Beton, kov a otevřené prostory – v čem spočívá kouzlo loftového bydlení a co vše může nabídnout objekt opuštěné pražské továrny?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: PSN/se svolením

Beton, kov a otevřené prostory – v čem spočívá kouzlo loftového bydlení a co vše může nabídnout objekt opuštěné pražské továrny?

Život ve velkých městech či přímo světových metropolích je nepochybně úžasný, otázkou však samozřejmě také je, kde přesně člověk bydlí. Bydlení v unifikovaných moderních developerských projektech totiž ne každého osloví. Proč tedy nevyzkoušet něco nového?
Redakce Redakce Autor
28. 2. 2023

Beton, odhalené cihlové zdi a především extra vysoké stropy a otevřené obytné prostory, jež jsou zalité světlem díky oknům od podlahy až ke stropu – přesně to je základní podstata tzv. loftového bydlení. Ostatně, samotný výraz „loft“ odkazuje ke slovu „vzduch“, což vlastně dokonale odpovídá základní podstatě tohoto dnes stále více populárního typu bydlení: velkorysým obytným prostorům přeměněným obvykle ze skladových či továrních prostor.

<Path> Designérka Krizia Robustella už představila jarní i zimní kolekci v rámci 080 Barcelona Fashion. Vsadila na extravaganci a fosforové barvy v kombinaci s pohodlnou sportovní módouZdroj:

Bydlení v loftech se dnes zdá být vrcholem modernosti a kreativního přístupu k tomu, jak projevit úctu ke starým nevyužívaným budovám a jak chápat obytné prostory. Ne náhodou lze tedy kořeny loftového bydlení hledat mezi umělci – právě ti již před více jak čtyřmi dekádami začali své ateliéry a studia využívat i k bydlení. Konkrétně v newyorské čtvrti SOHO, která je spojována s prvopočátky tohoto specifického bydlení, pak umělci světu ukázali, jak nevyužitý potenciál se v opuštěných průmyslových budovách skrývá. V jejich podání se nakonec lofty staly do jisté míry i životním stylem odrážejícím jednoduše nespoutaného uměleckého ducha.

Je možná až s podivem, že ve svých počátcích lofty takové nadšení jako dnes rozhodně nebudily – ještě předtím, než získaly celosvětovou pozornost, mnozí jimi pohrdali – jednoduše jako nad „bydlením ve skladu“. Od té doby se však loftové apartmány proměnily do mnoha různých podob – byť jejich základní podstata zůstává stejná, mohou být otevřené zcela, nebo mohou disponovat i stěnami k utvoření specifických zón např. určených pro práci či odpočinek.

Z hlediska interiérového designu jsou tedy loftové byty nekonečnou výzvou, ale i podnětem pro všechny kreativní duše. Jednoduše řečeno, trend loftů zcela změnil dosavadní standardy v bydlení a do interiérů vnesl zcela jiný rozměr. A po světových metropolích, jimiž jsou New York, Londýn, Berlín či brazilské Sao Paolo, nyní loftové bydlení proniká i do Prahy.

Světové bydlení v malebné části Prahy

Zatímco projekt La Fábrica v Barceloně přetavil nevyužívanou cementárnu a její sila v architektonické studio a také unikátní rodinné bydlení, Berlín svou industriální minulost zúročuje skutečně důkladně – a pod rukama architektů tak ožívají celé čtvrti. Ačkoliv byty loftového typu samozřejmě nejsou ani na českém trhu s nemovitostmi žádnou novinkou, jen v minimu případů jsou těmi lofty, jež vznikají v přímé návaznosti na svůj někdejší předobraz – a skutečně tak využívají industriálních a dávno opuštěných objektů. To však rozhodně neplatí pro loftové bydlení projektu VANGUARD. To totiž plně ctí základní podstatu celého konceptu, jelikož vzniká v někdejší továrně na letecké přístroje Microna v pražských Modřanech. Stropy, které výškou přesahují čtyři metry, pak poskytují skutečně velkorysý prostor k realizaci nespočtu designových vizí.

Koncept unikátního loftového bydlení vytvořil Ing. arch. Petr Drexler, který zároveň ctí industriální genius loci, a také studio ID_arch. Interiér vzorových loftů je pak výsledkem práce dvojice dalších renomovaných architektonických studií. Noví majitelé se tak mohou profesionálním designem inspirovat, nebo mohou vzít finální podobu celého loftu do vlastních rukou. De facto se tak mohou sami stát oněmi „umělci“ toužícími po životní svobodě. Výběr konkrétních prostor je pak skutečně široký – a lze jej přizpůsobit i tomu, komu mají být určeny. Apartmány tak začínají na podlahové ploše 40 metrů, k dispozici jsou ale i takové, které se rozpínají na 630 metrech čtverečních. Prostorová variabilita pak zároveň umožňuje i různé funkční využití – a nutně se nemusí jednat jen a pouze o bydlení.

Ačkoliv loftové bydlení samozřejmě ctí individualitu svých majitelů a obyvatel, v rámci projektu VANGUARD je zahrnuto také promyšlené zázemí – od služeb recepce a concierge přes plnohodnotné wellness s bazénem, saunami, možností masáží a fitness až po prádelnu. To vše se navíc nachází v bývalém podzemním bunkru, což celému prostoru dodává unikátní atmosféru. Nescházejí ani místa určená pro setkávání a trávení volného času – všem tak budou k dispozici střešní terasy s grilem a oslnivým výhledem na řeku a okolí Malé a Velké Chuchle či vlastní VANGUARD Cinema Room.

<Path> Jak skvěle doladit chytrou domácnost designovými ovládacími prvky?Zdroj: HDL Automation s.r.o.

Když se bydlení mění v životní prostor

Lofty samozřejmě nejsou pro každého – svou koncepcí ale nepochybně osloví ty, jimž je blízké volnomyšlenkářství, svoboda a jednoduše nekonvenční přístup i k něčemu tak „běžnému“, jako je bydlení. Právě jim má projekt VANGUARD rozhodně co nabídnout. A možná, že nakonec těmto „rozevlátě“ pojatým – byť do detailu promyšleným – prostorům nakonec na chuť přijdou i jiní. Zejména když se o unikátnosti těchto loftů přesvědčí na vlastní oči.

Zdroj: Redakce/PSN

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce

E-Shop