Otevřený vztah v gay komunitě: Prokletí, nebo důvod k závisti?
LGBT+
Zdroj: iStock

Otevřený vztah v gay komunitě: Prokletí, nebo důvod k závisti?

Říká se, že lidi byli stvořeni tak, aby se párovali a byli si věrní. Platí to ale beze zbytku, máme to všichni takhle stejně nastavené? Spousta gay kluků a mužů kolem nás sice udržuje partnerské vztahy, do toho ale zcela otevřeně provozují sex i s úplně jinými lidmi. Je to tak v pořádku a přináší to nejen rizika, ale i nějaké benefity? A jak to může ovlivnit uzákonění „manželství pro všechny“?
Albert Prokop Albert Prokop Autor
18. 1. 2023

Gay komunita má řadu nálepek, některé z nich i dost nepěkné. K těm patří to, že jsme obecně více promiskuitní. Že střídáme partnery jako na běžícím pásu, nebo že si sex užíváme i s jinými, i když máme doma lásku.

Takzvaný otevřený vztah, tedy takový, kdy se dva pánové shodnou na tom, že se mají moc rádi, ale že by to nedokázali existovat bez pohlavních styků i s jinými chlapy, je v naší komunitě rozšířený docela zásadně.

<Path> „Doplňky mám rád, ale bohužel patřím mezi nevděčníky. Musím si je vybrat sám!“ směje se Petr, který bydlí s přítelem v ChomutověZdroj: Petr Kokšal, lui.cz, redakce

Co říkají výzkumy

Z výzkumu sanfranciského Gay Therapy Center mezi 517 homosexuály vyplývá, že kolem třetiny gay párů je ve volném vztahu. A 42 % jich pro práci uveřejněnou v roce 2021 uvedlo, že partnerům se svými bokovkami svěřuje, zatímco 33 procent dalších respondentů jede model „neptej se, nesvěřuj se“. Studie uvádí, že proti předchozím zjištěním jde o nižší výsledky, dříve se uvádělo, že až kolem padesáti procent gayů si vzájemně s drahými polovičkami umožňuje užít si i jinde než doma. Toto podle Box Turtle Bulletinu zneužili anti-gay aktivisté.

Jenže studií je více a další, The Couples Study, tvrdí, že podle jejich zjištění je překvapivě 86 % mladých gay párů zcela monogamních. U starších homosexuálních mužů jim vycházela podobná čísla jako v dalších výzkumech: příklon k jednomu sexuálnímu partnerovi byl prý mezi 30 a 50 procenty.

Sami interpretují čísla zajímavě.

„Souhlasíme s některými komentáři, že s tím, jak mladší gayové mají možnost uzavřít manželství a homosexualita je stále více akceptovanou, tradiční heterosexuální model monogamie je stále více schůdnou možností.

Mladší gayové mají možnost přijmout normy heterosexuální většiny a začlenit se do hlavního proudu způsobem, který dříve nebyl možný,“ píší američtí autoři.

Pokud bychom jejich teze vzali za své, naznačuje to, že mladé americké gaye hodně ovlivňuje legalita gay sňatků, které nám jsou, i (ale zdaleka nejen kvůli němu) s ohledem na postoj ministerského předsedy Petra Fialy. K tomu si ovšem musíme připočíst vysokou míru religiozita v USA, podle Culture Atlas jsou ateistů ve Státech pouhá tři procenta obyvatel.

Situace v ČR

A jak je to u nás? O sexuálním chování heterosexuálních dvojic se bohužel můžeme zatím jen dohadovat, na žádnou takovou vědeckou práci jsem nenarazil.

Pokud bych to posuzoval čistě podle znalosti své bubliny a bublin v mém okolí, v Praze je volný vztah mezi gayi docela výrazný fenomén. Jeden z přátel mi dokonce tvrdí, že i když je velmi společenský a v gay komunitě se velmi angažuje, nezná prý jediný homosexuální pár, který by neměl otevřený vztah.

Pokud jde o zdravé, sebevědomé rozhodnutí dvojice, které to tak vyhovuje, a ani jeden z páru není k rozhodnutí dotlačený, asi to není nic proti ničemu.

Dva muži se mohou milovat, ale v průběhu vztahu zjistit, že v sexu si neumějí dát přesně to, co navzájem chtějí. Ale přesto o sebe nechtějí přijít, takže potlačí pocity ega, vlastnictví, a otevřou prostor i dalším. Hrozí tu samozřejmě riziko bezhlavého zamilování jinde, podle New York Times je ale spousta podobných párů domluvena na jasně stanovených pravidlech, včetně toho, že někteří sexuální partnery protějšků osobně schvalují.

<Path> Jirka a Honza: Do roka od seznámení partnery, spolubydlícími i úspěšnými spolupodnikateli. Jak to dokázali?Zdroj: Jirka a Honza, redakce, boysandroses.com, IG: @boys.and.roses

Jinde se baví úplně o všem, což podle Joea Quirka, autor nejprodávanější knihy o vztazích „It's Not You, It's Biology“ může posílit vztah.

„Rizikem může být to, že i když si stanovíte pravidla a oba je akceptujete, jeden z vás to neunese. My to takhle měli, a můj partner začal strašně žárlit. A měl mindrák i z toho, když jsem po noci jinde působil spokojeně. Bral to tak, že mi to sám neumí dát, a trápilo ho to. Neunesl to a časem jsme se bohužel rozešli,“ řekl LUI třicetiletý Patrik.

Ale máme tu i pochvalu podobně nastaveného partnerství. „Jsou chvíle, kdy jsme jen spolu, a kdy to otevřeme. Protože spolu o všem bez obalu mluvíme a nebojíme se naznačit, že už to trochu přerůstá přes hlavu a že by bylo fajn to okořenit, vážíme si jeden druhého mnohem víc. Kam to kdo z nás strká, už je vedlejší. Vím, že spolu už zůstaneme,“ svěřil se mi můj známý Igor. Je mu 37 a se svým partnerem je už osmnáct let.

Otevřený vztah pomáhá i škodí

Jak jsme v LUI již před časem informovali, psychoterapeut Michael Kimmel, který problematiku gay otevřených vztahů monitoruje, říká, že takové schválené podvádění může páru pomoci i uškodit.

„Pouhé otevření vztahu není řešením krize. Důležité je klást si ty správné otázky. V některých případech je efektivní učinit nějaké základní změny a teprve pak se rozhodnout, jak se vztahem naložit, v jiných naopak funguje otevřít vztah společně – pozvat si domů někoho třetího. Vždy je ale nutné nejprve vše řádně prodiskutovat,“ uvádí.

Partnerství dvou gayů považuje dle rozhovoru pro Erie Gay News za souboj testosteronu, který je někdy těžké zvládnout a vyvážit.

<Path> Víte, co znamená „příliš mnoho“ sexu a jaká četnost intimních hrátek je „běžná“? Lidé často podléhají mýtům, kvůli nimž se cítí „nenormální“Zdroj: link.springer.com, health.com, dailymail.co.uk, healthline.com, elephantjournal.com, webmd.com, psychologytoday.com, eu.usatoday.com

Závěr

Když si to shrneme, i problematika povolené „nevěry“ je dost složitá a jednoduchý návod na ni není. Sám si ji nedokážu představit, jsem majetnický, ale chápu, že pro někoho to může být pravé ořechové. A že nemusí tolik bolet, jako když někdo z potřeby uspokojení bude toho druhého vyloženě podvádět.

Tato problematika je zajímavá i u heterosexuálních dvojic. Vypadá to, že gay model otevřeného vztahu u nich není společensky přijatelný, ale první vlaštovky už se objevují. Ženy možná nepřemýšlejí tolik tím, co mají mezi nohama, a důležitější než pro mnohé z nich jsou spíš city k tomu druhému, ale tvrdit, že žádná to nemá podobně a neschválila by to, že být promiskuitnější je čistě homosexuální záležitost, to se samozřejmě napsat nedá.

Zdroj: GAY THERAPY CENTER, BOX TURTLE BULLETIN, THE COUPLES STUDY, CULTURE ATLAS, LUI, RUNNING PRESS

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop