
Nevíte jak přesně dávkovat prací prostředek? Díky pračkám jako z budoucnosti to řešit nemusíte. Měří, dávkují a myslí za vás
Představte si, že se z nekonečného praní prádla stane zábava. Zní to jako absurdní sci-fi budoucnost? Ano. Až na to, že ta budoucnost je už dávno tady. Moderní technologie jsou všude kolem nás, počítače nosíme v kapse, v hodinkách máme virtuální asistentky, které nám odpoví na každou otázku, a v ulicích se začínají testovat auta, která nemusí nikdo řídit.
O mnoho méně už ale vnímáme, jak moc nové technologie můžou změnit i činnosti, jako je každodenní péče o domácnost. Díky vědeckotechnickému pokroku přitom i to může být hračka.
Nechte pračku, ať si dělá starosti sama
U praní sice nemusíte nikdy přemýšlet a klidně můžete své oděvy bez rozmyslu naházet do bubnu, zapnout to jako obvykle na čtyřicítku s jednou odměrkou prášku a ono se to nějak vypere, ale také pro sebe a své módní kousky můžete chtít víc.
Tohle spoléhání na „ono se to nějak“ totiž tkaninám vůbec nesvědčí. Aby se nezaprala bílá, vyžaduje to jinou péči než tmavé rifle, které zase nechcete přílišným máčením hnedka vyšisovat. Nehledě na to, že při každé teplotě nebo množství vody je třeba změnit dávkování pracího prostředku, aby ho nebylo zbytečně moc (což se odráží nejen na vašich financích), ale ani příliš málo a stále měl kýžený účinek.
Nevhodným praním se životnost oblečení snižuje a s ním také čas, po který se můžete z jeho perfektního vzhledu (a komplimentů okolí) radovat. Jenže přemýšlet pokaždé nad tím, jak zrovna tuhle várku „špíny“ vyprat, se nechce nikomu.
Řešení? Pořiďte si pračku, ktera si bude s prádlem dělat starosti za vás. Je to totiž klidně možné. Pračky z řady Siemens iQ700 jsou doslova prošpikované senzory, díky nimž mají dokonalý přehled o tom, co perete a v jakém je to stavu, a umí se tomu přizpůsobit. Navíc sledují, jakým způsobem je používáte, reagují na vaše individuální chování a poskytují rady, jak plně využít jejich potenciál.
Jde o přístroje, které jsou spojením ergonomického designu, konektivity a automatizace. Síť inteligentní senzorů, kterými jsou pračky vybavené, sleduje, jaké prádlo jste do nich vložili, a automaticky přizpůsobí prací program tak, aby byl výsledek vždy nejen perfektní, ale praní bylo také co nejekonomičtější a nejekologičtější. Vy tak můžete s klidem zapomenout na luštění piktogramů na visačkách a prostě do bubnu na až 10 kg prádla naházet všechno, co potřebujete vyprat, a stisknout tlačítko.
Úspora díky automatickému dávkování
Chcete šetřit prací prostředek, vodu a k tomu ještě čas? Pak byste měli věnovat pozornost pračkám s automatickým dávkováním. Takovou technologií je například systém i-Dos praček Siemens, díky kterému už nikdy nenalijete do pračky příliš mnoho nebo příliš málo gelu.
Systém i-Dos, kterým jsou pračky iQ700 vybaveny, dávkuje prací prostředek a aviváž s přesností na mililitry. Pračka sama rozpozná typ látky, kterou jste do ní dali, jak moc jí je a jak je špinavá, a přizpůsobí tomu množství pracího prostředku. Ten stačí jen jednou za čas nalít do zásobníku, který vystačí asi na 20 pracích cyklů.
To největší „sci-fi“ ovšem začíná s aplikací Home Connect, kterou lze spotřebiče Siemens spravovat přes chytrý telefon. Nově s ní totiž můžete naskenovat čárový kód z pracího prostředku, který jste si koupili, a systém sám vyhledá informace o tom, jak prostředek dávkovat, a pračka se tomu přizpůsobí. Nemusíte se tak bát, že by například plýtvala vysoce účinným koncentrátem. A stejně tak si umí pračka poradit i s rozdílnou tvrdostí vody. Stačí jí zadat vaši polohu a už si dohledá, jak tvrdá je u vás voda. Oproti ručnímu dávkování tak ušetříte až 38 % detergentu,* nehledě na to, že když ho není zbytečně moc, nespotřebuje pračka ani tolik vody na máchání.
Některé materiály a mimořádné kousky oblečení ovšem potřebují speciální péči, proto můžete vždy také použít ruční dávkování pracího prostředku a místo toho, co máte v zásobníku, do pračky nalít něco jiného. Třeba jemný prostředek na vlnu.
Neztrácejte čas žehlením
Jestli je ještě něco otravnějšího než vymýšlet, jako oblečení vyprat, pak je to žehlení. Naštěstí existují finty jak se mu vyhnout. První z nich zní „Miláčku, nevyžehlíš mi to?“ a považujeme ji za velmi riskantní. Jiná „babská rada“ je zase určena např. mužům, kteří potřebují vyrovnat bavlněnou košili. Mírně zmačkaný oděv se má podle této lidové moudrosti dát na ramínko a pověsit do koupelny, kde se budete sprchovat. Pára, která místnost naplní, prý zasákne i do vláken oděvu a spolu s vyvěšením pomůže tkaninu vyrovnat.
Podobnou proceduru, ovšem spolehlivou, mnohem pohodlnější a nezávislou na tom, jestli se zrovna hodláte sprchovat, či ne, mohou vašemu prádlu dopřát i moderní pračky. Speciální program, kterým jsou vybavené pračky značky Siemens, pomocí krátké aplikace páry osvěží a až o 50 % vyhladí pomačkané oblečení.** Skrčené sako nebo košili např. po jízdě autem tak zvládnete napravit, aniž byste museli rozpalovat žehličku a štrachat se pro prkno.
Ze správných odpovědí zaslaných do 13.12.2023 vylosujeme výherce.
Soutěžní otázka:
Jak se jmenuje program, během kterého pračka iQ700 pomocí krátké aplikace páry vyhladí a osvěží pomačkané prádlo?
a) steamQuick
b) smartFinish
c) wetTouch
* Průměrná úspora tekutého pracího prostředku při srovnání automatického dávkování s ručním dávkováním. International Journal of Consumer Studies 38 (2014), 265.
** Podle studie E-0323-PT-22 Německého institutu pro výzkum textilií a vláken v Denkendorfu (známého pod zkratkou DITF) ze dne 12. července 2022 týkající se redukce pomačkání bavlněných oděvů (triček a košil) nabízených v obchodech; porovnávány byly oděvy ošetřené pomocí programu IronAssist dle normy DIN EN ISO 15487 a textil, který programem IronAssist ošetřen nebyl.