Prolínání módy a filosofie: Jarní kolekce jako zrcadlo naší duše
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Blažek/ Se svolením

Prolínání módy a filosofie: Jarní kolekce jako zrcadlo naší duše

Co kdybychom se nyní společně zamysleli nad tím, jak se móda vyvíjí a jaký vliv má na to, co nosíme a jak se cítíme? Jakou roli hrají módní návrháři při utváření módních trendů a jaký vliv má móda na společnost jako celek? A co se vlastně skrývá za módními kolekcemi a kam směřuje móda v budoucnosti?
Michal Černý Autor
4. 4. 2023

To všechno, a mnohé další, se můžeme například dozvědět z příběhu nové kolekce firmy Blažek pro jaro/léto 2023 od návrháře Pavla Křivánka, který se s námi skrze ni dělí o své nápady, inspirace a vizionářské myšlenky. 

 

I návrháři mají názor

Móda je přítomna v našem životě po celou historii. Oděv, který nosíme, je naším způsobem, jak se prezentovat a ukázat svou individualitu. Navíc může mít móda významný vliv na to, jak se cítíme a jaké vjemy o sobě vytváříme v očích druhých. Módní návrháři jsou pak ti, kdo utvářejí módní trendy. Tito tvůrci jsou zodpovědní za vznik nových stylů, které se poté dostávají na ulice a ovlivňují módní scénu. Jejich role je klíčová při vytváření nových směrů v oblasti módy, ta však není pouze o oblečení. Módní kolekce mohou být důležitou platformou pro vyjádření názorů na společnost, politiku a kulturu.

Návrháři tak mohou využívat módu jako způsob, jak upozornit na jakékoliv důležité téma a poukázat na jeho význam. 

Kolekce jaro/léto 2023 české firmy Blažek od Pavla Křivánka může být příkladem toho, jak móda může být spojena s důležitými tématy. Křivánek používá širokou škálu barev (základními barvami kolekce jsou odstíny modré: půlnoční modř – midnight blue, jemná modrá – tranquil blue. Další výraznou barvou je kamenná červeň – bloodstone, oranžová – roibos orange a jako doplňkovou barvu do kombinace jsem použil odstín teplé žluté – hořčicové, zelené – khaki a v neposlední řadě zemité odstíny hnědé), snad aby ukázal, že život sám je barevný a nemá smysl zůstávat jen u dvou nebo tří základních barev, které ani nedokáží plně vyjádřit naše emoce, myšlenky a náladu. Je také plná přirozených mužských tvarů a materiálů od předních světových výrobců. Tyto materiály jsou snadno pratelné, příjemné na dotek a jsou vyrobené z recyklovaných vláken, což jistě potěší všechny, kteří nechtějí zbytečně zatěžovat přírodu. Samozřejmě si zde našly místo i klasické vlněné a hedvábné materiály v kombinací s elastanem a umělými vlákny v podobě různých tkanin a pletenin.

V kolekci jaro/léto 2023 se objevuje hned několik nových střihů. I tyto střihy vychází z požadavků na pohodlí a snadnou údržbu. Přiléhavé siluety střídají volné linie. Za zmínku určitě stojí nová košile Idol, která se obléká přes hlavu, má volný střih a je určena na volnočasové užití. Bundokošile Overshirt je uvolněného střihu s prvky košile. V kolekci se nově objevují nové sportovní kalhoty Vango.

Obecně je kolekce je oproti předchozím více barevná a navrací se k přirozené mužné siluetě, která podporuje jednotlivé fyzické vlastnosti každého muže.

Určitě je dobré zmínit, že tváří značky Blažek pro tuto kolekci je divadelní a filmový herec a moderátor Vladimír Polívka, který se narodil ve Švýcarsku a má francouzské občanství. Díky tomu, že od dětství vyrůstal v Česku, má v podstatě jeho život a práce mezinárodní přesah, což se dá říct i o firmě Blažek, která coby ryze česká firma působí i na slovenském trhu, avšak elegance jejích oděvů se nejvíce přibližuje té italské. Přesně tak, jak si to pan Blažek v devadesátých letech při zakládání společnosti vysnil.

Tato nová kolekce reprezentuje hodnoty jako empatie, nezávislost, charisma, sebevědomí, cílevědomost, rozhodnost, styl, kreativita, hrdost a inovace. Tyto hodnoty se prolínají skrze módu a mají vliv na společnost jako celek. Móda je totiž výrazem naší identity, nálad a kultury, a může být významným způsobem, jak vyjádřit své názory a postoje. A tím krásně navazujeme na další témata, jež byla naznačena v úvodu článku a která si nyní probereme o něco hlouběji.

Filosofie módy

Móda má na společnost jako celek velký vliv, neboť naše oblečení a styl komunikace prostřednictvím módních trendů nám slouží jako prostředek sebevyjádření a komunikace se světem. Oblečení nám umožňuje prezentovat svou osobnost, kulturní, společenskou a ekonomickou pozici, a také náš vkus a styl. Módní trendy nám také pomáhají přizpůsobit se kultuře, v níž žijeme, a reprezentovat ji v rámci globálního kontextu. Nicméně, móda není pouze o tom, co si oblečeme.

Někteří návrháři ji využívají jako prostředek pro komunikaci svých názorů a ideálů, jako je například téma diversity, rovnosti pohlaví, ekologie a udržitelnosti. Také může reflektovat společenské změny a filosofická dilemata, jako například otázky identity, genderu a sociálního začlenění. V posledních letech jsme viděli zvýšenou pozornost k otázkám diverzity a inkluze v módním průmyslu, což reflektuje změny v našem společenském chápání těchto témat. Vzhledem k tomu, že móda je tvořena lidmi, kteří jsou ovlivněni kulturním kontextem, může mít móda také vliv na společenské normy a hodnoty. Například, v minulosti byly určité barvy, styl oblečení a kombinace oblečení brány jako nevhodné pro určité sociální skupiny. Dnes jsou však tyto předsudky postupně měněny díky vlivu módního průmyslu a jeho snaze zahrnout různé kulturní, etnické a sociální skupiny.

V budoucnosti se móda bude pravděpodobně dále vyvíjet a měnit, a to jak v oblasti designu, tak v oblasti hodnot, které přináší. Je důležité si však uvědomit, že móda a módní průmysl nejsou izolovanými entitami, ale jsou součástí širšího společenského a kulturního kontextu. Proto je nutné se zamyslet nad tím, jaké vlivy a dopady může mít oblékání na společnost a na jednotlivce.

<Path> Zahajte bezplastovou revoluci v koupelně a vyzkoušejte ekologické tuhé produkty pro péči o vlasy i pokožkuZdroj: Foamie/Spolupráce

Jedním z filosofických dilemat, které se týká módy, je například otázka identity a autenticity, jak je naznačeno výše. Jak může oblečení ovlivnit naši vnímání sebe sama a to, jak se prezentujeme světu? Jak může móda ovlivnit naše rozhodování ohledně toho, co si oblečeme a jak se budeme cítit?

Další dilema se týká udržitelnosti a odpovědnosti módního průmyslu. Módní průmysl je často kritizován za svůj negativní dopad na životní prostředí a za podporování neetických pracovních podmínek. Je tedy důležité, aby módní průmysl přijímal odpovědnost za své chování a přijímal opatření k ochraně životního prostředí a zlepšení pracovních podmínek.

Móda také může ovlivňovat naše chování a vnímání jiných lidí. Nekonečný příval nových trendů může vést k pocitu tlaku na to, abychom si pořizovali neustále nové kousky oblečení, což může vést k nadměrné konzumní kultuře. Také může ovlivnit naše vnímání a soudy o jiných lidech pouze na základě jejich vzhledu a stylu.

Na závěr lze tedy říci, že móda má na společnost a na jednotlivé jedince velký vliv a může reflektovat široké spektrum společenských, kulturních a filosofických dilemat, které nemusí být na první pohled vůbec zjevné. Je důležité, aby módní průmysl přijímal odpovědnost za své chování a snažil se o udržitelnost a etiku, a aby jednotlivci byli schopni reflektovat vlastní vnímání módy a jejího vlivu na jejich životy.

Zdroj: blazek.cz, Youtube kanál Blažek, psci.princeton.edu, teenvogue.com

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce

E-Shop