Bydlení po britsku s úctou k české historii: Tak bude vypadat unikátní přestavba domu v Dejvicích

Bydlení jako ve filmu není nemožné. Studentská ulice v Praze je ideálním místem pro záměr vytvořit v našem hlavním městě bydlení, které odkazuje jak na místní historii, tak ale i na britské řešení staveb v okolí těch nejslavnějších univerzit světa.

Máte rádi britské filmy o mladých a jejich životech? Možná jste si všimli, že jejich bydlení často vypadá tak trochu jinak, než na co jsme zvyklí. I studenstvo se tam těší krásným bytečkům a užívají si život v rozlehlých kampusech, obklopeni nejen přáteli, ale i atmosférou, která nahrává zábavě a odpočinku. Celé je to tak nějak přitažlivé a možná trochu i záviděníhodné. Útěchou budiž fakt, že se jedná o filmové zpracování, které má lahodit kameře. Reálný život přeci vypadá úplně jinak.

Nebo ne?

<Path> Potvrzeno: Vědci zjistili, že pití kávy opravdu prodlužuje váš život!Zdroj: Men's Health

Možná vás překvapí, že v Praze probíhá unikátní rekonstrukce projektu BackYard v Dejvicích. A abyste pochopili, proč je tak originální, musíme s popisem začít od začátku celého procesu, který společnost PSN započala.

Architekti BackYard Dejvice se vydali až do Velké Británie – za stavbami v okolí těch nejslavnějších univerzit světa. Měli načerpat inspiraci, aby mohli přenést to nejlepší přímo do ulice Studentská v Praze, na níž se objekt nachází. Vybrali to nejlepší, co může nové obyvatele potěšit, a zároveň ponechali budově její původní ráz. Ten totiž vznikl už roku 1929 díky staviteli Otakaru Medkovi. Respekt k jeho práci a historickému kontextu nejen budovy samotné, ale i jejímu okolí, byl tak jednou z priorit při navrhování úprav.

Bytový dům o 5 nadzemních a 1 podzemním podlaží projde kompletní rekonstrukcí včetně nových technických instalací, bude částečně zateplen, opatřen novou střechou a na dvorku vzniknou předzahrádky. Budova si zachová svou historickou hodnotu – nové kazetové dveře a špaletová okna budou replikami těch původních. Přestavba zároveň umožní vytvoření prádelny s pračkami a sušičkami i praktické kolárny v suterénu.

Mezi praktické novinky bude patřit také prosklený výtah, který – aby co nejméně narušil stávající stavbu – bude své pasažéry převážet po venkovní straně budovy. Kromě ušetření námahy na schodech tak poskytne i pěkný výhled, a tím pádem potenciálně příjemnou zkušenost i pro návštěvy, které do domu po dokončení prací zavítají. Jejich výlet bude o to příjemnější, když je pak místní obyvatelé pozvou i na prohlídku a posezení do zeleného vnitrobloku, kde bude nejen prostor pro setkávání, ale i gril zóna a příhodná místečka pro pikniky.

<Path> Praha se v následujících letech změní k nepoznání. Jaké hlavní projekty ji čekají?Zdroj: IPR

„Tým profesionálů, letité zkušenosti a dostatek vlastního kapitálu nám umožňují vdechnout nový život každému objektu, bez ohledu na to, jak náročné to je,“ shrnuje snahu zkušených profesionálů ředitel rezidenčních projektů PSN Marek Padevět. Podle jeho slov byl objekt vytipován i pro svou příhodnou lokalitu, která reprezentuje dynamiku života ve městě a současně skýtá i tolik potřebné poklidné zázemí. V docházkové vzdálenosti se nachází kompletní občanská vybavenost a pokud je potřeba dojet někam dál, stačí zaběhnout do pár kroků vzdáleného metra. Pro koho je tak toto bydlení ideální? Odpověď je jednoduchá: Pro rodiny, páry i singles, kteří si užívají městského života a těší se na to, že budou mít se svým bydlením i vřelý vztah.

V Dejvicích můžete najít nejen zábavu typickou pro velká města, ale i Národní technickou knihovnu, proslulé Dejvické divadlo nebo pravidelné farmářské trhy na Vítězném náměstí. Co by kamenem dohodil, se dá projít Divokou Šárkou, Stromovkou nebo se osvěžit na přírodním koupališti. A jestli se rozhodujete, kam na výlet – za památkami, nebo přírodou – pak je tu pro vás jediná špatná zpráva: Rozhodování budete mít jako obyvatelé BackYard Dejvice ještě těžší, protože vydat se můžete jak na turistickou stezku, tak třeba rovnou na Pražský hrad.

Zdroj: PSN, backyarddejvice.cz, psn.cz