Zásadní otázka: oblek a tenisky – trendy, nebo trapas? Jak se vyhnout módní katastrofě a zvolit perfektní kombinaci?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Zásadní otázka: oblek a tenisky – trendy, nebo trapas? Jak se vyhnout módní katastrofě a zvolit perfektní kombinaci?

Pánové a dámy, nosíte obleky? Rádi se vyfiknete do padnoucího saka a dokonale střižených kalhot? Elegance je něco, čemu dáváte velké ANO? A co takhle s teniskami? Jde tento outfit doplnit méně formální obuví? Po odpovědích jsme zapátrali a přinášíme vám aktuální trendy pro tuto poměrně kontroverzní kombinaci.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
6. 2. 2023

Jsou tací, kteří nedají na obleky dopustit. Vzpomeňte na Barneyho z How I Met Yout Mother (Jak jsem poznal vaši matku). Ten vyrážel v obleku dokonce i na laser game. Co naplat, obleky jsou prostě slušivá, nestárnoucí záležitost, která by neměla být podceňována a naštěstí oblekům ještě nikdy pomyslně neodzvonilo.

<Path> Po mase bez masa a cigaretách bez tabáku roste trend „nealko alkoholu“. Z požitků se postupně stávají společenské neduhyZdroj:

Oblek si dnes na sebe bez jakýchkoli skrupulí oblékne kdokoli a je nutno podotknout – často velmi úspěšně. Pánský styl sluší jak drakobijcům, tak feminním dámám i všem dalším, kdo si umějí vybrat správný střih. Už dávno neplatí, že pro ženu je vrcholem „pánského stylu“ kostýmek s kalhotami. Žijeme v době vzrůstající tolerance (Co takový Harry Styles a jeho šaty?), a tak není na škodu to každodenně drobně oslavit. Třeba novým doplňkem, inovací stylu nebo prostým experimentem.

K obleku bylo kdysi nemyslitelné, aby si muž obul jiné než společenské boty. Dnes už ale padla i tato hranice, a tak není zas tak nevídané formálnější ohoz rozbít volnočasovější obuví. A ničemu to nevadí. Teda – někde.

Kam je pro tenisky stopka?

Pokud plánujete zkusit tento mix stylů, rozhodně zapomeňte na to, že jej vyzkoušíte při výletu do Národního divadla. Vždy je na místě dbát na dress code tam, kde je striktně předepsán. Nikdo nechce působit jako Pažout, ne? Přestože jsme všemi deseti pro nápaditost a osobní styl, je nutno rozlišovat, kam se jednoduše výstřelky nehodí. Máte chuť vybočovat i na takové události? Proberte se spíše materiály a střihy. Vzpomínáte na premiéru bondovky, kde růžově zazářil  Daniel Craig? Tomu se říká vhodně trefená originalita!

Kam tenisky mohou vkročit?

Na méně formálních událostech je pro tenisky prostoru více. Například pokud se chystáte na oběd s kolegou či třeba svatbu, která se netají svým ležérním přístupem, dveře nápadům jsou v tomto směru otevřeny.

Jak zjistit, zda jsou tenisky dobrý nápad?

Zjistěte si dress code akce či prostor, kam se chystáte nebo se jednoduše zeptejte! Chystáte se na firemní schůzku a nejste si jistí, zda vám tenisky projdou? Poptejte se, co je náplní! Třeba zjistíte, že se nejedná a byznysovou přehlídku pro investory, ale o příjemnou kávu a brain storming nad nadcházejícím teambuildingem! Jak říká klasik – kdo se zeptá jednou, možná se vystaví riziku, že bude za blbce, ale pouze jedinkrát. Kdo se nezeptá, je za blbce napořád.

Jaké tenisky zvolit?

Pro konzervativnější jedince jsou dobrou volbou jednobarevné a zacházet by neměli ani do kontrastu. Pokud máte šedý oblek, zvolte prostě šedé tenisky. Vyhnout byste se měli obnošeným nebo špinavým křuskám, které sice milujete už dlouhé roky, ale k obleku už to vážně není. Vyberte si kvalitní, pěkné kousky.

Kde dokonalé tenisky sehnat?

Určitě najdete skvělé třeba na Zelandu. Tam se můžete podívat i po odvážnějších kouscích. Projděte si třeba taky Footshop nebo Converse. Ti, kdo chtějí zajít ještě o krok dál, najdou to pravé například u Dr. Martens. Hlavní je vytrvat a zkoušet. Pokud nevíte, zda se k vašemu obleku právě vámi vyhlídnuté tenisky hodí, zkuste si je. Internetové obchody bez udání důvodu klidně vezmou nevhodnou volbu zpátky. Od věci není ani jednoduše vyrazit nakupovat přímo v obleku. Pokud se chystáte na úplně nový outfit, začněte třeba u Blažka a postupně se propracujte k obuvi. Ideálně v tomto pořadí.

Jaký oblek nebrat, pokud plánujeme vyjít v teniskách?

Podle iSuit byste se měli vyhnout přehnaně formálnímu obleku. Od věci nejsou ani mírně kratší kalhoty či ohrnuté. Tady zjevně neplatí, že správná obleková délka je základ!

A co ponožky?

Oproti společenským botám někteří doporučují pro tenisky spíše kotníkové ponožky. Podle iSuit budete ve vysokých ponožkách a teniskách kombinovaných s oblekem směšní. Na druhou stranu například barevné vysoké ponožky umějí být skvělým sebevyjádřením – navíc v této kombinaci na hraně formálnosti a každodennosti. A i v případě tenisek k oblekům můžeme na ulici či v médiích častěji zahlédnout spíše ponožky vyšší. Aby toho nebylo málo, iSuit je i pro verzi úplně bez! Je tedy na úvaze, který proud poslechnout – dlouhé, nebo krátké ponožky? V tónu, nebo barevné? S, nebo bez? Co nejvíce sluší a sedí vám?

<Path> Oblek jako Bond. James Bond. Na letošní premiéře No Time to Die zazářil Daniel Craig v originálním saku. Nyní ho můžete mít i vy!Zdroj: GALARD, Instagramové účty galardtailors a daniel_craig_007__

Tipy, jak tenisky a oblek nejlépe sladit

Pokud si nevíte rady, Ape to Gentleman doporučuje jít do extrému a tenisky zvýraznit buď ohrnutými nohavicemi, nebo naopak kalhotami, které jsou až moc dlouhé. Jednoduše: Když už měnit pravidla, tak pořádně! Jako radu, jak zkontrolovat, zda se vám kombinace povedla, vtipně glosují jednoduché pravidlo: Podívejte se na sebe do zrcadla. Vypadáte, jako byste outfit vyštrachali z tátovy skříně? Pak je něco špatně.

Druhým tipem je utlumení křičících tenisek tričkem místo košile. Jednoduše oficiální outfit rozbijte dalším každodenním kouskem!

Nejste úplně příznivci extrémů? Barva tenisek by tím pádem měla ladit buď k obleku, nebo k doplňkům či k tričku/košili. Minimalisté se tak budou cítit možná lépe, než když vyrazí rovnou v plné palbě ve formě neonových tenisek k černé eleganci.

Stále to není ono? Zkuste si vzít kalhoty od jiného saka! Šedé společenské kalhoty, černé sako – a bílé tenisky už tolik nevyčnívají, že?

Palčivá otázka: Tak tedy tenisky ano, nebo ne?

Pravdou je, že existují i naprostí odpůrci tohoto stylového mišmaše, kteří tenisky k obleku považují za ohavnost, naprostý nevkus a ztrátu jakéhokoli zdravého smýšlení o módě. Jaký názor máte vy? Jsme zvědaví v komentářích!

Zdroj: apetogentleman.com, gq.com, isuit.it, csfd.cz, YouTube kanál Guardian News

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop