Přestává být pánský make-up tabu?
Straight friendly
Zdroj: Yves Saint Laurent Beauty / se svolením

Přestává být pánský make-up tabu?

Většinová populace stále vnímá make-up jako záležitost čistě pro ženy. Avšak mužům nic, krom sociálního stigmatu, nebrání, aby jej používali také. Stále více kosmetických značek si pak uvědomuje, že i muži chtějí mít jednotný tón pleti a reagují na poptávku.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
7. 2. 2023

Co je vůbec make-up? Ve slovníku najdeme definici „řídký krycí barevný krém, který lze na obličeji lehce rozetřít“. Nic nenaznačuje, že se jedná pouze o dámský produkt. A právem.

Líčení se datuje až do doby 6000 let před naším letopočtem, počínaje Egypťany. Ti ho stvořili, protože věřili, že líčení působí na bohy; líčili se muži i ženy všech společenských vrstev. Používaly ho také k reprezentaci svého bohatství, což je věc, kterou následně vidíme trvat ještě tisíce let.

Vzhledem k tomu, že líčidla byla v Egyptě dostupná každému, symbolizovaly bohatství člověka spíše nádoby na uchovávání než samotný make-up. Mnozí chudí rolníci se spoléhali na hliněné nádobky a tyčinky k uchovávání a nanášení make-upu, zatímco bohatí měli přístup k jemně vytvořeným krabičkám a aplikátorům často zdobeným šperky a vyrobeným ze slonoviny.

Různé kultury po celém světě využívali make-up svým vlastním způsobem. Ale největší dopad na současnost měla éra prvních filmů.

<Path> "Módní trendy jsou pomíjivé, styl je věčný." Dejte sbohem svému nudnému, dlouholetému stereotypu!Zdroj:

Ve 20. letech 19. století se všechny ženy zamilovali do perfektního vzhledu tehdejších filmových hvězd, a chtěli jej napodobit doma.

Mužům make-up pak zůstal spíše v uměleckém prostředí – vzpomeňme si na ikonický make-up kapely KISS, Marilyn Mansona nebo Prince.

Samozřejmostí pak byl make-up pro muže v divadle, filmu nebo televizi – slouží k tomu, aby herci měli jednotný tón pleti, neleskli se před reflektory nebo maskují dočasné nedokonalosti.

Make-up poskytuje sebedůvěru. Pomáhá redukovat nedokonalosti pleti a vytvořit ideální obraz sama sebe.

Dalo by se také říct, že bychom se měli přes svůj nedokonalý vzhled umět přenést a make-up tedy nepotřebuje nikdo. Žijeme ale ve světe, kde některé modely telefonů automaticky retušují váš obličej. A ne každý se dokáže přenést přes standardy krásy.

Kosmetické značky nyní nabízejí různé produkty, které sami říkají, že jsou vhodné i pro muže.

Například značka Yves Saint Laurent Beauté oznámila, že jejím nejnovějším ambasadorem se stal rapper, zpěvák a skladatel Lil Nas X.

Lil Nas X je známý tím, že odvážně zpochybňuje konvenční standardy krásy a vytvořil si pověst zakořeněnou ve vášni, kreativitě a nebojácném přístupu - podobně jako se sám pan Saint Laurent rozhodl vytvořit značku Yves Saint Laurent.

"Partnerství s YSL Beauté je jednou z nejpromyšlenějších a nejpůsobivějších spoluprací, které jsme kdy zorganizovali," říká Jennifer Frommer, SVP, Partnerships & Commercial Licensing ve společnosti Columbia Records. "Stejně jako Lil Nas X je i tato kampaň odvážná, zpochybňuje status quo a připomíná nám, abychom stále posouvali hranice identity."

"Práce na této kampani s YSL Beauté byla velmi zábavná - je to tak ikonická značka a já jsem šťastný, že mohu být součástí něčeho tak jedinečného a průkopnického ve světě krásy," říká Lil Nas X. "Díky YSL za to, že přijala mě a můj styl, a že inspirovala změnu pro další generaci krásy."

Lil Nas X v kampani pro YSL ukazuje nejenom make-up na obličej, ale i rtěnky nebo oční stíny.

<Path> TOP 16 nejslavnějších modelů módního návrháře Yvese Saint Laurenta! Byl slavnější pro své umění, nebo zhýralý soukromý život?Zdroj:

Jiné značky se vydali jiným směrem – místo toho, aby produkt nazývali make-upem, tak jej pojmenovali tónovaný krém. Jedná se většinou o produkt, který má v sobě aktivní látky a je součástí péče o pleť, nicméně zároveň obsahuje určité množství pigmentu, aby zamaskoval nedokonalosti nebo sjednotil tón pleti.

Za zmínění stojí i značka WAR PAINT FOR MEN, aneb „Válečné barvy pro muže“, která pojmenovala své produkty tak, aby byli muži komfortnější je používat.

Pokud make-up chcete začít používat, ale nejste si jistí odstínem, způsobem aplikace nebo máte jiné otázky, tak není nic jednoduššího než navštívit parfumerii a zeptat se personálu, aby vám pomohl vybrat ten správný odstín nebo značku.

Zdroj: Marek Nepožitek

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop