Kráska z Modré laguny Brooke Shields natáčela lechtivé scény, když jí bylo teprve 14 let. A co hůř: Nahou ji fotili už v deseti!

Ve vyspělých zemích je nepřípustné nejen morálně, ale i legálně, aby byly děti sexualizované. Přesto se herečka, ikona krásy – Brooke Shields – už jako malá nejednou setkala s přístupem, který byl v jejím věku absolutně nepřípustný. Podívejte se ještě jednou na film Modrá laguna s vědomím, že tehdy bylo jeho hlavní hvězdě teprve čtrnáct let. Nejspíš vás zarazí i to, že už čtyři roky předtím úplně nahá a natřená olejem absolvovala focení pro magazín, který spadá pod Playboy.

Brooke byla od narození opravdu krásná holčička. Její nápadně velké oči a nevinné, až andělské vzezření učarovaly nejen její mamince – jak to tak u rodičů bývá. Uspěla velmi brzy i u profesionálních hledačů talentů a agentur. Její tvář byla nabídnuta už pět dní poté, co se narodila. Její maminka už tehdy prohlásila: „[Brooke] je nejkrásnější dítě a já jí pomůžu s její kariérou.“ A jak řekla, tak udělala.

Ukrajinci nejsou stejní jako Češi. Jsme si ale podobní. Některé kulturní rozdíly vás pobaví22. 3. 2022

Přestože je v civilizovaných zemích dětská práce zakázána, pro modeling, filmový průmysl a další umělecké záměry se vždycky najde nějaká skulinka, která povoluje nezletilým výdělečnou činnost. Zda děti podstupují tyto aktivity dobrovolně a zda je to pro ně dobré, anebo jsou do práce tlačeny rodiči a těmi, kdo na jejich úspěchu též vydělávají, to je otázka, na níž každý bude mít jinou odpověď.

Pokud se jedná o Brooke, tak Teri (Theresia Anna Lilian Maria Shields), její matka, ji na vzestupu přinejmenším podporovala. Viděla v ní velký potenciál, a tak se přirozeně stala i její manažerkou. O dceřinu kariéru se ale starala i stylem, nad kterým zůstává nyní řadě lidí rozum stát. Už v době, kdy bylo Brooke 10 let, souhlasila Teri s provokativním fotografováním, při kterém na sobě Brooke neměla žádné oblečení. Zato měla opravdu výrazný make-up, leskla se po oleji a vodě a měla se před objektivem koupat ve vaně a dělat oči. Možná tak nějak zněly pokyny, kterými se dívka řídila, když byly fotky pořizovány. Kdo ví. Těžko říct, co se dělo přímo na place, ovšem výsledky zná celý svět.

Úkolu se ujal fotograf Gary Gross. Jednalo se o projekt pro Playboy, přesněji pro časopis Sugar 'n' Spice, což byl plátek jen o něco méně odvážný než samotný všem známý Playboy. Často se v něm objevovaly vyzývavé fotografie žen a kontroverzní články. Ze zjevných důvodů výsledné fotografie desetileté Brooke Shields nebudeme přikládat, avšak stále jsou k vyhledání. Stala se totiž takto i tváří přebalu jednoho z čísel a další fotografie byla zvěčněna uvnitř plátku. Teri se dala slyšet, že v době, kdy byla dcera focená, ji vůbec nenapadlo, že se jedná o sexualizaci. Spíše v ten moment snila o tom, že se dcera dostane dál a bude mít báječný úspěch.

To ovšem nebylo všechno. O dva roky později se Brooke objevila ve filmu Pretty Baby (Děvčátko). Tam si střihla roli dvanáctileté Violet, dcery prostitutky, která je odmalička obklopena atmosférou sexu a její panenství je draženo v aukci. Vzhledem k příběhu není překvapivé, že se Violet dostává do velmi choulostivých situací. Co ovšem zvláštní je, je to, že ji hraje opravdu dvanáctiletá, která se má před kamerou kupříkladu tulit ke staršímu muži. Na podobné role jsou často vybírány starší herečky, které vypadají mladší. Případně se pracuje tak, aby byly dětské hvězdy ušetřeny explicitně sexualizovaného hraní. Nahrazují je dvojníci, anebo se obraz vyhne scénám, které si má divák domyslet. Ovšem ne tentokrát.

Znáte Modrou lagunu? Možná to byl i váš oblíbený film. Dvě děti společně s alkoholickým námořníkem ztroskotají na ostrově. Dospělý muž brzy zemře a děvčátko s chlapcem zůstávají odkázáni sami na sebe. O pár let později dětskou herečku nahrazuje Brooke Shields, která má znázorňovat starší verzi filmové Emmelin, ovšem pokud si myslíte, že byla starší o hodně, pletete se. Film spatřil světlo světa roku 1980. Brooke se narodila v květnu roku 1965. Tedy v době natáčení jí bylo čtrnáct let.

brooke shields GIFZdroj: Giphy

Emmelin a Richard mají ve filmu dokonce dítě a jistě je vám jasné, kde k němu přišli. Kamera se ani tentokrát nebála poměrně dost explicitních scén, kde se Brooke a tehdy devatenáctiletý Christopher Atkins intimně sbližují. Možná si říkáte, že se tvůrci museli nějak vypořádat s citlivými záběry. No…tak ne. Na dívčině straně se rozhodně nejedná o zástupnou herečku. Brooke Christophera líbá, milují se a nejen při této scéně, ale i po zbytek filmu je opravdu spoře oděná. Často dokonce bez jakéhokoli dílu oblečení, které by zakrývalo její horní část těla, a nejednou je i zcela nahá.

Nyní se vraťme zpět k době, kdy bylo Brooke deset let a stála naolejovaná před objektivem fotoaparátu. Přestože kontroverzní focení proběhlo se souhlasem zákonného zástupce malé Brooke, později si Teri svůj přístup rozmyslela a jala se v roce 1981 Grosse žalovat. Měl podle jejích slov prodejem těchto fotografií ohrozit dceřinu kariéru a reputaci. Gross se ovšem bránil tím, že fotografie nemohou Brooke nijak kariérně ohrozit, jelikož od té doby již zjevně zaznamenala úspěch, a to především v (opět) sexualizovaných rolích, jakožto provokativní „dětská žena“, erotický a smyslný sexsymbol a Lolita své generace. Soud nakonec vyhrál a nebyl označen ani za pornografa. Fotografie nezletilé Shields dle soudu nebyly erotické – jedině snad pro ty, kdo mají perverzní mysl. Toto rozhodnutí bylo zrušeno odvolacím soudem, ovšem později byl původní verdikt v Grossův prospěch potvrzen.

První gay pár historie dělal faraonovi nehty, před cihlami ve Stonewallu létaly koblihy v Los Angeles – aneb neznámé momenty queer historie1. 3. 2022

Nyní dospělá, stále okouzlující Brooke samozřejmě ví, že se její minulost znovu otevírá. Sama situaci zvládla hrdě a pronesla, že není její přirozeností stavět se do role oběti. Přestože si byla vědoma toho, že její matka nasekala v životě chyby – dokonce byla závislá na alkoholu, Brooke se prý vždy cítila maminkou milována a neměla dojem, že by ji Teri do něčeho tlačila. „Nikdy jsem neudělala něco, co bych dělat nechtěla,“ potvrdila herečka. Pravdou ovšem zůstává, že v době, kdy kontroverze začala, byla opravdu hodně malá, a tak i přesto, že se možná rozhodla, že odhalené focení a scény podstoupí, bylo právě na Teri, která byla nejen její matkou, zákonnou zástupkyní, ale i manažerkou, aby nesla odpovědnost za rozhodnutí, která byla učiněna.

Zdroj: theguardian.com, honey.nine.com.au, csfd.cz