REAL LGBT WORLD: Vzali jsme se díky Výměně manželek

21.08. - Co se děje

petr petr5

Stačí jeden pohled a víte, že Petr s Petrem prostě patří k sobě. Svým společným životem popírají obvyklou představu, že vztahy dvou gayů jsou nestabilní a brzy se musí rozpadnout. Před pár týdny oslavili svůj velký den, kdy uzavřeli registrované partnerství.  "Tím, že jsme se vzali, jsme dali všem najevo, že nás vztah má pevné základy a my na nich chceme dál „ stavět“," shodují se oba partneři. Svatbě však nepředcházela jen romantická gesta, ale překvapivě natáčení pořadu Výměna manželek, do kterého se oba přihlásili, aby ukázali, že i gayové mohou žít "normálně". 

Jak jste se vůbec seznámili?

Petr K.: Seznámili jsme se přes internet, ale v té době jsme byli oba zadaní a psali si jen jako kamarádi. Nikdy jsme se ale nepotkali, a tak to trvalo dva roky. Teď s odstupem času si myslím, že na naše setkání nebyla vhodná doba a vyplatilo se počkat. Po rozchodu s mým bývalým přítelem jsem jednu podzimní pochmurnou neděli seděl v internetové kavárně a psal si s Petrem. Když mně napadlo, že ho pozvu na kávu. A on odepsal, že bude za hodinu v Olomouci.

Petr V.: Pamatuji si, že byla neděle 22. listopadu 2009, když jsem zapnul počítač a Péťa byl online. Začali jsme si psát, a najednou nás napadlo, že po těch letech by asi bylo vhodné se setkat a zajít na kafe. Padla otázka kdy, a řekli jsme si klidně hned. Sednul jsem do auta a vydal se směr Olomouc. Vešel jsem do restaurace, usadil se a čekal. Asi za deset minut přišel Peťa, člověk o kterém jsem věděl snad vše a znal ho velice dobře, díky společnému dopisování přes internet, ale ruku mu jsem mu stisknul poprvé. Okamžitě jsme si měli co říct, a tak jsme si povídali od sedmé večer až do jedné ráno.

Více: REAL LGBT WORLD: Úřady nás málem odradily od registrace!

A co bylo dál?

Petr K.: Měl jsem pocit, že se známe snad celý život. Měli jsme společné zájmy, podobné názory a bylo to, jako když se setkají dva opravdu dobří přátelé. Když jsme se po šesti hodinách loučili, věděl jsem, že odjíždí někdo, koho chci ještě víc poznat. Ráno už jsem měl na mobilu sms s pozvání na další kávu. Samozřejmě, že jsem ho hned přijal.

Petr V.: Během našeho setkání jsem se dozvěděl, že se Péťa před pár měsíci rozešel s klukem, se kterým byl tři roky. Tehdy jsem tomu nevěnoval pozornost, protože jsem ho bral jako kamaráda a hlavně sám jsem byl zadaný. I když musím přiznat, že mi s ním bylo opravdu dobře. Byl sice hodně mladý, ale bylo vidět, že ví, co chce, a to se mi líbilo. No, viděli jsme se hned druhý den, pak zase další a ve středu jsem měl jasno, myslím, že jsme měli jasno oba. Ukončil jsem předchozí vztah, což bylo trošku dramatické a šel za tím, ke komu mě srdce táhlo.

petr petr2

Kdy poprvé vás napadlo, že byste se mohli vzít? Proběhlo u vás něco jako "žádost o ruku"?

PETR K.: O možnosti uzavřít registrované partnerství jsme debatovali několikrát, ale spíš obecně. Žádost o ruku tak přišla opravdu nečekaně. Přesně na Valentýna jsme seděli doma a dohodli se, že nic slavit nebudeme. Petr přišel s nápadem, že se půjdeme večer jen tak projít po městě. Pamatuji se, že jsem se ani nějak zvlášť nechystal. Natáhl jsem na sebe sportovní kalhoty, mikinu, zimní bundu a vyrazil. Pak ale Petr navrhnul, že bychom se mohli zastavit za naší kamarádkou, která v té době pracovala v jedné z olomouckých restaurací jako servírka. Prý ji pozdravíme, dáme si nějaký drink a půjdeme domů. Když jsme však vešli dovnitř, partner se hrnul k nádherně připravenému stolu. Ihned jsem ho napomenul, že je to asi nachystané pro nějaký zamilovaný pár a ne pro nás, ale on mi řekl, že je to náš stůl. Byl jsem docela v šoku, ale posadil jsem se. Následovala večeře zakončená láhví šampaňského. Na skleničce byl přivázaný prstýnek a romantická otázka jestli si ho vezmu. Moje odpověď je zřejmá.

PETR V.: Dlouho jsme v registrovaném partnerství neviděli žádné větší výhody. To se ale změnilo, když jsme se přihlásili do reality show výměna manželek. O Péťu jsem na dlouhých deset dní přišel, a tehdy jsem si uvědomil, že bez něj nedokážu žít. Už třetí den mi scházela jeho přítomnost, jeho vůně, jeho hlášky když se spolu bavíme… …bez něj byla naše společná domácnost mrtvá. Tak mě napadlo, že naplánuji naši svatbu a v okamžiku, kdy přijede domů, tak mu dám natištěné naše svatební oznámení a tím ho požádám o ruku. Tak jsem naplánoval termín, rezervoval ho na matrice, nechal jsem vytvořit svatební oznámení, a když jsme se po deseti dnech sešli, dal jsem mu ho v obálce do ruky. On řekl velké ANO, a tím se ze mě stal nejšťastnější člověk na světě.

Petr K: No, vlastně mě Petr předběhl, protože i já jsem během natáčení pochopil, že s ním chci zůstat napořád. Dokonce jsem koupil zásnubní prstýnek a chtěl jsem mu ho dát. Petr ale byl rychlejší a předal mi hotové oznámení s datem svatby. Myslím, že to, že jsme oba během natáčení přemýšleli stejně, aniž bychom to věděli, nás jen utvrdilo v tom, že patříme k sobě.

Více: REAL LGBT WORLD: Protančili jsme se ke stříbru z mistrovství světa

Co na váš nápad se svatbou říkalo okolí?

Petr V.: Naše okolí bylo nadšené. Máme velkou spoustu přátel a kamarádů, kteří po čtyřech letech soužití asi už nic jiného nečekali. Všichni nás berou tak, že jeden bez druhého neexistujeme. Rodina to vzala taky naprosto bez problému, přiznaní s orientací je už dlouho za námi oběma.

Petr K.: Sám si myslím, že naše okolí na to už nějakou dobu čekalo. Hodně našich přátel nám pomohlo se svatebními přípravami a i díky nim jsme si mohli užít náš velký den.

petr petr3

Je příprava „gay“ svatby v něčem jiná?

Petr K.: Nemyslím si, že je příprava gay svatby rozdílná. Tedy až na to, že spousta věcí odpadne, jako svatební kytice pro nevěstu, výběr princeznovských šatů nebo účesu. Základ je stejný, zařídit matriku, vybrat místo na hostinu, zajistit oznámení, obleky… My se rozhodli si náš den opravdu užít. Obřad nám zajistil magistrát města Olomouce v obřadní síni a následovala garden party u nás na zahradě. Musím ale zdůraznit, že se o veškeré přípravy naprosto fantasticky postaraly naše dvě kamarádky, které nám naši svatby zorganizovaly od A až po Z. Pokud někdo nemá takovou možnost, vřele doporučuji vyhledat služby svatebních koordinátorů.

Petr V.: Spolu jsme řešili problém s matrikou. Původně jsme chtěli obřad na zámku, ale matrika při krajském úřadu v Olomouci nám sdělila, že registrované partnerství není možné uzavřít jinde než na magistrátu. Trošku jsem s tím tedy měl problém, jelikož jsem věděl o případech uzavření registrovaného partnerství mimo matriku, ale šlo o slavné osobnosti. Olomoucký úřad však trval na svém. Další problém, je ten, že Péťa si chtěl ke svému jménu přidat i mé příjmení, což také nešlo, protože jsme uzavírali registrované partnerství ne manželství. Možná to někomu bude připadat banální a malicherné, ale proč u heterosexuálních páru toto není problém a u gay párů to problém je? Možná to zavání i trošku diskriminací. Ale abych to shrnul, nenarazil jsem na žádný negativní názor na naši svatbu. Měli jsme cca 65 hostů a všichni se bavili do pozdních nočních hodin a my také. Pro mě to byl ten nejkrásnější den životě.

Jak váš život změnila svatba?

Petr K.: Tím, že jsme se vzali, jsme dali všem najevo, že nás vztah má pevné základy a my na nich chceme dál „ stavět“. Mám pocit, že veřejnost nahlíží na gay komunitu jako na lidi, co neznají stabilní vztahy. Registrace je pro ně znamená něco vážného. Náš společný život to nijak radikálně nezmění, jen už teď každý ví, že my dva patříme k sobě.

Petr V.: Jsem přesvědčený o tom, že to náš život naprosto změnilo. Vzal jsem si toho nejúžasnějšího chlapa na světě. Stal se z něj někdo, za koho jsem zodpovědný a on je zodpovědný za mě. Už to není jen já a ty, ale my. Jsme přesvědčený o tom, že spolu zestárneme. Jediné, co nám chybí a co bohužel nemůžeme ovlivnit, je to, že bychom rádi adoptovali dítě, ale zákony nám to nedovolují. Drásá nám srdce, když vidíme, jak se někteří lidé dokáží chovat k vlastním dětem a odkládají do ústavů. Přitom lidé jako my, finančně zajištění a s rozumným zázemím dítě vychovávat nemohou, i když jsou kojenecké ústavy a dětské domovy plné k prasknutí. Doufám, že po shlédnutí Výměny manželek, která se bude vysílat letos v září, mnoho lidí změní svůj názor, když uvidí, jak se Péťa zvládnul postarat o tři děti, přičemž to nejmladší mělo roka půl.

petr petr1

petr petr4

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím