V ložnici by bylo ideální zvolit takové barvy, které uklidní vaši mysl a navodí pohodu vhodnou ke spánku.

<Path> Sonda do ložnic reálných lidí, díl první. Jaké perverzní zážitky mají na svém postelovém kontě obyčejní smrtelníci? Skutečné příběhy UVNITŘ!Zdroj:

Komplementární barvy

Slyšeli jste někdy spojení „komplementární barvy“? Ne? Zjednodušeně se jedná o barvy, které se doplňují. Prostě se netřískají, jak by řekl klasik, a to i přesto, že nejsou příbuzné. Pokud do rozhodování zapojíme kolo barevného spektra, pak už se dostáváme nejen na úroveň vkusu, ale i vědy!

Pokud hledáte komplementární barvy, hledáte harmonii v nesourodosti. Že se vám líbí kombinace světle modré, tmavě modré a černé? To je fajn, ale díky tomu, že zvládnete vybrat komplementární barvu, možná celý svůj projekt oživíte o něco dalšího! Jde totiž o to najít v kruhu barvu, která je přesně na opačném konci spektra. Proč? Doplňují se. Jako dva protiklady, které se přitahují. Ty z vašich vran, které spolu doposud sedaly, udělají něco ještě zajímavějšího! A jaká, že je ta komplementární barva k modré? Podívejte se do galerie a zkuste si to napřed sami. Kdyby se nezadařilo, radu najdete na konci článku.

MIX & MATCH je zábava především pokud máte rádi v posteli více polštářů. Fantazii se pak meze opravdu nekladou a sladit ložnici se najednou zdá nejen jako jednoduchý úkol, ale jako hra! Co takhle zkombinovat teplou šedou deku se stejným polštářem a přidat k němu černý po vzoru vkusu Marcela Gecova? Nebo jste snad pro kombinaci starorůžové s tlumenou bílou? A co takhle hnědá a cihlová? Nebo si necháte poradit od kulatého spektra a namísto barev, které spolu sousedí, zvolíte komplementární možnost? To je na vás!

A mimochodem: K modré se komplementárně hodí oranžová!

Zdroj: Lejaan, invisionapp.com, colors.muz.li, soyummy.com, amerisleep.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop