Očima heteráka: Správný chlap? Co to znamená? A splňujete právě vy atributy správného chlapa?
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Očima heteráka: Správný chlap? Co to znamená? A splňujete právě vy atributy správného chlapa?

Co ty jsi za chlapa? Jsi ty vůbec chlap? Jo, tohle je správný chlap! Všechny tyhle věty jsme už ve svém životě slyšeli, byli jimi konfrontování nebo jimi sami útočili. Co to vlastně znamená, být správný chlap? Ona představa “správného chlapa“ vyvolává otázky. Peníze? Svaly? Síla
Ctibor Jarkuliš Ctibor Jarkuliš Autor
18. 7. 2023

Než jsem začal psát tenhle článek, zeptal jsem se googlu, co to podle něj znamená být správný chlap a byl jsem zvědavý, co objevím. Rozklikl jsem prvních deset odkazů a věřte nebo ne, hned v deseti článcích, jejichž titulky hlásaly vesměs to stejné, jsem našel dohromady 23 jednoznačných znaků, vlastností, které musí splňovat náš “správný chlap“.

Trochu překvapením v mé rešerši byla anketa z roku 2017 webu idnes.cz. Podle  té je totiž “správný chlap“ nesmysl, mýtus. Myslelo si to prý více než 2 tisíce hlasujících z celkového počtu 5 tisíc zúčastněných. A co s tím teď?

Šest nejčastějších požadavků na správného chlapa

Je asi pochopitelné, že vnímání ovlivňuje prostředí, ve kterém žiji, ve kterém se pohybuji. Jinou představu o “správném chlapovi“ bude mít slečna z malé vesničky na Moravě a trochu jinou zase žena z korporátní společnosti z centra Prahy. Není tedy jednotný model, podle kterého jsou všichni muži poměřování, ale jedná se o směsici několika atributů. Přesto, podle toho, co jsem mohl vyčíst, se nejvíce opakuje šest hlavních potřeb, které musí “správný chlap“ splňovat.

Správný chlap“ musí být galantní jako George Clooney, cílevědomý a inteligentní jako Ironman Robert Downey Jr., silný jako Arnold Schwarzenegger, odvážný jako Tom Cruise při natáčení Mission Impossible a nastavený pro rodinu jako táta ze školky Eddie Murphy.

Tipy redakce

Upřímně si můžeme říct, že asi nejblíže se průsečíku těchto potřeb dostal James Bond, který měl problém jenom se založením rodiny. Tedy ne konkrétně s jejím založením, ale nemohl najít “správou ženu“. Děkujeme, Iana Flemingu, teď vedle něj všichni vypadáme jako blbci.

Stěžejní otázka: Emoce ano nebo ne?

Ano, je to cool nebo out? Co když je chlap plačka, ale přitom silný. Co když je to macho bez emocí, ale milující? Projevují “správní chlapi“ emoce? Brečí? Jsou citliví? Nevím, jestli vás to překvapí, ale ani v jednom z těch deseti článků o tom nebyla ani zmínka, odpověď jsem v nich nenašel. Budeme tedy muset přijít na odpověď sami. A určitě je to složité. Je to složité?

Každý chlap, kterého znám, chce být brán jako opora, skála, o kterou se může jeho drahá polovička opřít. Žádná fňukna. Na druhé straně ale také přece slyšíme, že projevit emoce je hezké, že je fajn zjistit, že i muž se umí dojmout a že partneři díky tomu mohou mít k sobě i blíž. Je to normální, je to lidské. Tak jak?

Podle mě slza neuškodí. Sám jsem v tomto kontextu plačka. Filmy, smutná událost nebo i dojemná reklama u mne dokáže vyvolat slzu. Moje partnerka to respektuje, prý to na mě má ráda. Takže za mě je to ok. Jen více takových. Protože myšlenka, že chlapi nebrečí, je mylná. Vím to. A citlivý chlap prostě není ostuda.  

Speciální ženská kategorie: Správný chlap? Můj táta!

Tohle jsem nechal pro samostatnou část, protože se to objevovalo snad v každém druhém příspěvku. Psycholog by jistě tuhle tezi rozvedl a vysvětlil, ale i laicky se asi dá pochopit, že dívky vzhlížejí ke svým otcům. Mužům, kteří je chrání, jsou jim a rodině oporou, mohou se na něj spolehnout. Proto asi hledají chlapa, který se tomuto jejich mužskému vzoru podobá nejvíce. Táta je totiž silný, vtipný, spolehlivý, empatický, dobrodruh, chytrý, galantní, podporující a sebevědomý. To je jen pár příkladů z těch 23 znaků správného chlapa, o kterých jsem mluvil v úvodu.

Zkrátka pánové, musíte nejdřív zjistit, jaký je otec vaší partnerky. Pokud v sobě máte alespoň něco z toho, co má v sobě on, máte napůl vyhráno. Protože její otec je ten pravý “správný chlap“.

Moudro na závěr

Mám tu jednu chytrou větu, na kterou jsem narazil při svém pátrání po ideálním chlapovi. Většina z nás touží být ideálním. Tím, kdo všechno lehce zařídí, o všem umí fundovaně mluvit, vyzná se v tlačenici, všude to zná, má prostě pozici, má rodinu, je věrný a všichni kolem k němu vzhlíží a zajímá je jeho názor. Jenže takhle to prostě nefunguje.

Je to spíš ideál. Nebo mýtus? Dobře přece víme, že každý, ale fakt každý, má své slabší a silnější stránky. Každý má něco, v čem prostě nevyniká. A proto velmi zaujala tato věta na závěr.

Ideální muž ví, že ideální muž neexistuje. Tečka.

Zdroj: Autor/Názorový článek

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop