Jednorázový postelový úlet, nebo citové pouto? Ženy a muži vnímají nevěru různě. Co komu vadí a proč?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Jednorázový postelový úlet, nebo citové pouto? Ženy a muži vnímají nevěru různě. Co komu vadí a proč?

Nevěra – to je problém, s nímž se v životě (resp. vztahu) pravděpodobně alespoň jednou setká každý. To, jak lidé podvádění vnímají, se samozřejmě může lišit z řady různých důvodů – ovšem klíčovým faktorem je v tomto případě dle odborníků pohlaví. Ženy a muži totiž na nevěru nahlíží diametrálně odlišně…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
9. 12. 2022

Pokud člověk nežije přímo v otevřeném vztahu, v němž si oba partneři vědomě dávají určitou „volnost“, může se nevěra stát doslova prubířským kamenem společného soužití. V některých případech právě nevěra může vést až k jeho rozpadu. Reakce těch, kdo jsou podvedeni, se však mohou poměrně značně lišit – a to vzhledem k pohlaví. Podle studie Norweigan University of Science and Technology totiž muži s mnohem větší pravděpodobností svým protějškům odpustí nevěru emoční a cítí se více ohroženi fyzickým kontaktem (třeba sexem na jednu noc). A ženy? Ty situaci vnímají naprosto opačně. A podle vědců právě tento rozpor může být ještě větším problémem než sama nevěra. Jedná se totiž o potenciální zdroj nedorozumění a konfliktů.

<Path> Druhá strana příběhu o náctiletých rodičích: „Táta našeho syna má teď přítele a já jsem sama. Můžu se na něj ale zlobit?“Zdroj: Anonymní respondentka, lui.cz, redakce

To, že mužské a ženské myšlení je odlišné, je již poměrně starý a známý fakt. Ostatně, jak moc se muži a ženy ve svém chování a jeho motivacích liší, již tematizovala nejen řada odborných výzkumů, ale také populární literatura (není tedy divu, že název jedné z knih, že „muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“, se stal ustáleným slovním spojením, jež rozdíly mezi ženami a muži vysvětluje).  A zatímco knihy určené pro masový trh téma samozřejmě pojímají spíše odlehčeně a s vtipem, vědci pro vysvětlení míří převážně do odborných definic. Dle nich pak v mozku pravděpodobně existují mírné evoluční rozdíly v mozcích jednotlivých pohlaví. „Genderové rozdíly pramení z oblasti hypotalamu, což je struktura hluboko v mozku, kde dochází k odlišení neurotransmiterů žen a mužů,“ tvrdí pak dr. Leslie Beth Wish, psychoterapeutka a také autorka knihy Training Your Love Intuition. Je však třeba zdůraznit, že tyto rozdílnosti nejsou nijak extrémní a rozhodně také nejsou neměnné.

V každém případě ale platí, že výzkum rozdílného vnímání nevěry vlastně neposkytuje nijak překvapivé informace – již v roce 2014 totiž na Chapmanově univerzitě vznikla studie, dle jejíchž výsledků byla sexuální nevěra mnohem znepokojivější pro 54 % heterosexuálních mužů a pouze 35 % heterosexuálních žen. Naopak 65 % heterosexuálních žen a pouze 46 % mužů se pak ztotožnilo s tvrzením, že emoční nevěra je horší než ta fyzická. Autoři tohoto výzkumu pak výsledky vysvětlovali fenoménem tzv. otcovské nejistoty – tedy tím, že pro muže je možnost sexuální nevěry ze strany žen problematičtější, jelikož ohrožuje jejich schopnost vědět, zda jsou skutečně biologickými otci dětí, které partnerka porodí. Vysvětlení ale mohou být i jiná…

Napříč mužským mozkem…

Hledat důvody, proč tomu kterému pohlaví vadí určitý typ nevěry více a jiný méně, samozřejmě může být poměrně komplikované. Přeci jen – lidé jsou různí a aplikovat na ně nějaké šablonovité vzorce může být docela problematické. Na druhou stranu – není nic snazšího než se pro odpovědi obrátit ke klasické evoluční teorii. Právě tu tedy vědci využívají i k tomu, aby objasnili, proč zrovna mužům více vadí nevěra fyzická, zatímco ženám ta emoční. Jedna z teorií je, že muži jsou více vizuálně – a často také zcela podvědomě – přitahováni ženami, které jejich mozek vyhodnotí jako vhodnější matky, resp. partnerky, které zplodí děti. A to bez ohledu na to, co jiného muži sami považují za atraktivní. „Právě mozková reakce pojící se k poznání vhodné ženy – potenciální matky dětí – stimuluje mužský mozek k tomu, aby začal produkovat oxytocin, který stojí za vznikem vzájemného pouta a také oddanosti,“ vysvětluje dr. Wish. A jelikož pro muže je (z hlediska zplození potomka) klíčové fyzické spojení, je vlastně docela logické, že fyzická nevěra je pro ně mnohem větší ranou než nevěra emoční. Na druhou stranu ale další odborníci doplňují, že pro daný stav existuje i řada ryze kulturních faktorů, a to včetně faktu, že muži jsou obecně považováni za iniciátory sexuální intimity a ženy naopak za ty, kdo obstarávají roli pečující, výchovnou a emoční.

Zdroj: Giphy

Po čem ženy touží…

„Obecně platí, že ženy mají sklon klást mnohem větší důraz na emoční vazby než jejich mužské protějšky,“ vysvětluje párový terapeut Gary Brown. A nejenže ženy na emočních poutech více lpí, ale zároveň pro ně emoční pouta mohou být dokonce i určitým zdrojem přitažlivosti. Není tedy divu, že ženám více vadí představa, že jejich partner pociťuje náklonnost k jiné ženě než představa, že je fyzicky podvádí. Právě jednorázový sex lze totiž přičítat řadě různých faktorů – od alkoholu přes impulzivitu až třeba po špatný úsudek apod. Zatímco ale jednorázovka se jednoduše odehraje během jedné noci, k utvoření emoční vazby je třeba mnohem více (a to nejen z hlediska časového). „Ženy se obávají, že emoční angažovanost je záměrná a možná také odráží nedostatek emoční blízkosti v jejich vztahu,“ objasňuje Brown s tím, že právě emoce jsou pro ženy základem pro utváření vazeb, jež mohou vyústit do roviny fyzické.

<Path> „Můj otec je gay. Maminku si vzal za minulého režimu. Rodina tou chybou trpí dodnes,“ říká muž, který cítí, že se neměl naroditZdroj: Anonymní respondent, redakce

Vztah vs. nevěra?

Navzdory vědeckému bádání, dle něhož tedy nevěra na ženy a muže dopadá zcela jinak, prostě a jednoduše platí, že podvádění ve vztazích, drobné aférky i flirty ubližují. A to jak ženám, tak i mužům (ačkoliv nutně ne vždy zcela stejně). Jak totiž dodává dr. Wish, „Emocionálním i fyzickým podváděním mohou být ovlivněna obě pohlaví bez rozdílu.“ Řada mužů tedy i navzdory zmiňovanému výzkumu může být citlivá spíše na nevěru emočního typu, stejně jako po světě běhá celá řada žen, které by se nedokázaly přenést přes jednorázový sexuální úlet svého partnera. A tak by tedy spíše než bádání, jakým typem nevěry protějšku neublížit, mělo být pro každého důležitější zamyslet se nad tím, jak mít vztah šťastný, zdravý a naplněný vzájemnou úctou.

Zdroj: biospace.com, askmen.com, stanmed.stanford.edu, psycnet.apa.org, link.springer.com, brides.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop