Znáte všechny dress codes? Víte, co je třeba WHITE TIE nebo jaký je rozdíl mezi BLACK TIE CREATIVE a BLACK TIE OPTIONAL?
Jak jste na tom se znalostí jednotlivých dress codes? Že nejde o snadné téma, to potvrdí i poměrně dobře kované „kobyly“. U kolika z vybraných dress codes jste si, pánové, jistí, že víte, co byste si měli obléct?
Probereme si následující: smart-casual, cocktail attire, semi-formal, black tie, white tie, black tie optional a black tie creative.
Ano, bohužel se předepsaný styl oblečení velmi často píše anglicky. České výrazy najdeme na málokteré pozvánce, a proto anglicismy zachováme. A začneme zlehka – předepsaným oblečením, které asi každý zná:
Smart-casual dress code
Tento dress code je (v našem výčtu) nejméně formální. Zároveň je ale také tím, který je docela snadné omylem nedodržet. Pro některé se toto zadání jeví celkem zmatečně, a to proto, že samotný termín je tak trochu oxymóron. V podstatě totiž jde o kombinaci tradičně elegantních kousků, jako je sako, s běžně méně formálními kusy, jako je svetr s vysokým límcem nebo bílé tričko. Prostě a jednoduše – toto pravidlo si žádá, abyste byli oblečeni pohodově (běžně, volnočasově), ale zároveň ne úplně, protože se očekává i ona „smart“ část – tedy část oficiálnějšího rázu. Je to trochu jako v pohádce o princezně Koloběžce, jen namísto oblečená/neoblečená řešíte formální/neformální zároveň.
Cocktail attire dress code
„Dekódování“ tohoto outfitu patří k největším výzvám v pánské módě. Když, pánové, uvidíte tato dvě slova na pozvánce na večírek, v podstatě vás tímto vyzývají, abyste si oblékli oblek. Zní to velmi úzce, ale jisté možnosti se tu přeci jen otevírají. Mohlo by se jednat o soupravu – sako s kalhotami ze stejné látky, nebo by sako mohlo být vyrobené z jiné látky než kalhoty. Fajn volbou jsou i jiné struktury – pletené vestičky nebo blejzry přes košili (pod sako). Dobré je zvážit, co přesně za akci vás čeká – může jít o odpolední výstavu nebo třeba firemní večírek. Tomu přizpůsobte své kreativní volby barev, doplňků a struktur. Vhodná je poměrně široká paleta. Co vhodné nebude nikdy, jsou džíny. Raději sáhněte po chino kalhotách.
Semi-formal dress code
Začíná přituhovat! Přestože se smart-casual a semi-formal mohou jevit jako velmi podobná zadání, ve skutečnosti by nemohla být odlišnější. Bůh vás chraň, jestli na akci s tímto pravidlem obujete tenisky!
Jak už název naznačuje, jde o formální vzhled, ač bez nadměrné formality. Někdo by řekl nudnější, jiný elegantnější brácha cocktail attire dress code – s více zdrženlivou barevnou paletou a polovinou doplňků.
Black tie dress code
Pokud vás někdo zve na takovouto akci, pravděpodobně půjde o událost vysoce formální, jako jsou galavečery nebo divadelní premiéry. Vhodná je bílá košile, černý smoking, motýlek a proboha, nezapomínejte ani na boty. Kdo vyrazí na black tie akci v teniskách (i když budou černé), skončí v pekle. Toužíte-li po troše originality, nic nezkazíte kašmírovou šálou (Barvu, doufám, tušíte.) nebo krásnými manžetovými knoflíčky.
Pro úplnost – měli byste dodržet hned pět černých částí: smokingové sako (jednořadé nebo dvouřadé), kalhoty (s hedvábným pruhem na vnějších stranách), boty (typu oxford), motýlek (hedvábný, podobný materiál jako klopy smokingu), vesta nebo smokingový pás. Jediná košile by měla zářit bílou. Samozřejmě k ní můžete ladit kapesníček.
White tie dress code
Pokud jste se cítili sešněrovaní už u předchozího odstavce, tak tady bohužel nepolevíme – naopak. Ti, kdo milují dokonalý outfit, tu však zajásají. Oproti pěti černým částem jsou tu jen tři: frak, kalhoty (s vyšším pasem) a boty. Bílá se musí vyjímat (kromě košile) i na vestě a motýlku. Případně i na rukavicích.
Black tie optional
A teď to teprve začne být komplikované. Kdo už má promyšlené, co si oblékne na black tie, je teď možná zděšen komplikací. Ale spíš by si měl oddechnout. Jedná se totiž o méně formální škatulky. Místo smokingu totiž můžete zvolit oblek.
Black tie creative
A nekončíme. Tady se pro změnu můžete trochu upustit ze řetězu, pokud jde o barvy a materiály. Stále je potřeba dodržet formálnost akce, ale můžete si vyhrát podobně jako třeba Daniel Craig na premiéře Bonda před dvěma lety. On zvolil nádherné růžové sametové sako, avšak nezapomněl dodržet černého motýlka. K tomu volil bílý kapesníček a černé kalhoty a boty.
Je to všechno?
Zdaleka ne. V tomto článku jsme si probrali nejběžnější dress codes pro společenské události formálního charakteru, ale skutečně nejsou jediné. Bezesporu je potřeba dodržovat také například různé byznysové dress codes a nesmíme zapomenout ani na neformální varianty.
Pokud je vám nejlépe doma v pyžamu, je to v pořádku. I to je svým způsobem dress code, který si dodržujete u sebe doma. A užijte si ho! Oblékání může být pro někoho utrpením a trápením plném zmatení, avšak ve finále jde hlavně o dobrý pocit. Z akce, ze sebe, z toho, že si můžete užít něco specifického. Covid je tu sice stále s námi a asi tu už bude napořád. Ovšem užívejme si, že opět můžeme vyrazit na operu, galavečer, večírek nebo mezi přátele.