Očima heteráka: Dorůstá generace zn. Asociál! Vztahy a životy už budou jen virtuální. Nemoci reálné.
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Očima heteráka: Dorůstá generace zn. Asociál! Vztahy a životy už budou jen virtuální. Nemoci reálné.

Kámo, to je hezká holka, řeknu jí o číslo. Pošli ten papírek Míše a nečti si ho! Budeš se mnou sedět v autobuse? Pojedeš se mnou na vleku? Sedneme si k sobě večer u her? Půjdeme po škole k altánku? Tohle všechno jsme my měli a o to všechno dnešní “děti“ přicházejí a přijdou. Jasně, ta doba je jinde. Nicméně ani tak se neubráním pocitu a řada informací z prováděných výzkumů mě v tom utvrzuje, že je toho moc a děje se to moc rychle.
Ctibor Jarkuliš Ctibor Jarkuliš Autor
28. 7. 2023

„Jsi tu? ….. Jo, jo ….. Jak je? ….. Dobře ….. Dneska jsi na matice zaválela (potlesk, potlesk, smajlík) ….. Někdo musel (mrkající smajlík) ….. Ok, tak já jdu, mám quest s klukama ve WoW ….. Jo,jo my s holkama máme call ….. Tak zejtra ve škole (pusinka, srdíčko) ….. Čau, čau (srdíčka a křížky)“ – komunikace páru rok 2023

Vztahy dnešních dospívajících v kostce. A nutno podotknout, že tohle je ještě velmi solidní případ zdravého užívání sociálních sítí, jak tomu říkají vědci odborně. Většina dospívajících totiž podle datového analytika Univerzity Palackého v Olomouci Petra Baďura, užívá on-line a virtuální svět ve zdravé míře. Alespoň to tvrdil jejich výzkum z roku 2019.

Od kdy jde o závislost a co způsobuje?

Monitorovací střediska a tým expertů Univerzity Palackého v Olomouci v roce 2019 změřily, že průměrný adolescent tráví denně jeden a půl hodiny na počítači během týdne a dvě a půl hodiny o víkendech. Opakuji PRŮMĚRNÝ.

Vedle toho se zahraniční vědci usnesli, že užívání počítače dospívajícími více než dvě hodiny denně značí závislost.

Řečeno konkrétními čísly. Ve výzkumu, který se dělal u dětí ve věku od 11 do 19 let, dvě hodiny denně na počítači a herních konzolích tráví třetina dospívajících. Dvě až čtyři hodiny tam tráví 20% dospívajících. Mezi čtyřmi až šesti hodinami to je 10% a více než šest hodin tam tráví až 8% dospívajících. To znamená, že problém má každé třetí dítě nebo dospívající. A my to nevidíme, nebo ještě hůře, my to přehlížíme.

Je ale naprosto logické, že to má obrovské následky. Například už dvě a půl hodiny denně u počítače způsobuje nadváhu. Tři a půl hodiny denně už způsobuje obezitu. Samozřejmě v dlouhodobém měřítku.

Jenže tyto děti vedle toho prochází i dalšími negativy, které způsobuje uzavření se do virtuálního světa. Trpí nedostatkem spánku, úzkostmi, depresemi nebo zmíněnou tloušťkou. Mají chatrné vztahy se svými vrstevníky a také s rodiči. Trpí citovými problémy, se kterými se neumí vypořádat. Lžou. Jsou značně podráždění.

To nám říká výzkum. Nejsou to dobré zprávy a už vůbec to nejsou dobré vyhlídky. Letos bude další fáze pravidelného čtyřletého výzkumu. Jsme zvědavý, jak moc nám “pomohl“ covid.

 Neslušné, omluvitelné, akceptované, hodné následování

To byl výzkum. Věda. Jenže už tehdy to podléhalo něčemu, čemu se říká trend. Tedy pravidelné viditelné zhoršování, které je dnes (2019) ale ještě nakloněno pozitivně. Ale jestli nás historie něco naučila, tak není radno cokoli podceňovat.

Pro tuto myšlenku si vypůjčím jeden citát od Václava Havla.

„Co ještě včera chápalo společenské vědomí jako neslušné, to dnes běžně omlouvá, aby to zítra zřejmě přijímalo jako přirozené a pozítří možná dokonce jako příklad slušnosti.“

Nyní tento citát budu parafrázovat, aby nám korespondoval s dneškem: „Ještě včera jsme sociální sítě odmítali, protože jsou jen pro mladé a ničí sociální kontakt. Dnes je přijímáme jako něco přirozeného, jsou tu přece už tak dlouho. Zítra je budeme dávat jako příklad, protože slušný člověk přidá k větě smajlíka, jinak je nezdvořilý.“

Vztahy se totiž obecně přetransformovávají do virtuální roviny. Vytrácí se běžný hovor a lusk lusk reakce. Roztomilé přebrepty budou známé jen z vyprávění. Přebrept jako takový bude totiž už jen známka slabé slovní zásoby a nevědomosti. Vytratí se letmý úsměv. Letmé dotyky. Zbude jen obrázek, který se snad blíží tomu, co si myslíme. Co děláme.

Snad už jen…. Bohužel

Dnes má účet na sociálních sítích více než 80% “dětí“. Ta realita je už teď hrozná, ale pro účely naší debaty řekněme jen to, že 4 z 5 dospívajících žijí na sociálních sítích a hrách. To totiž nezadržitelně vede k tomu, že tam komunikují, potkávají se, myslí, ovlivňují se, ale také třeba se citově hroutí.

Jelikož se ale sociální sítě stávají stále více nedílnou součástí našeho života, jsme ochotní přehlížet jejich dlouhodobý negativní vliv na vývoj našich dospívajících. Nevidíme, že tvoříme asociála. Člověka, který nebude schopen čelit nástrahám toho světa venku. Ten člověk totiž žije podle věty z filmu „ Slunce, seno,...

Zmáčkni return a jeď dál.

A asi ani teď při čtení tohoto článku neví, co Slunce, seno znamená. Nejspíš si myslí, že je to název písničky, kterou venkované uctívali boha za feudalismu, když chtěli bohatou úrodu.  

Jenže život takhle nefunguje. Dovolím si uvést příklad. Když na sociálních sítích oslovíte děvče, může se stát následující. Odpoví hned. Neodpoví, protože to nevidí. Neodpoví, protože to přehlédne. Neodpoví, protože zkrátka odpovědět nechce. Anebo odpoví později, protože přemýšlí, co napsat. Vše, co prožíváte, je ve většině případů jen dlouhodobý stres a strach z odpovědi. Tak co s ním? Proto si postěžujete kámošům při plnění questu ve WoW, nebo přijdete na jiné myšlenky ve světě Minecraftu. Zkrátka co? Třeba napíše později. Zklamání je v tu chvíli maximálně minimální.

Jenže když oslovíte děvče venku na planetě Zemi, tak hned vidíte reakci. Lehký úsměv, rychlé mrkání, překřížení rukou, začervenání se, pousmání. Nebo naopak vidíte úšklebek nebo odfrknutí. Slyšíte jasnou výmluvu. Víte, na čem jste. Jdete dál. Získáte sebevědomí nebo posílíte charakter tím, že zažijete odmítnutí.

Ano, je to rizikovější. Reálnější. To první je jen a jen pohodlnější. Nic víc. Protože o to jde. O pohodlnost. A jde o ni všem. Rodičům i dětem. Pohodlnost je novým šéfem v baru. Pro děcka je pohodlnější sedět, nic neřešit, psát, nemluvit. Psaní si totiž rozmyslíš. Ale co řekneš, to už nevezmeš zpátky. Zaplať pánbůh, protože jinak by neexistovalo usmiřování. A to je krásné. Fakt. Zeptejte se těch starších.

Dorůstá nám tu tedy generace těch, kteří už květinu nekoupí. Pošlou jí kreslenou. Svět procestují ve 3D. Jak kdo vypadá, uvidí na profilových fotkách. Popřejí si k narozeninám gifem. Mluvit budou jen se Siri, Bixby nebo Cortany. A kdyby jim neporozuměly, víte, nechápaly jejich pocity, tak je tu ještě Google Asistant.

A život už bude jen virtuální. C´est la vie.

Zdroj: Autor, Novinky, ČTK

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop