Neláká vás náhodný sex bez emocí? Bojíte se být za impotenta, frigidu či asexuála? Ne, nejste vadní. Možná jste jen demisexuální

Pravděpodobně jste někdy v životě ocitli v situaci, kdy se vám nabídla možnost sexu bez závazků. Nebo jste o tom alespoň přemýšleli. K jakému závěru jste došli? Možná jste takovou aférku prožili a možná jste se rozhodli jít sami domů a pustit si seriál. Pokud je to tak, nebojte se, nejste divní jen proto, že vás neláká slibná jednorázovka.

Kdo se dopouští labelingu neboli takzvaného nálepkování?

Kde se otevírá více možností, tam se zjevuje více škatulek. Stereotypizací jsme vinni všichni, kdo jsme kdy dospěli k závěrům na základě prvního dojmu, lpění na nepsaném pravidlu určeném pro jistou skupinu lidí anebo na chabě podloženém očekávání.

Takže vlastně všichni, přiznejme si to.

Letos vzdejte hold všem aktivistům – minulým současným i budoucím. Pomůže vám s tím nová Levi’s® kolekce Pride 202224. 6. 2022

Možná jste někdy potkali novou kolegyni, na které vám od začátku něco nesedělo. Jistě bude nafrněná, pomysleli jste si a rozhodli se k ní moc nepřibližovat. Jak šel čas, možná vám ale došlo, že není nafrněná, ale pouze krásná, a tak jste si ji rovnou bez férového soudu zařadili mezi ty, jež potrestáte nepřístupností.

Už jste někdy procházeli klaustrofobně úzkou uličkou a vyděsil vás výhružně vypadající velikán, u něhož jste si byli jisti, že je vás schopen v lepším případě jen zabít a v horším i vykuchat? Jak moc jste se pak před sebou styděli, když jste si všimli, že jen přijel nakrmit toulavé kočky…? Takových případů lze uvést mnoho a jedno mají společné: V hlavě si sumírujeme názory na druhé, ačkoliv o nich často víme jen pramálo. A to pouze na základě několika málo rysů jejich JÁ.

Nedělejte si iluze, i vás si lidé zařazují do pomyslných šanonů ve svých hlavách a mají o vás představy, které by vás možná někdy překvapily. Sem tam by se našly nějaké, které potěší, ale někdy – a to je potřeba si uvědomit – i takové, které by se vám ale vůbec nelíbily. 

S tím, jací jsme se narodili, nic neuděláme. S tím, kým jsme si zvolili být, bychom bez opodstatnění nic dělat také neměli. Je každého svobodnou volbou, jaký styl života zvolí a co chce činit, aby byl šťastný. Bohužel, přestože si všechna tato klišé uvědomujeme, jistě si každý vzpomeneme alespoň na jednu situaci, kdy jsme popřeli vlastní názor, city a touhy a dali se na cestu, po níž bychom se – kdybychom se rozhodovali jen podle sebe – nikdy nevydali.

Očekávání okolí může být opravdu tlakem. Takovým, který nás nutí fungovat v rozporu se sebou samými (anebo o tom alespoň občas zalhat). Možná se teď smějete a říkáte si, že takto zoufale zapadnout jste toužili naposled ve škole, ale jste opravdu tak odolní, jak si myslíte? Říká se, že ženy vždy uvedou nižší číslo, když se jich zeptáte na váhu, věk nebo počet sexuálních partnerů. Muži prý pro změnu poněkud nadhodnocují, a to nejenom intimní zkušenosti, ale i třeba svou výšku. Mohou to být úplné maličkosti. Ale z nějakého důvodu se obáváme ukázat pravdu. Že by ze studu?

Pokud jste někdy zavítali na online seznamku, pravděpodobně jste narazili na nabídku sexu na jednu noc. Nebo jste se v baru potkali s někým, kdo vám naznačil, že by s vámi rád pokračoval někam do soukromí, přestože vám zatím přes hlučnou hudbu stihl o sobě sdělit pouze toliko, jak se jmenuje (a bůhví, zda jste slyšeli správně nebo zda nelhal). Jsou tací, kteří podobné výzvy neodmítnou a jejich ego pookřeje. Proč ne. Pokud dodržujeme pár základních pravidel, která nás ochrání před všemi typy nebezpečí, která se s tímto rozhodnutím pojí, je to v pořádku. Ale stejně tak je v pořádku jednoduše zakroutit hlavou a jít dál!

Zdroj: Giphy

Pokud už i vás někdy trápilo, že s vámi prostě musí být něco špatně, protože jste odmítli sexy dračici, která vám do chatu poměrně explicitním způsobem vysvětlila, jak moc ji přitahujete, anebo jste se rozhodli uvařit raději večeři své kočce než po jídle hupnout do postele s opravdu sexy frajerem, za nímž se otáčela celá diskotéka, ale on si vybral právě vás, nejste v tom sami. Spousta lidí potřebuje k intimitě napřed cítit nějaké emocionální propojení. Bez ohledu na to, co si o sobě v tu chvíli myslíte vy, anebo co vám radí okolí – neděláte chybu, když se rozhodnete jinak.

Každá skupinka přátel, komunita nebo okruh známých má nějaké své priority, hodnoty a oceňuje určité druhy chování a jednání. Je ovšem nutno uvědomit si, že tato očekávání mohou být stejně tak jako podpůrná a propojovací také toxická. Co takové kulty, sekty, gangy, extrémistické skupiny…? I když nepatříte do žádného z takto vyhraněných kruhů, můžete se nacházet mezi lidmi, kteří vás tlačí k něčemu, co prostě není v pořádku. A nemusíme se zde vůbec bavit o porušování zákona. Stačí jít proti vlastnímu svědomí, vnitřnímu hlasu, morálnímu kompasu nebo prostě a jednoduše proti svým přáním a zásadám. A to se může týkat i sexu a navazování známostí.

Ano, pokud i vy cítíte, že zapadáte někam, kde je naprostou normou užívat si ONS (one night stands), flirtovat a jednat svůdně, jakmile se naskytne příležitost, a poté prostě zaskórovat, ale nechce se vám, nenuťte se do toho. Jestli už jste si párkrát vyslechli, že jste příliš slušní, nevinné naivky, slečinky, nebo že snad dokonce musíte mít zdravotní problémy, zkuste spíš zvážit změnu přátel než vlastního chování. V tomto případě totiž skutečně záleží pouze na vás. Čím víc se budete k intimitě nutit, tím horší pro vás bude nejen samotný akt, ale i pocity, které přicházejí potom.

„Táta mi řekl, že být gay je nepřirozené. Ale že mě má rád, a tak o tom nebudeme mluvit,“ odtáhli se rodiče osmnáctiletého Lukáše2. 5. 2022

Je možné, že vás někdy všechny ty řeči už jednoduše štvaly. Chtěli jste sobě i všem okolo zavřít kritické klapačky, a tak jste se pustili do aférky, která vám žádné větší uspokojení nepřinesla. Třeba jste z toho byli dokonce i rozhození. Řekl vám někdo už, že jste možná impotent? Frigida? Asexuál? Ale kdeže. Se správným partnerem vám bylo dobře, když už jste si vybudovali emocionální pouto? Pak jste možná demisexuál. Ti byli dřív chybně řazeni k asexuálům, ovšem láska, která je pro tyto lidi podmínkou, je dokáže nažhavit, a tak se rozhodně nedá říct, že by je sex všeobecně nebavil nebo jim nešel. Naopak! Se správným člověkem mohou být tisíckrát lepší než všichni ti chytráci, kteří mají dojem, že mají právo komukoli kafrat do jeho milostného života.

Zdroj: webmd.com