Od otevřené homosexuality k zákazu a zase o krok zpět: Kdysi Číně vládli gayové, dnes se studenti učí, že jsou takoví lidé nemocní
LGBT+
Zdroj: iStock

Od otevřené homosexuality k zákazu a zase o krok zpět: Kdysi Číně vládli gayové, dnes se studenti učí, že jsou takoví lidé nemocní

Jak se žije příslušníkům LGBT+ komunity v Čechách, víme. Ne všechny kouty světa však mají podmínky nastaveny stejně, a tak i když je český boj o rovný přístup stále palčivě aktuální, je jisté, že existují místa, kde není ani v dnešní době jednoduché být jiné než heterosexuální orientace. „Čínská situace není nejhorší v Asii, avšak je zde prostor pro zlepšení,“ hlásá výkonná ředitelka pekingského LGBTQ Centra Xin Ying. Pravdou ovšem je, že se studenti i nadále učí z učebnic, které homosexualitu mylně označují za mentální poruchu.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
28. 12. 2021

Zajisté jste si v úvodním text všimli odkazu na „dnešní dobu“, jíž často argumentují ti, kteří chtějí upozornit na fakt, že bychom již měli být přeci pokrokoví. Nuž, přestože to je argument, ne vždycky se časem mění věci k lepšímu. Co se týká Číny, je dobré začít dávnou historií. A to opravdu hodně dávnou. Článek z ChinaDaily.com shrnuje obsah knihy Čínská homosexualita (Chinese Homosexuality od Li Yinhe), která upozorňuje na fakt, že se před mnoha staletími na stejnopohlavní styk a vztah pohlíželo jinak než nyní. A možná překvapivě – mnohem tolerantněji.

<Path> Čínští chlapci jsou moc zženštilí, tamní ministerstvo školství vyhlašuje „program správného mužství“Zdroj:

Přestože autorka hovoří o mužském propojení, lesbické vztahy se v její knize neobjevují. Nejsou pro ně prý důkazy. Gayové na druhé straně projevovali své preference po dlouhé dynastie. Nejznámějším případem je básník Qu Yuan, který měl svou lásku k monarchovi Chu přelévat do své práce, a to například v dílech Lisao nebo Longing for Beauty (Touha po kráse).

Li uvedla, že v rámci mocné dynastie Han (206 př. n. l. – 220 n. l.) měli prakticky všichni vládci milence stejného pohlaví. Vypráví se, že císař Ai, jehož celé jméno znělo Liu Xin, cítil natolik silné emoce ke svému mužskému protějšku Dongu Xianovi, že byl ochoten ustřihnout si raději rukávy na svém šatu než by spícího muže, který na látce odpočíval, vzbudil.

V dobách následujících se homosexualita plně tolerovala, pokud homosexuálové plnili své povinnosti – tedy pokud se oženili a měli děti, díky čemuž mohla jejich rodinná linie pokračovat. Nesetkávali se ani s velebením, ale ani s kritikou. Jednoduše se zdálo, že homosexualita není něčím, co by jakkoli ohrozilo rodinnou etiku a o čem by bylo potřeba vést natolik intenzivní debaty.

V dobách vládnoucí dynastie Qing (1664-1911) se s odkazem na učení Konfucia začalo hodně dbát na společenský řád a přísnou poslušnost. To také znamenalo, že manželka a manžel by měli vždy pamatovat na své korektní vztahy, čímž homosexuální tendence šly přímo proti těmto pravidlům. V roce 1740 vyšel první anti-homosexuální dekret, který zakazoval i oboustranně dobrovolný akt mezi osobami stejného pohlaví.

Nejhorší doba pro jiné než heterosexuální jedince nastala během kulturní revoluce v letech 1966-1976. Lesby a gayové byli považovaní za chuligány a měli svým jednáním narušovat veřejný pořádek. Vláda rozhodla, že homosexualita je zostuzující a jde o formu mentální poruchy. Od té doby zůstala homosexuální preference raději uschována jako kostlivec ve skříni, jelikož těm, kdo se zamilovali do partnera stejného pohlaví a svou náklonnost projevovali, hrozil trest.

V roce 1989 se Čína dočkala alespoň nějakého zlepšení, a tak se směr toku věcí pozměnil. Podmínky se trochu více přiblížily smýšlení Světové zdravotnické organizace (WHO), když se na homosexualitu přestalo oficiálně nahlížet jako na nemoc. V Šanghaji tak mohou gayové a lesby žít o něco otevřeněji, jelikož se jedná o velké město, jenž je v tomto ohledu nejspíš nejtolerantnější (záměrně nepíšeme nejpokrokovější, vzhledem k výše zmíněnému toku dějin), ovšem ne všechno je zalito sluncem. I přesto, že zákon již roku 1997 homosexualitu dekriminalizoval, i nadále jsou příslušníci LGBT+ komunity terčem šikany.

china shanghai GIFZdroj: Giphy

South China Morning Post uvádí, že i kvůli pandemii se nyní mají gayové, lesby a další příslušníci komunity hůř. Pravidla, která mají dopadat na všechny stejně (jako například nařízení zůstat doma) se více odráží právě na těchto lidech, kteří jsou utlačováni o něco více, to vše pod rouškou „vyššího dobra“. I nadále jsou navíc známé případy léčení homosexuality. Článek upozorňuje na případ dívky, jež byla násilím rodinou donucena podstoupit pobyt v napravovacím kempu. Těmto zásahům se říká konverzní terapie a hádáte správně, pokud se domníváte, že nemají valné výsledky, přestože se nebojí zapojit šokovou terapii nebo drogy.

Tok událostí v rámci smýšlení o LGBT+ lidech v Číně se bezesporu lehce obrátil jiným směrem, avšak je zřejmé, že není příliš co slavit. Portál NYTimes.com v roce 2020 upozornil na roky dlouhé soudní tahanice ženy jménem Ou Jiayong, která se v roce 2016 dočetla ve své učebnici psychologie, že homosexualita je mentální poruchou, a to i přesto, že oficiální čínský seznam psychiatrických poruch hovoří jinak. Ani poté, že si slečna Ou stěžovala, se věci nezměnily: vydavatel učebnice to, co je natištěno, odmítl opravit. Ou, která se sama identifikuje jako lesba, se ale cítila dotčena, a tak se rozhodla boj nevzdat a soudí se dál. Nestojí proti ní však jen oficiální studijní materiály. Jeden z jejích spolužáků jí během přednášky nahlas odpověděl: „Bez ohledu na to, co říkáš o svém životě, nic to nemění na tom, že učebnice jsou správně!“

<Path> Homofobie v politice narůstá, upozorňuje Human Rights WatchZdroj: Human Rights Watch

Přestože tedy homosexualita v Číně není již téměř pětadvacet let ilegální, lidé se i nadále setkávají s jasnou diskriminací a předsudky, a to jak v oblastech zaměstnávání, tak třeba v ohledech lékařské péče. Spousta lidí dle Ou svou orientaci skrývá i před vlastní rodinou. Vydavatel učebnice, s nímž se Ou soudí, odmítl jak opravit chybu, tak pronést veřejnou omluvu. Když se mladá aktivistka rozhodla prostudovat více materiálů, zjistila, že z 91 učebnic na trhu téměř polovina hlásá totéž. A tak se není čemu divit, že předsudky vůči komunitě přetrvávají, pokud se je vysokoškolští studenti učí dokonce z oficiálních materiálů, za které dle jiné studentky, jež se v roce 2015 marně pokusila o výhru v podobné soudní při s ministerstvem školství, odpovídá čínská vláda.

Je ovšem fér uvést alespoň nějakou pozitivní zprávu na závěr: V roce 2014 čínský soud uznal kompenzaci muži, který podstoupil šokovou terapii určenou k „léčbě“ homosexuality. Klinika se dle rozsudku dopustila podvodu na spotřebitele.

Zdroj: chinadaily.com.cn, scmp.com, nytimes.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop