Myslíte, že orgasmus souvisí jen se sexem a masturbací? Omyl, prožít jej můžete i ve spánku!
Straight friendly
Zdroj: iStock

Myslíte, že orgasmus souvisí jen se sexem a masturbací? Omyl, prožít jej můžete i ve spánku!

Lidský orgasmus je poměrně „tajuplným“ tělesným procesem. Je však již známo, že k jeho dosažení není třeba přímo fyzické stimulace, ale že bohatě postačí mozkové procesy. Dokládá to i fenomén tzv. nočních orgasmů, které jsou pro vědce ještě větší záhadou než uspokojení, jehož lidé běžně dosahují při sexu.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
31. 10. 2022

Tajemství rozkoše

Ještě před zabřednutím do tajů orgasmu spánkového je třeba jasně říci, že i ten, který běžně prožíváme během sexuální stimulace, má s fyzičnem pramálo společného. „Přestože zažíváme fyzické účinky orgasmu v našem těle, orgasmus je ve skutečnosti proces, který se děje v mozku,“ konstatuje sexuální terapeutka Vanessa Marin, která zároveň dodává, že aby člověk orgasmu dosáhl, rozhodně nepotřebuje žádný typ fyzické stimulace.

V základu pak platí, že lidé – bez ohledu na pohlaví i sexuální orientaci – jsou schopni zažít orgasmus i ve spánku. Klasické „mokré sny“, které mívají chlapci během dospívání, jsou toho ostatně důkazem. To však rozhodně neznamená, že by nic podobného nemohly prožívat i ženy – jen na rozdíl od dospívajících chlapců ženy obvykle nenaleznou žádné fyzické důkazy toho, že spánkový orgasmus prožily. Jak navíc uvádí zpráva Kinseyho institutu, spánkový orgasmus v životě prožije kolem 80 % mužů a 40 % žen.

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify27. 1. 2023

Jak zkoumat orgasmus?

V prvé řadě je třeba říci, že orgasmus je z podstaty věci poměrně problematické zkoumat v laboratorním prostředí. Množství informací na toto téma tedy obvykle pochází z malých studií zahrnujících omezený vzorek, další data pak mají spíše neoficiální povahu. Přesto však i mezi vědci figurují odborníci, kteří se tématu orgasmu podrobně věnují, velký kus práce pak odvedli Barry Komisaruk a Beverly Whipple. Právě některá z jejich zjištění mohou pomoci i při osvětlování tajů spánkových orgasmů.

Za vším hledej mozek

V jednom z výzkumů se tak dvojice vědců zaměřila na ženy, které tvrdily, že dokážou dosáhnout orgasmu jen prostřednictvím myšlenek a bez fyzické stimulace. Vědci proto měřili fyziologické odezvy jejich těla, srdeční frekvenci, krevní tlak, dilataci zornic, toleranci bolesti a srovnávali je s odezvami těla při orgasmu s fyzickou stimulací. Zjistili, že rozsah i zvýšení sledovaných hodnot jsou v obou případech obdobné.

Zajímavá zjištění pak přinesl také další výzkum, který zachycoval mozkové procesy během orgasmu na magnetické rezonanci. Bylo prokázáno, že smyslová kůra mozku se u sledovaných rozzářila jak v případě stimulace fyzické, tak i mozkové. „K mému velkému překvapení jsme zjistili, že když ženy uvažovaly o stimulaci intimních oblastí těla, aktivovala se tatáž mapa smyslové kůry, jako kdyby dané oblasti skutečně stimulovaly. V prefrontální kůře však došlo k mnohem větší aktivaci, když ženy o stimulaci určité části těla jen uvažovaly, než když ji skutečně stimulovaly,“ uvedl Komisaruk v rozhovoru v roce 2015.

Spánek plný uspokojení

Podle odborníků tedy skutečně existují důkazy, že lze dosáhnout plnohodnotného orgasmu také ve spánku, a to i při absenci fyzického kontaktu. Přesto však mohou roli sehrávat také další tělesné faktory. „Protože orgasmus zahrnuje zvýšený průtok krve do erektilní tkáně – a pak také ovlivňování tohoto toku – je důležité vědět, že k tomuto procesu, a to včetně klitorálního komplexu, dochází také během REM spánku,“ tvrdí Laurie Mintrz, profesorka z floridské univerzity. A podle ní mozek tento průtok dokáže rozpoznat, což ve výsledku může vést k sexuálnímu vzrušení a orgasmu.

Letem náboženským světem. Jak se církve v Česku staví k homosexualitě, právům leseb a gayů a která z nich párům stejného pohlaví dokonce žehná?4. 1. 2023

Při dosahování orgasmu tedy rozhodně nelze za klíčové považovat doteky a stimulaci, ostatně zejména některé ženy mají s dosažením orgasmu problémy, příp. jej mohou skutečně dosahovat pouze ve spánku. „Pro orgasmus je hlavní psychologická složka, pokud tedy existují důvody, proč někdo nemůže dosáhnout orgasmu při sexu, jsou spojeny s úzkostí, depresí, stresem, studem, kulturními tlaky… Je pak pravděpodobné, že dosažení orgasmu během spánku znamená, že právě tyto důvody nemohou zasahovat,“ uzavírá sexuální terapeutka Jesse Kahn.

A pokud byste po spánkovém orgasmu toužili, odborníci radí spánek na břiše (kdy může dojít k samovolné stimulaci), četbu erotických románů před spaním nebo jednoduše představování si něčeho vzrušujícího, ale také zvýšení sexuální aktivity v běžném životě. 

Zdroj: huffpost.com, kidshealth.org, kinseyinstitute.org, ncbi.nlm.nih.gov, press.jhu.edu, ncbi.nlm.nih.gov, splinternews.com, amazon.co.uk

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop