Očima heteráka: Manželství pro všechny? Tváříme se jako moderní Západ, ale jednáme jako konzervativní Rusko
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Očima heteráka: Manželství pro všechny? Tváříme se jako moderní Západ, ale jednáme jako konzervativní Rusko

Po chvíli volna jsem zpět a hle! Máme tu nový námět k debatě. Téma, které je v moderní západní Evropě sice již dávno vyřešené, ale jak jinak, u nás je to stále předmětem vášnivých debat. Už tedy nejen zásadní názory u piva, nyní debata, která se velmi silně dostává mezi politickou elitu. A jak to tak vypadá, máme další třaskavý bod, který výrazně dělí naší českou společnost. I když… je tomu opravdu tak?
Ctibor Jarkuliš Ctibor Jarkuliš Autor
28. 6. 2023

Ono je totiž hned na úvod potřeba uvést jedno konkrétní číslo. V roce 2020 uveřejnil web Globsec.org, že v České republice je 70 % občanů PRO, aby byla práva LGBTI+ osob uzákoněna. Více než dvě třetiny národa smýšlely pozitivně už před třemi lety a já jsme si docela jistý, že dnes by bylo číslo ještě větší. Bohužel ale reálně hrozí, že v parlamentu tento bod asi neprojede. Naše moderní, demokratická, prozápadní politika jedná v přesně opačném gardu než země západní Evropy.

Jsem upřímně zahanben. Sám jsem několikrát zmínil, že jsem poměrně konzervativní. Ale tohle přece není o konzervativnosti. To je ignorování skutečnosti, nepochopení, že svět se postupem času prostě někam ubírá. Malá vsuvka. Nestavme to, prosím, do jedné roviny s tématem hyperkorektnosti. Nejde o stejný problém. Já osobně mám pocit, že manželství pro všechny je kontraverzní téma, na kterém se opět ukazuje, že takovou problematiku prostě snad už tradičně neumíme veřejně diskutovat, stavět argumenty pro a proti, dodávat fakta, stavět svůj názor kultivovaně, veřejně.

Manželství pro všechny: Nevadí pro všechny, vadí manželství

A tak se nám pomalu ale jistě stává z problému jakési politické rukojmí. Tak ano, jednak základna voličů, kteří manželství pro všechny podporují, narůstá.  To způsobuje, že toto téma najednou začínají podporovat ti, kteří větří možný volební potenciál. Zkrátka reklamní gesto. Dejte mi hlas, já vás prosadím. Nebylo by to poprvé.

Zároveň je ale silná i volební základna těch, kteří z odkazem na náboženství, zvykové právo, morálku s manželstvím pro všechny nesouhlasí. Možná, že hlasovat o něčem takovém v referendu, máme vymalováno a výsledek. Ale my tu máme poměrně konzervativní Poslaneckou sněmovnu a v těchto otázkách ultra ultra ultra konzervativní Senát. Tak to je pak opravdu velmi těžká písemka. A také víme, že prezident České republiky Petr Pavel deklaroval podporu. Ano, prezident je pro. Muž, voják, je pro.

Tipy redakce

Ale náznak jakési vůle se dá najít. Objevil se totiž návrh, kdy by mohl institut manželství pro všechny projít. S tím už mají problém jen křesťané. O co se jedná? Všechno bude úplně stejné. Od A do Z to bude stejné. Jen u písmene M se zastavíme, protože se to nebude jmenovat manželství. To je onen šotek v hlavách politiků. S tím prý mají problém. Chápejme. Mají s ním MORÁLNÍ problém. No, jen spojení slova politik a morálka vykouzlí úsměv na tváři i Grinchovi. Ale dobře.

Z pohledu politiků by to bylo ve velkorysém stylu „vlk se nažral, ale koza zůstala celá“. Jenže, jak připomněl poslanec Patrik Nacher z ANO, před čtyřmi lety zástupci LGBT podobný návrh zamítli. Upřímně, pane Nachere, divíte se?

Všichni mluví, ale nikdo nekoná

Tak jsme si tedy řekli, jak současná situace s manželstvím pro všechny u nás vypadá, a žádná hitparáda to tedy není. Jistě, už slyším ty hlasy-  buďme rádi, že se o tom alespoň mluví. Ano, mluví se o spoustě věcí. Například se mluví o globálním oteplování a nikdo nic nedělá. Mluví se o znečišťování prostředí. A pořád vidíte v lese a u silnic odpadky. Zkrátka mluvit nestačí. Chce to konat a u nás to chce konat dvakrát usilovněji. Tak jako konají naši západní sousedé, kteří pochopili, že to přináší i spoustu dalších výhod.

<Path> Trapas před přáteli, hysterická scéna a zlomené srdce aneb jak NEžádat o ruku podle zkušenosti našeho čtenářeZdroj: Tomáš, redakce

Já absolutně nevidím problém v tom, aby si každý vzal, koho chce.  Čím mi škodí uzavření manželství stejnopohlavními páry?  Ničím. Sám budu moc rád hlasem podpory. Proč? Protože přesně takhle se v mých očích chová moderní člověk. Moderní Evropa. Moderní společnost. Slepé křičení, že něco nechci, je na stejné úrovni, jako slepé křičení, že mám na něco nárok. Je potřeba argumentů. A tady je pro uzákonění této novely opravdu argumentů plná hrst. A mám tu ještě jednu zajímavou souvislost.

My peníze asi nechceme

Dnes se řeší málo peněz v peněženkách a na účtech. Skomírají nám tu podniky a ekonomika chtě nechtě od pandemie trochu upadá. Inflace sice teď začíná klesat, ale pořád je o zhruba 10 % vyšší než by měla být v ideálním světě. Proto se v této souvislosti podívejme trochu více na sever. Ve Švédsku, které je označováno za nejprogresivnější zemi v rámci prosazování LGBT práv, se jen v loňském roce pořádalo 23 festivalů s touto tématikou.

FESTIVALŮ. Ne demonstrací. Pozor na to.

Různá města z toho profitují různými způsoby. Ale jsem si jistý, že ekonomicky je to velmi zajímavý podnik. Jako podnikatel totiž nehledím na to, že jde o LGBTQ+ komunitu, ale vidím v tom velmi solidní příležitost k solidnímu výdělku. A ten navíc může být každoroční, takže mi bude skýtat jistotu slušného příjmu a zalepení některých potenciálních děr v rozpočtu. Prosím, vnímejme to jen jako další barvu nahozenou k debatě.

Švédsko má 10,42 milionu obyvatel. Česko 10,51 milionu obyvatel. A to ještě Švédsko pokrývají ze dvou třetin lesy a sever je neobyvatelný. To jen poznámka pro ty, že jsme přece jiní než ti seveřané. Ano, oni jsou víc blond. Jinak nevím, ale já vidím potenciál. Co vy na to?

Dělí nás v tuto chvíli dva roky od dalších voleb do poslanecké sněmovny. Pevně věřím, že v té době už najdeme dostatek politické vůle, která bude schopná a ochotná prosadit návrh z dílny moderní Evropy. Do té doby jsem ovšem skeptický. Ale nebuďme proto smutní. Nadále se o tomto tématu bavme a popularizujme ho. Ale popularizujme ho správným postupem. Nekřičme. Vysvětlujme. A vysvětlujme, protože je to zkrátka správně. Stačí se nedívat do země, ale rozhlédnout se kolem sebe.

Zdroj: Autor

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop