Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Také se na Instagramu rádi podělíte o zážitky ze včerejší party, na Facebooku aktualizujete svůj partnerský status nebo se pochlubíte fotkami z dovolené? Podle expertů na sociální sítě mohou být i zdánlivě nevinné příspěvky rizikem, které se může opravdu hodně nevyplatit.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
23. 4. 2024

Když se s přelomem tisíciletí začaly objevovat sociální sítě, začali jsme si víc a víc zvykat na to, že o sobě sdílíme informace v prostoru, který je přístupný mnohem více lidem, než se nám mohlo stát kdykoliv předtím – na internetu. Uběhlo „pár let“, moderní technologie pokročily neskutečným způsobem a z hříček pro největší „nerdy“ se stala samozřejmost. Sociální sítě jsou součástí každodenního života, dávají lidem práci, spojují nás, udržují kontakty a přátelství, která by jinak možná dávno zanikla, a dávají nám pocit komunity, pospolitosti a také informovanosti.

Jenže jak se na nich taky hezky anglicky říká, někdy to může být TMI – too much information, příliš mnoho informací. A ne nutně tehdy, když vám kámoška do soukromého chatu napíše, co všechno jí dělal ten frajer, kterého včera „svajpla“ na Tinderu. Příliš mnoho informací máme tendenci o sobě sdílet asi všichni, a to zejména proto, že nás někdy ani nenapadne, že některé informace na sociální sítě nepatří. Jednak kvůli tomu, že pověst, kterou si jimi vytváříme, nás může dohnat i mnohem dál než jen mezi kamarády, jednak proto, že některé údaje představují bezpečnostní riziko. Tady je 8 věcí, které byste podle expertů neměli nikdy sdílet online.

1. Citlivé pracovní informace

Cokoliv pracovního, co není veřejně známá informace, na sociální sítě nepatří. Žádná čísla, pracovní postupy, plány nebo postřehy o každodenním chodu vašeho zaměstnání. A už vůbec na internet nepatří věci, o kterých víte, že jsou tajné. Zní to možná jako samozřejmost, ale jak upozorňuje Vincent Iachetta pro Study Finds, jsou známé případy, kdy toto pravidlo porušili i armádní profesionálové. „Pamatujte, že i vojenští hodnostáři byli usvědčeni z toho, že poslali utajované plány vývojářům online tankové hry, aby jim dokázali, že jejich návrhy jsou chybné. Když můžou takovou chybu udělat oni, může ji udělat každý, mějte se proto na pozoru.“

2. Informace o vaší poloze

Kybernetická a fyzická kriminalita jsou propojenější, než byste si možná mysleli. Jedním z takových typických případů je, když někdo použije informace o vašem fyzickém pohybu, které si na vás zjistil na internetu, k nějaké nepleše ve skutečném světě. Pokud například někdo ví, že budete sami doma nebo v nějaké oblasti bez dalších lidí, můžete se pro něj stát lákavým cílem. Rozhodně byste tak neměli veřejně sdílet informace o své aktuální poloze. Dejte také pozor, zda daná platforma automaticky nepřidává k vašim příspěvkům značku s lokací. Bdělí byste ale měli být i sami, abyste nepřidávali příspěvky o tom, že třeba zrovna jdete z klubu a jsou dvě ráno.

3. Cestovní plány

Někteří lidé se na dovolenou těší tak, že to musí vykřičet do světa. Jenže pro digitálního padoucha může být informace o plánovaném pobytu v jiné lokalitě signálem k tomu, že váš domov bude prázdný a nevadilo by mu přivítat skupinu chlápků s dodávkou a rychlýma rukama. Rozhodně je proto lepší zůstat nekonkrétní a vyhnout se především jasným datům, jak radí odborníci z webu welivesecurity.com. Stejně tak je lepší fotky z dovolené sdílet až po návratu.

4. Adresa

Ruku v ruce s informacemi o aktuální poloze a plánovaném pobytu (mimochodem, patří tam třeba i služební cesty, nejen soukromé výlety) jde i vaše stálá adresa. V žádném případě byste neměli mít na profilu ani jinde uvedenou svou kompletní adresu. Ulice a číslo popisné je dalece za hranou bezpečnosti jak fyzické, tak také digitální. Raději byste ale měli informací sdílet co nejméně.

A platí to i o vaší e-mailové adrese nebo telefonním čísle. Všechny tyto údaje vás vystavují nejen potenciálním záplavám spamu, ale v nesprávných rukou můžou sloužit k prolamování hesel, krádeži identity při zakládání účtů apod.

<Path> Sociální sítě nás mají v hrsti. Co by se stalo, pokud by náhle zmizel Facebook a Instagram?Zdroj: Facebook, Instagram

5. Datum narození

Možná máte rádi, když vám na Facebooku k narozeninám gratulují desítky lidí, které by bez notifikace ani netušily, že vůbec nějaké narozeniny máte, veřejně vystavené datum narození je ale jednou z nejrizikovějších věcí vůbec. Jen se zamyslete nad tím, kde všude datum narození slouží jako identifikační údaj. Na úřadech, u mobilního operátora, v bance… a taky v digitálním světě. Ztracená hesla a zablokované účty se mnohdy obnovují právě pomocí data narození.

Pozor si dejte ale nejen na explicitní uvedení číslic, ale i na různé „hry“ typu „vytvoř si své indiánské jméno“, ve kterých máte podle dne, roku a měsíce narození vybrat vtipná slova a složit je za sebe. Je to zakamuflovaný způsob, jak od hromad lidí získat jejich datum narození.

Jo a mimochodem, pozor dejte taky na to, co máte jako bezpečnostní otázky u svých účtů. Je to jméno psa, matky za svobodna nebo učitelky v první třídě? Běda vám to potom uvést někde na sítích! Dohledat si tento typ informací je pro padouchy otázkou pár kliknutí.

Zdroj: Giphy

6. Romantický status

Když se na Facebooku objevila možnost napsat o svém vztahu že „je to komplikované“, vypadalo to, že teenageři nemají nic jiného na práci, než se polorozcházet, aby si mohli updatovat svůj „fejs“. Pokud vám to dneska přijde tak trapné, že byste to už neudělali, je to jenom dobře. Informace o tom, jestli jste ve vztahu, s kým a jakou má podobu, by měly zůstat v soukromí. Můžou z vás totiž udělat cíl nevyžádaného obtěžování, stalkingu a dalších zákeřných úmyslů.

Trousit pikantní informace o svém vztahu se navíc nehodí i proto, že to může vytvářet zbytečná osobní dramata a upoutat na vás pozornost kamarádů anebo kolegů v práci. Má-li navíc váš zaměstnavatel (i budoucí) přístup k informacím o vašem vztahu, může to ovlivnit jeho rozhodování vůči vaší osobě.

7. Divočina a poškádlené zákony

Když je řeč o zaměstnavatelích, připomínáme, že ti také nepotřebují vědět o vašem divokém nočním životě, bujarých večírcích nebo množství požitého alkoholu či dalších látek. A rozhodně zaměstnavatelé a ani nikdo jiný nepotřebuje vědět o tom, kdy a jak jste „poškádlili právní systém“. Pokud máte sociální sítě veřejné, není pro nikoho problém podívat se, jak žijete. A v tu chvíli je jedno, že jsou tam jenom fotky „z legrace“ a výběr pro kamarády. Policii bude mnohem víc zajímat, proč je na tachometru osmdesátka, ale značka s koncem obce až sto metrů před vámi, a váš zaměstnavatel zase možná neocení, že se na veřejnosti projevujete jako nekulturní zvíře a děláte špatné jméno jeho firmě. A podobné to je také, když se o práci ucházíte – což jednou určitě budete.

Tipy redakce

8. Rodina a kamarádi

Sociální sítě propojují a umožňují od jednoho člověka snadno a rychle přejít k dalšímu. Stejně opatrně, jako na nich nakládáte s vlastními údaji, byste měli nakládat také s údaji ostatních lidí. To znamená nezmiňovat choulostivé informace o přátelích, kolezích nebo rodině a nesdílet inkriminující záběry. A taky byste neměli přidávat záběry vlastních dětí. Možná jsou roztomilé a vy jste pyšní, ale jsou dost staré na to, aby mohly dát svůj souhlas? Jakmile naberou rozum, bude jim život komplikovat záplava fotek, kterou jste o nich ze své sobeckosti nasypali na internet.

Takže si to na závěr zopakujme: Na sociální sítě nepatří nic tajného, osobního, žádné konkrétní identifikační údaje a nic, co by vás mohlo v očích ostatních zdiskreditovat. A to všechno vztaženo nejen na vás, ale taky na všechny ostatní. Internet nezapomíná a zlo nikdy nespí.

Zdroj: studyfinds.org, welivesecurity.com, lifewire.com, makeuseof.com

Populární
články

Velké pozornosti se břišnímu vakuu dostalo v kulturistice
TĚLO & MYSL

Bláznivý trend z TikToku na posílení břišních svalů skutečně funguje, potvrzují odborníci. Zkuste i vy práci s břišním podtlakem

Autor: Mirka Dobešová
Ladislav Kytka, kandidát do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje za koalici PRO, SPD a Trikolory
LIDÉ

„V uších mi zní, že být hetero dnes není cool,“ říká Ladislav Kytka, autor petice proti zavedení LGBTQ+ témat do školní výuky

Autor: Michal Černý
Daniel Craig na Benátském filmovém festivalu vyprávěl o práci na svém nejnovějším filmu Queer
KULTURA

Daniel Craig o natáčení „co nejreálnějších“ postelových gay scén: „Drew Starkey je krásný herec. Práci jsme si docela užili“

Autor: Veronika Košťálková
Ač to někoho může překvapit, někteří partneři si oddělené domácnosti volí dobrovolně
LIDÉ

Žijí spolu, ale vlastně sami. Tzv. „LAT partnerství“ si oblíbili mileniálové i lidé nad 50. Tyto vztahy mají řadu výhod

Autor: Mirka Dobešová
Kombinace charismatu místa a domu samotného nakonec rozhodla o tom, že tato chalupa bude pro Jana a Zuzanu novým domovem
LIDÉ

Úspěšný život ve městě vyměnili za svůj sen. Tvůrci projektu Zapomenutá chalupa oživují historické stavení a ukazují cestu i jiným

Autor: Michal Černý
Jan a Michaela jsou velmi sympatický pár, jehož radostná energie se přenese na každého návštěvníka
LIDÉ

„Radiátor jsme vyrobili z odřezků trubek, místo skleniček máme kádinky,“ popisují Jan a Michaela, jak k životu přivedli Loft v podhůří

Autor: Michal Černý
Kudy kam?
LUXURY TRAVEL

Karlovarský výletní průvodce pro lenochy s tipem, jak nezabloudit u Bludné a objevit „filmovou lokalitu“

Autor: Redakce
Takzvaná generace sněhových vloček volá po citlivosti, v reakcích jejich odpůrců zase můžeme pozorovat efekt sněhové koule
AKTUALITY

Nejdřív snowflakes, potom snowballs. Od (domnělého) zákazu obrázkových značek ve školkách až k (ne)korektně rozdělenému Česku

Autor: Veronika Košťálková
Kompletní rodina je hezký ideál, ovšem ne vždy je žádoucí
LIDÉ

„Kompletní rodina je hloupý ideál. Otec mámu bil a co mohl, to prohrál. Nebyl vzor, ale odstrašující příklad,“ shrnuje Dan

Autor: Mirka Dobešová
Ne vždy jsou vztahy mezi partnery jasné
LIDÉ

„Pro kamarádku jsem se jako gay stal užitečným dárcem spermatu,“ vzpomíná David. Kde je konec jeho dítěti, bohužel neví

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop