Kryštof Hirsch (23): „Nepřestávám se divit tomu, co lidé hledají na seznamkách. V tomto ohledu jsem asi stará škola“

Kryštof bydlí v Mníšku pod Brdy, odkud také pochází. Aktuálně pracuje v marketingovém oddělení magazínu FirstClass, kde má na starosti sociální sítě a digitální marketing. Kryštofa jsme oslovili v rámci projektu LUIDER, ve kterém budete moci poznat svobodné muže Česka trochu více do hloubky. Všichni jistě znáte seznamky jako Tinder či Grindr, kde často vidíte fotku a jen pár informací, my jsme se rozhodli představit české muže trochu blíže a podívat se tzv. „pod pokličku“.

Hned na úvod musím říct, že mě zaujalo, že máš nalakované nehty, to děláš běžně?

To bylo pouze v rámci jedné výzvy v práci, občas u nás máme docela veselo. (smích) Nic proti tomu nemám, ale dokonce i na Tinderu jsem si jednou přidal popisek, že daleko bližší než podpatky a make-up je mi kladivo a auta. To je trochu problém, protože do gay komunity tak úplně nezapadám a dá se říct, že jsem typicky průměrný a možná proto mě nikdo nechce. (smích) Nemám daleko k autům, ale ani k módě, mám rád zkrátka od všeho trošku. Jsem prostě normální a průměrný.

Proč si myslíš, že je špatně být dle tvých slov „průměrný“?

Protože mi přijde, že jsou v komunitě buď takoví ti zženštilejší chlapi, kteří si k sobě hledají starší muže, pak takoví ti hezcí, kteří k sobě hledají ostatní hezké muže a pak existují ti ostatní, kteří chtějí mě, ale já je ne. (smích) Samozřejmě si dělám legraci, já taky nejsem žádný hogo-fogo a vím to, ale mám své sebevědomí a prostě si přijdu jako normální kluk a chci vedle sebe mít hezkého normálního kluka a nějak se mi nedaří ho najít.

Kdybys měl konkrétně popsat, jak by měl tvůj ideální protějšek vypadat, co bys zmínil?

Líbí se mi starší kluci. I mezi kamarády jsem měl vždy lidi staršího věku. Nikdy jsem si moc nerozuměl se stejně starými lidmi. Měl by být prostě normální. Mám rád vousaté kluky, ne moc extravagantní, ale slušně se oblékající, milé a charakterní. Chtěl bych, aby byl hodný a věrný. Zároveň musím upřesnit, že jsem nikdy nechtěl nějaké extra hezouny, protože to jsou kluci, na které můžeš maximálně žárlit.

Přijde ti těžké někoho takového najít? Neměl bys třeba ze svých nároků trochu slevit?

Vždyť přece nemám tak vysoké nároky. Používám nějaké seznamky, po kterých brouzdám, ale je to masakr. Nepřestávám se divit tomu, co tam ti lidé hledají. To je samé: „Pojď s námi do trojky“ apod. Já jsem asi stará škola, protože tohle pro mě není. Začínám si myslet, že láska už není, co byla. Jako by už neexistovala věrnost a všichni chtějí někoho „jen tak“ a „do trojky“. Sám sebe se ptám, proč to chtějí? Vždyť mají jednoho a když chtějí někoho jiného, ať jsou s někým jiným. Vždyť každého z nás má přece naplňovat jeden člověk. Samozřejmě to vždy nemusí být do konce života, ale když tě ten člověk nebaví a chceš někoho dalšího, co to asi vypovídá o tom vztahu? Proč chceš někoho třetího? Asi proto, že tě ten jeden nebaví. Proč jsi s tím, co tě nebaví? To přece není život…

A co když to někdo bere pouze jako nějaké zpestření vztahu?

Zpestření je něco jiného. Já mám třeba kamaráda, který měl dobrou myšlenku. S partnerem už jsou spolu dlouho a říkali, že to také vyzkoušeli a že to občas udělají, když jsou například na dovolené a mají jistotu, že toho člověka už nikdy nepotkají. To je asi OK, ale nemělo by to být pravidlo. U mě je to možná způsobeno otcem, který byl nevěrný a díky tomu se naši rozvedli. O to víc nechci být jako on a o to víc si cením pevného partnerství a chtěl bych někoho na stálo.

V rámci rodiny a přátel má Kryštof coming out již za sebou
Foto: se souhlasem Juana Calderóna

Občas otevřu Grindr, když například přijdu ráno do práce a dělám si kávu a v osm hodin ráno mi přijde zpráva, jestli nechci sex… Moc díky, ale já jsem si ještě ani nevypil kafe. Tohle pro mě postrádá veškerý smysl, protože ze sexu se stává jen obyčejná potřeba. Je to jako když mám hlad a zajdu si do mekáče. Možná je to blbé přirovnání, ale tak to cítím. Druhá věc, která mi vadí je, že jsem háklivý na nemoci. Strašně se toho bojím a to je taktéž důvod, proč ve vztahu požaduju věrnost, protože když mě bude někdo podvádět, někde něco chytne a přenese to na mě, co s tím člověkem pak budu dělat? Navíc já jsem vždy zastával myšlenku, že když už má člověk potřebu podvádět, je to z toho důvodu, že je ve vztahu nespokojený. Proč je ve vztahu nespokojený? Buď se to dá řešit, nebo ne. Pokud ne, ať si každý najde svou spřízněnou duši a ukončí to.

A co když člověk nedokáže tomu druhému říct, že je nespokojený, nebo tomu zkrátka něco brání?

Prostě když jsi nespokojený, máš komunikovat, to je pro mě základ. Když jsi nespokojený, ptáš se, jestli se s tím dá něco dělat a když se s tím nedá nic dělat, je lepší jít od sebe. Nemám pro to asi jiné vysvětlení.

Levi’s se stal jednou z prvních značek, které hájily práva LGBT+ občanů i zaměstnanců. V nové kampani značky nechybí queer hvězda slavného seriálu9. 6. 2022

Myslíš si, že tyto problémy tak trochu způsobily třeba i online seznamky, kde je tisíce tváří a každý tak může vybírat doslova donekonečna?

Určitě. Je to jak Bolt, zkrátka si jen objednat někoho na večer. Denně si napíšu s několika lidmi, načež to skončí fotkou penisu a opět se sám sebe ptám, proč to dělají? Mě to prostě nezajímá. Kdybych to chtěl vidět, řeknu si o to, nebo se o to postarám. Intimita na seznamovacích platformách moc nefunguje. Občas mi aplikace připomínají švédský stůl. Můžeš si vybrat, co chceš a každý pro tebe udělá cokoliv. Když jsi navíc chlap, který má peníze, žene se jich za tebou patnáct. Možná to zní trochu hnusně, ale někteří lidé jsou pro mě strašně jednodušší a jejich chování na seznamkách je hloupé.

Myslíš, že je to problém pouze gay komunity?

To víš, že ne. Děje se to všude. Mám kamarádky a vím, jak to funguje u heteráků. Myslím si, že všeobecně jsou teď lidé ve všem hrozně benevolentní a všichni chtějí trojky a nevím, co všechno. Je to asi problém moderní doby, proto o sobě často říkám, že jsem ze staré školy. Já takové věci prostě nevyhledávám. Nechci být někde třetí, mně by to prostě vadilo. Mám rád, když se můžu odbourat a otevřít se před někým, koho mám rád, na kom mi záleží a kdo má rád mě.

Jak tě tak poslouchám, není pro tebe schůdnější cesta reálného seznamování?

Samozřejmě, že když sedíš v kavárně, nepřijde za tebou chlap a nevytasí na tebe ptáka. Bohužel je to teď složitější. Ale logicky, když se s někým seznámíš reálně, tak toho člověka vidíš a víš, jak vypadá, jak mluví, jak se chová a můžeš si na něj okamžitě udělat obrázek, což je další věc, protože kromě strašného chování tady pak máme ještě různé lži, kdy ti lidé posílají staré fotky, případně fotky, které vůbec nejsou jejich. Když už na sebe s někým koukáte v baru, tak se sobě asi navzájem líbíte a je to takové přirozenější a daleko lepší než nějaký „oheň“ v aplikaci. Navíc zdání klame. Já jsem si asi tři týdny psal s klukem přes Tinder a už jsem slyšel svatební zvony znít, ale když jsme se viděli, všechno jsem z něj tahal jako z chlupaté deky, což mě taky nebaví.

Řada lidí dýchá nesprávně, ani o tom neví, a následky mohou být opravdu ošklivé. Pomáhat vlastnímu tělu je přitom tak snadné8. 3. 2022

Pojďme se trochu víc zaměřit na tebe… Co mi na sebe prozradíš a co rád děláš třeba ve volném čase?

Jsem dost přátelský člověk, hodně komunikativní a aktivní. Žiju prostě takovým normálním životem. Hodně rád jezdím na výlety a objevuju nějaká místa, města a přírodu. Někdy rád trávím čas tlacháním s kamarádkami a nejsem úplně pecivál, který by se vyžíval v televizi a nicnedělání. Rád chodím běhat, což je asi to jediné, co ze sportu zvládnu, protože jakmile mi do ruky dají míč, je to hrůza, tedy až na volejbalový, ten mě baví.

Teď to samozřejmě nejde, ale běžně s přáteli objevujeme restaurace a zkoušíme různá jídla. Nerad se nudím, rád si sem tam dám drink, mám rád zábavu a rád něco podnikám. Nerad sedím doma a koukám do počítače, ten mám před sebou v práci, takže když můžu, vypínám ho a jdu si užít do města, dám si pivo a prožívám pohodičku. Jsem dost ochotný člověk a když můžu, pomůžu. Snažím se být zábavný, i když je to občas trapné, ale co se dá dělat. (smích)

Pracuješ v magazínu, který se zabývá tématy osobního rozvoje, seberealizace a sebepoznání. Jsou pro tebe osobně všechna tato témata důležitá?

Je mi to blízké, ale že bych na tom byl nějakým způsobem závislý, to říct nemohu. V některých citátech se člověk najde. Mě je například blízký citát: „Jak se vidí člověk, tak ho vidí okolí“. Je to z knihy Tajemství, která je mi svým způsobem blízká a přijde mi, že náš magazín je psaný v podobném duchu.

Na závěr mi dovol se zeptat, jak by mělo vypadat ideální rande dle tvých představ?

Asi tak, že mě můj protějšek vyzvedne v Rolls-Royce, odveze na letiště a soukromým tryskáčem poletíme na Maledivy. (smích) Samozřejmě si dělám legraci. Vždy jsem měl takovou hezkou představu, že se půjdeme projít noční Prahou, dáme si někde jídlo, skleničku a pak to ukončíme. Určitě bych si dotyčného hned netahal domů. Měl jsem vždy zásadu třetího rande, což většinou nevyšlo, protože to ztroskotalo na prvním rande. To víš, kdo nedává, nebere… Ale hlavně bych k sobě chtěl komunikativního chlapce, protože když to nekomunikuje, co s tím máš dělat? (smích)

Budete-li mít zájem Kryštofa kontaktovat, můžete tak učinit na jeho Instagramu ZDE.

Zdroj: Jan Witek