Na trhu jsou již 150 let! Ikonické džíny nyní přicházejí v moderním zpracování, které ale ctí svůj předobraz
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Levi´s/se svolením

Na trhu jsou již 150 let! Ikonické džíny nyní přicházejí v moderním zpracování, které ale ctí svůj předobraz

Jen o málokterém kousku oblečení by se dalo říci, že proniklo prakticky do všech šatníků po celém světě. Ale džíny to dokázaly. Z oděvu ryze pracovního se změnily v nedílnou součást outfitů vhodných prakticky na jakoukoli příležitost (ačkoliv tedy např. na ples bychom zrovna džíny příliš nedoporučovali…). Pokud by ale měla být řeč přímo o džínách, které se staly naprostou stálicí na trhu, byly by to nepochybně Levi´s 501®. A právě tyhle džíny letos slaví – neuvěřitelné – stopadesáté narozeniny. Ne náhodou tedy značka Levi´s na trh uvádí jejich „nový design“, jenž však samozřejmě stále vychází z původního návrhu…
Redakce Redakce Autor
3. 2. 2023

„Od doby svého vzniku v roce 1873 si džíny Levi´s 501® začaly žít svým vlastním životem a staly se milovanou globální kulturní a stylovou ikonou,“ uvedla tak produktová ředitelka společnosti Levi Strauss & Co., Karyn Hillman. Jen málokterý kousek oděvu přitom dokázal tak skvěle obstát ve zkoušce času, jako to zvládly právě Levi´s 501®. Ty se totiž díky dlouhým 150 letům na trhu staly zároveň nedílnou součástí módní historie.

Jak šel čas s „pětsetjedničkami“

Vlastně by se dalo říci, že to, co začalo docela nenápadně – patentem na měděné nýty na pracovních kalhotách – nakonec vedlo ke vzniku nejvýznamnějšího kusu oblečení, jaký byl v posledních 150 letech vytvořen. Pětsetjedničkám se dostalo řady variant, a tak si dle vlastního vkusu mohl vybrat skutečně každý/á. A jak že se tyhle džíny měnily v čase?

●           501® Original: Originální model s rovnou nohavicí a rovnoměrným střihem, který je dostupný ve všech pánských i dámských velikostech.

●           Women’s 501® Crop: Originální model s ikonickým rovným střihem a zkrácenou délkou.

●           Women’s 501® Skinny: Nesmrtelné 501® džíny v zúžené a přiléhavé reinterpretaci.

●           Women’s 501® '90s: Inspirované 90. lety, tento vintage model má snížený pas a volnější střih nohavic.

●           Men’s 501® '93: Vintage model, který se vrací ke skatové kultuře 90. let.

●           Men’s 501® Taper: S vintage nádechem a modernějším střihem jsou 501®T štíhlejším twistem původního originálu.
 

Není tedy divu, že 150leté výročí proměn Levis´s 501® plánuje značka také náležitě oslavit. „Opíráme se o naši historii, ale zároveň bereme v potaz inovace a moderní design tak, abychom všem spotřebitelům po celém světě přinesli jedinečnou a vzrušující řadu produktů Levi´s,“ doplnila Hillman. Co vše si tedy značka Levi´s pro celý rok 2023 připravila?

Jelikož Levi´s platí za lídra v oblasti produkce džínového zboží, vlastně tak může určovat i směr, kterým se celé odvětví bude ubírat. Při příležitosti 150letého výročí tedy v rodině 501® přibydou kromě různých inovací také celé limitované edice produktů, jako např. modernizovaný XX Waist Overal z roku 1873 (tj. první modré džíny Levi´s). Hlavní novinkou však budou pánské 501® ´54 a dámské 501® ´81. V případě pánského modelu byly inspirací archivní záznamy zachycující pravou podstatu ikonických Levi´s 501®, tyto džíny tedy oslavují tradiční denimové řemeslo a pyšní se také „drsnější“ úpravou materiálu. Dámská verze je pak opatřena zvýšeným pasem a nohavice jsou velmi zúžené.

<Path> Čekali jste v dlouhých frontách před Národním muzeem? Výstava k výročí vzniku Československa - stejně jako mnohé další - je k vidění online!Zdroj: Google, Národní muzeum

Vzhledem k tomu, že džíny 501® jsou neoddělitelně spojeny také s hudební scénou, samozřejmě nebude v rámci oslav scházet akcent ani tímto směrem. Vždyť tyhle džíny pronikly nejen na filmová plátna, ale i na přebaly alb a oblíbily si je takové hudební hvězdy, jako je Kate Bush, Kim Gordon apod.! I kvůli velmi hlubokým vazbám na hudební průmysl se Levi´s plánuje letos prezentovat na klíčových hudebních akcích, samozřejmostí je také spolupráce se samotnými hudebníky/cemi – např. Barbie Ferreirou či Emmou Chamberlain ad.  

Džíny Levi´s 501® v novinkových modelech jsou tedy jasným „must have“ kouskem letošního roku – a to minimálně v případě všech milovníků módy, kteří nejenže jdou rádi s dobou, ale zároveň ctí tradice, z níž módní trendy vycházejí.

Zdroj: Levi´s

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop