Potřebujete měnit ručník každý den? Udržitelně i na cestách
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Potřebujete měnit ručník každý den? Udržitelně i na cestách

Léto je v plném proudu, letiště se plní, do hotelů po celém světě proudí turisté, vydáváme se k moři i na památky, chceme si plnit své cestovatelské sny. Ale davy lidí na místech, která vám berou dech, jsou taky výzvou pro úřady, které se snaží v těch nejoblíbenějších lokalitách zmírňovat dopady na tamní obyvatele, od hluku až po nepořádek. Nejen na cestách bychom měli být ohleduplní k sobě navzájem i k místním, respektovat pravidla a zvyky, ale chránit i samotnou přírodu. Dostává totiž turismem zabrat. Připravili jsme proto pár tipů, jak i vy můžete přispět svou troškou do mlýna udržitelného cestování. To začíná rezonovat nejen u mladší generace, která právě při výběru dovolené všechno více zvažuje.
Redakce Redakce Autor
11. 8. 2023

Začneme u výběru dopravního prostředku. Letadlo, auto, vlak, nebo vyrazit pěšky? Pokud zrovna nejste poutníci a nečeká vás cesta do Santiaga de Compostela nebo po Pacifické hřebenovce, poslední možnost do větších dálek vyloučíme. Chcete být pánem svého času, naplánovat si road trip a užít si i typické zastávky na benzínkách? Sedněte za volant a vyberte destinaci, kam dojedete pohodlně. Ale započítejte i cenu paliva, dálničních známek nebo parkování. Dodržujte u nás i v zahraničí pravidla silničního provozu a bacha na kolony a na mikrospánek. Jestli si na cestu autem netroufáte, zvlášť na řízení někde na jihu Evropy, kde si pravidla žijí často svým vlastním životem, vyberte vlak nebo letadlo. Železnice je nejekologičtější variantou cestování, užijete si výhled z okénka, projdete se po chodbě a třeba si dáte i něco dobrého v jídelním voze. Jen někdy ta prokletá zpoždění a stávky v některých zemích. Ale dovolená vlakem je stále oblíbenější.

„Vidíme, že nám raketově vyskočil zájem o vlakové zájezdy třeba do Švýcarska, z Česka se tak dostanete po železnici až do země čokolády a hodinek, přesednete na populární panoramatické vlaky, takže budete mít švýcarské Alpy jako na dlani. Díky Swiss Travel Passu jsou také jízdy levnější. Vlakem se jezdí i na prodloužené víkendy do Grazu a do evropských metropolí nebo na dovolenou do Chorvatska,“ prozradila Kateřina Pavlíková, mluvčí Čedoku.

A jsme u letadel. Asi nejvíc z nás naskočí na palubu a na dovolenou letíme. Pravdou je, že letectví jako jeden z mála oborů pracuje na tom, aby bylo již do několika let uhlíkově neutrální. Co to znamená? Vyvíjejí se nové typy alternativních paliv i letadla na vodík a možná nás v budoucnu čekají i „elektroletadla“. Ale co do té doby?

Stále více aerolinek využívá moderní verze letadel, která jsou šetrnější k životnímu prostředí. Jsou méně hlučná, mají nižší spotřebu, lepší filtraci vzduchu. A také produkují méně emisí. Ostatně možná vás překvapí, že hlavní podíl na emisích má celosvětově průmysl nebo energetika, letectví to ale často v diskuzích a u ekologických organizací odnáší za všechny. U vybraných leteckých společností, které se dnes navíc na snižování dopadů podílí s výrobci letadel i letišti, si můžete k letence přikoupit i tzv. „environmentální odpustky“. Pokud tak chcete přispět na projekty budoucího a  udržitelnějšího cestování, směle do toho. Ale let letadlem si opravdu nemusíte vyčítat.

<Path> Champagne bar, wellness i regionální kuchyně: V srdci Českého lesa otevřel nový resortZdroj: Resort Český les

Kosmetické produkty v koupelně nebo každý den čerstvě vypraný ručník? Na pohodlí hotelových pokojů jsme si při cestování rozhodně zvykli. Každému se trochu líbí, že se právě na dovolené nemusí starat o úklid, praní, stlaní postele a další, leckdy i nepopulární, domácí práce. Ale pokud chcete myslet trochu udržitelně, zkuste se nad tím zamyslet. Opravdu potřebujete čistou osušku po jednom sprchování nebo koupání v bazénu? Zkuste vždycky zvážit, jestli je výměna potřeba. Pokud ne, nechte ručník pověšený v koupelně na věšáku nebo pokojovou službu poproste, ať je mění až za několik dní. Podobná story je i u kosmetiky. Čím dál tím více hotelů upouští od jednorázových nebo plastových balení, které máte připravená v pokoji. Místo toho instalují dávkovače mýdla, sprchového gelu nebo šamponu, aby je mohl personál opakovaně doplňovat. A můžeme rovnou pokračovat i k plastovým kelímkům u barů nebo brčkům. Až si půjdete pro další drink a zrovna ho nebudou servírovat do skla, nechte si dolít do původní nádoby. Pokud přecházíte z vína na gin s tonikem, dobrý nápad to nebude, v tom případě kelímek alespoň recyklujte. Jestli popíjíte s brčkem, i v hotelích najdete častěji papírové, kovové nebo jiné alternativy. Mimo Evropskou unii ještě na plast u slámek můžete narazit, věříme, že drinky zvládnete vypít i bez nich.

„Udržitelnost zatím ještě při rezervacích zájezdů nehraje hlavní roli, tou je pořád destinace a cena, ale postupem času se bude promítat do objednávek častěji. Snažíme se nabízet možnosti pro všechny a spolupracujeme s řadou partnerů, kteří se věnují snižování dopadů turismu na okolí. Jedná se zejména o hotely, které často spouští vlastní iniciativy na podporu komunit, zaměstnanosti, životního prostředí, kultury i využívání surovin,“ doplnila z praxe mluvčí Čedoku.

Tipy redakce

Vybrané hotelové řetězce tak dnes pěstují vlastní plodiny, třeba ovoce, zeleninu i koření nebo využívají lokální zemědělce, farmáře i rybáře, aby získaly kvalitní suroviny, ale zároveň finančně podpořily místní. To platí i u spolupráce s řemeslníky, umělci nebo školami, které často sponzorují. Odpovědný přístup mají též ke spotřebě energie, kdy se do areálů resortů instalují solární panely, využívá se ale i bioplyn nebo jiná alternativní paliva.

I přes velký dopad pandemie na cestovní ruch na řadě míst úřady a turistické organizace dobu využily k nastavení více udržitelných pravidel a například i kapacitních omezení pro nejnavštěvovanější turistické cíle. Plány některých hotelů jdou ještě dál, od edukace návštěvníků o výměně ložního povlečení nebo ručníků až k benefitům pro ty klienty, kteří nemají o úklid pokoje během svého pobytu zájem. V jednom z hotelů na Madeiře tak dostanete vouchery na drink na baru, když nebudete chtít uklízet pokoj po celý týden. Udržitelná, ekologická nebo „jen“ odpovědná ubytování najdete po celém světě, od Azorských ostrovů až po Bulharsko, stačí hledat, stačí se zajímat. O naplánování své dovolené, tak i o okolí.

Zdroj: ČEDOK, Kateřina Pavlíková

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop