Náš příběh

LUI vznikl 17. listopadu 2009 a jako jediný český magazín zabývající se tematikou LGBTI se na trhu udržel přes deset let. Původním smyslem LUI bylo odtabuizovat životy gayů, leseb, bisexuálů, transsexuálů a dalších lidí spadajících do duhového spektra. Vnést pravdivý pohled do světa lidí, kterým se do té doby nedostávalo příliš prostoru v médiích. „Za těch 12 let se nám toho povedlo dost a nyní, v roce 2021, se nacházíme v situaci, kdy je u nás spousta různých spolků, organizací i právních rámců, které otevřenou společnost, v níž chceme všichni žít, podporují. Bylo proto potřeba posunout se dál,“ dodává ke změně směrování magazínu Jakub Starý, jeho zakladatel a zároveň šéfredaktor.  

V současné době se tak LUI orientuje na všechny lidi bez rozdílu. Queer i nequeer. Všichni tuto hru zvanou život hrajeme, každý jen na jiném levelu. Touhy, potřeby, přání a sny máme všichni společné. Každý z nás prochází životem plným slastí i strastí. Úspěchů i proher. Lásky a nenávisti. S nástupem digitálních technologií jsme si ovšem zvykli sdílet jen to hezké. „Asi to známe všichni. Při pohledu na obsah sociálních sítí snadno získáme dojem, že my jediní nežijeme život zalitý sluncem, láskou, pohodou a s margaritou v ruce na vyhřáté pláži. Jenže realita bývá úplně jiná, jen ji nesdílíme. A právě proto je naším posláním publikovat pravdivý a nezkreslený obsah, který nebude lidi štvát nebo v nich vyvolávat nepříjemné pocity, ale půjde o takový obsah, který čtenářky a čtenáře naopak inspiruje,“ vysvětluje Mirka Dobešová, šéfeditorka. 

Ačkoliv se směřování LUI od jeho původního zaměření proměnilo, jedna rovina oba koncepty spojuje dodnes. Tou společnou rovinou je láska k sobě samému. Od začátku svého působení LUI hlásá do světa, jak je důležité milovat především sebe sama, neboť bez této lásky není možné milovat nikoho dalšího. „Téma sebelásky je pro nás jako základní esence veškerého našeho snažení. V Česku jsme bohužel zvyklí nemít se rádi, vzájemně si tuto formu lásky zašlapávat. Pokud k tomu přidáme komerční prostředí, které člověku často na sebevědomí nepřidává, vzniká z toho nebezpečný koktejl sebepodceňování, kterým se dnes a denně opíjíme. V LUI chceme vyprávět především příběhy lidí, kteří se mají rádi, případně si k této emoci sami došli, a já jsem přesvědčený o tom, že podobným obsahem můžeme čtenářům trochu sebelásky předat. Komunismus u nás skončil před více než třiceti lety, proto už opravdu nemá sebemenší smysl neustále se na něj odkazovat a vymlouvat se na něj. Domnívám se, že nám jako společnosti chybí národní sebevědomí, a myslím, že je to zčásti dané tím, že se prostě nemáme rádi. Je proto nejvyšší čas pohnout se z místa a já i celý tým LUI uděláme všechno pro to, aby se tento první krok povedl,“ dodává k příběhu tohoto magazínu Jakub. 

LUI magazín vznikl 17. listopadu 2009 a v současné době vychází v tištěné i internetové podobě a aktivní je také na Facebooku a Instagramu.