Zapomeňte na amarouny, vaření budoucnosti je mnohem zábavnější! Chytré domácí spotřebiče s technologiemi jako ze sci-fi filmu ale najdete nejen v kuchyni
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Zapomeňte na amarouny, vaření budoucnosti je mnohem zábavnější! Chytré domácí spotřebiče s technologiemi jako ze sci-fi filmu ale najdete nejen v kuchyni

V seriálu Návštěvníci stačilo zalít tabletu, trochu to zabublalo a na talíři se skvěly amarouny – želé kostka obsahující všechna jídla a všechny živiny. Zábavné na obrazovce, ale v reálu by to byla přece jen trochu nuda. Kde je nějaké kuchařské potěšení? Kde je vůně lahodného pokrmu linoucí se z kuchyně? Vaření budoucnosti je naštěstí mnohem zábavnější. Stejně jako praní, uklízení nebo péče o vlastní zdraví. A co je vůbec nejlepší? Že budoucnost je tu už dnes.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
9. 2. 2023

Ještě před pár lety byly nedosažitelné a v době Návštěvníků dokonce nemyslitelné. Inovativní technologie, jimiž jsou vybavené nové generace domácích spotřebičů, dělají z úkonů, které dříve platily za nutné zlo, vzrušující požitek, nebo rovnou minulost. „Sci-fi“ spotřebiče vám šetří čas, takže máte prostor na sebe nebo něco stejně výjimečného. Zároveň, přiznejme si to, jsou chytré spotřebiče tak trochu luxusními hračkami, s nimiž si budete chtít hrát každý den. A to je vlastně dobře. Když se z povinnosti stane zábava, víte, že jste to dokázali.

<Path> Architekt není jen stavitelem domů aneb "Proč si najmout architekta!"Zdroj: Barbora Mluvková

Senzory kam se podíváš

I kam se nepodíváš. Moderní domácí spotřebiče jsou snímači a čidly tak prošpikované, že jsou i tam, kde byste je nikdy nehledali. Například Siemens vyvinul technologii iSensoric, díky níž mají spotřebiče představu o tom, co se v nich nebo kolem nich děje, a mohou na to podle potřeby reagovat. Jde o spojení nejrůznějších senzorů s počítačovými jednotkami, které data vyhodnocují a přizpůsobují tomu činnost přístroje. Výsledek je jednoduchý: Šetří peníze, čas i přírodu.

Skvělým příkladem jsou třeba pračky a myčky nádobí Siemens. Senzory hlídají množství prádla či nádobí a znečištění vody, takže vzácné tekutiny použijí jen tolik, kolik je nezbytně potřeba. Pračky zvládají také samy dávkovat čistící prostředek a v plně automatickém režimu analyzují dokonce celou náplň pračky a prací cyklus tomu kompletně přizpůsobí. A nejen prací cyklus, ale také sušení. Umí totiž informace o prádle předat vedle stojící sušičce – třeba množství a druh tkaniny. Nemusíte tak už podruhé nic nastavovat.

Technologií jako z vědeckofantastického filmu je pak praní v kyslíku. Ano, čtete správně, v kyslíku. Systém sensoFresh pomocí aktivního kyslíku odstraňuje pachy a bakterie z oblečení a textilií, které se smí čistit jen za sucha.

Tahle trouba není trouba

Mluvili jsem ale o vaření, takže se přesuneme do kuchyně. Jedním z nejlepších ukazatelů aplikovaných technologií jsou pečicí trouby. Můžou být totiž úplně primitivní, s jedním kolečkem na ovládání teploty, ale taky to můžou být sofistikované zázraky inženýrství, které udělají z vaření zážitek nejen pro strávníky. Asi nikoho nepřekvapí, že jsou nejpokročilejší trouby vybavené počítačem a umělou inteligencí a samy vyhodnocují, jestli je pokrm dokonale upečený (nebo tak nedokonale, jak si vy sami přejete). Pomáhá jim v tom opět celá řada senzorů. Dnes už poměrně běžná teplotní sonda, kterou zapíchnete do pokrmu a ona měří teplotu uvnitř, ale také senzor vlhkosti a dokonce i integrovaná kamera. Jednak trouba sama pozoruje, v jakém stavu je pečínka či koláč, jednak si přímý přenos z trouby můžete zobrazit klidně na svém smartphonu. To se hodí třeba když pracujete z domu a nechcete neustále pobíhat mezi pracovnou a kuchyní. Populární smart vychytávkou je i ovládání hlasem – troubu a všechny další chytré kuchyňské spotřebiče Siemens lze propojit se systémy Amazon Alexa a Google Assist. Trouba pak dokáže i takovou „blbost“ jako na požádání sama otevřít dvířka. Je prostě chytrá, žádný trouba.

Asi miliarda a půl různých pečicích programů a režimů je úplnou samozřejmostí. Mnohem zajímavější je ale trend vytvářet digitální ekosystémy, v nichž dokážou spotřebiče komunikovat mezi sebou. Platí to i pro řadu studioLine od Siemens. Varná deska umí mluvit s digestoří a ta zase přijímá signály od trouby. Všechno máte navíc vždy pevně pod palcem – ve svém mobilu. Protože co by to bylo za chytrou kuchyň, kdybyste ji nemohli ovládat přes smartphone.

Trouba místo televize? Až takové sci-fi to není, ale barevný dotykový displej na ní klidně najdete
Foto: Siemens / se svolením

Z kuchyně k fitness poradci. Na kterého si stoupnete

S tolika kuchyňskými pomocníky se může snadno stát, že se množství připraveného jídla začne podepisovat na vaší postavě. Ne, počkat, nezačne. I s tím vám totiž pomůžou chytré technologie. Všichni znáte smart hodinky, které měří tepovou frekvenci, počítají kroky, spálené kalorie, délku běhu, pravidelnost pohybu a snad i sílu erupcí na Slunci, a pak to všechno vyhodnotí a zjistí, že vám ke štěstí a ideální váze chybí ještě 12 kroků a 3 dřepy. Tak ty mají novou kámošku – smart osobní váhu. Umí to, co dřív zvládaly jen stroje v ordinacích lékařů nebo sportovních poradců. Takže teď po vás může štěkat i mikroprocesor zašoupnutý pod skříní.

Ale žerty stranou. Cítit se dobře ve vlastním těle je důležité a mít pod kontrolou své zdraví taky. Chytrá váha vám může pomoct s obojím. Kromě toho, že váží, je totiž vybavená také vodivými plochami (či celou průhlednou vodivou vrstvu) a pomocí slabého a neškodného proudu dokáže vyhodnotit další tělesné charakteristiky. U nás dostupné váhy Eta Vital umí analyzovat až 18 fyzických parametrů (například tělesný tuk, podkožní tuk, viscerální tuk, množství vody v těle, podíl svaloviny, stupeň obezity, BMI, hodnotu minimálního kalorického příjmu a další). Po spárování váhy s aplikací ve smartphonu můžete naměřená data dále zpracovávat, vizualizovat v grafech nebo sdílet na sociálních sítích.

Zdroj: Giphy

Nádech čistoty

Ve zdravém těle zdravý duch. A pro zdravé tělo je důležitý i zdravý vzduch. Což je příležitost pro dalšího chytrého pomocníka – čističku vzduchu. Nezbytný výdobytek techniky pro všechny, kterým záleží na tom, co dýchají. Moderní čističky zvládají nejen odstraňovat prach a fyzické nečistoty jako třeba zvířecí chlupy, ale zachytí také pyl (spása pro alergiky!), eliminují pachy, cigaretový kouř a dokonce i ničí bakterie a některé viry. Potřebují k tomu ovšem sérii hned několika filtrů, jako je tomu i v případě čističky ETA Puris.

Vzduch nejprve projde nylonovým předfiltrem, který zachytí všechen větší svinčík (třeba právě srst domácích mazlíčku), pokračuje přes uhlíkový filtr k extrémně jemnému HEPA filtru H13 a ven se dostává skrze UV/C sterilizátor a iontový filtr. Kromě zdraví vám moderní čistička přinese i komfort. Je tichounká a dá se opět ovládat přes mobil. Na dálku ji nejen zapnete a vypnete, ale můžete sledovat také stav filtrů. Čistička ETA navíc vzduch analyzuje a v automatickém režimu sama přizpůsobí rychlost ventilátoru a výkon tak, aby ovzduší udržovala dokonale čisté.

Zdroj: Siemens, ETA

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop