Hodinky – kamera – akce! Nejslavnější filmové hodinky pocházejí všechny z dílny té stejné firmy. Překvapí vás, kde všude se objevily a taky že je můžete nosit i vy
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Hamilton / se svolením

Hodinky – kamera – akce! Nejslavnější filmové hodinky pocházejí všechny z dílny té stejné firmy. Překvapí vás, kde všude se objevily a taky že je můžete nosit i vy

Víte, co mají společného Indiana Jones, James Bond a Agentka M? Všichni nosí hodinky Hamilton. A kromě nich ještě dalších 500 hrdinů a hrdinek filmového plátna. Hamilton jsou totiž TY hollywoodské hodinky. A skoro všechny se dají normálně koupit. Chcete-li si přivlastnit trochu stylu nejslavnějších filmových postav, jsou hodinky Hamilton tou správnou volbou.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
27. 9. 2023

Výrobci hodinek se rádi předhánějí v nejrůznějších rekordech: největší počet komponentů, odolnost proti tlaku vody, nejmenší mechanismus, nejvíc diamantů atp. Švýcarská hodinkářská firma Hamilton má ovšem jiný rekord. Její výrobky se totiž už 90 let objevují ve slavných hollywoodských titulech. Za tu dobu jich bylo více než 500.

Pochopitelně, že tak častý výskyt značky Hamilton ve známých filmech je dán tím, že má firma blízké vztahy s filmovými producenty, svou roli ale hraje také prestiž této značky, kvalita jejích výrobků a také fakt, že některé modely oplývají neodolatelně unikátním designem. V portfoliu Hamilton si tak na své přijdou nejen milovníci filmů a kinematografie, ale také milovníci nadčasového stylu. Hodinky Hamilton jsou navíc i přes svou prestiž stále relativně dostupné (byť se bavíme o renomované švýcarské značce), takže pokud si je někdo chce dopřát, není to nereálné.

Sláva ruku v ruce s kvalitou

Historie hodinek Hamilton ve filmu se začala psát se snímkem Šanghajský expres (Shanghai Express) z roku 1932. Hlavní roli luxusní společnice v něm hraje okouzlující Marlen Dietrich, které sekunduje Clive Brook. Příběh se odehrává ve vlaku v exotické Číně a jeho nedílnou součástí jsou také hodinky Hamilton Flintridge a Hamilton Piping Rock. Nebyly jen mimoděk přítomnou ozdobou postav, ale sehrály v ději klíčovou roli.

Od té doby se hodinky Hamilton objevují všude tam, kde je potřeba přesnost a spolehlivost. Dávají jistotu filmovým postavám, ale nejen jim. Nejsou to totiž jen filmové rekvizity, ale primárně nástroje pro měření času, které nezklamou. I proto si je pro své vojáky už v roce 1914 vybrala americká armáda a během druhé světové války firmu ocenila čtyřmi prestižními cenami E od amerického námořnictva – za její výrobní excelenci. Když se pak v roce 1951 rozhodl režisér Lloyd Bacon natočit snímek The Frogmen o elitních válečných potápěčích, byla volba hodinek, které budou nosit, jasná. Model, který je s malými obměnami stále na trhu, se výstižně jmenuje Frogman.

Design, který nejde zapomenout

Jeden z nejslavnějších modelů Hamilton si v hollywoodských trhácích zahrál hned několikrát. Poprvé se nepřehlédnutelné hodinky Ventura objevily na zápěstí samotného krále Rock and Rollu v titulu Blue Hawaii (1961). Elvis Presley si je tehdy tak zamiloval, že je nosil i mimo natáčení. A z hodinek se díky populární hudební komedii, v níž se objevily, stal společenský symbol.

Že jste Blue Hawaii neviděli, a tak vám Hamilton Ventura nic neříkají? Ale říkají, svou druhou vlnu slávy totiž zahájily, když se objevily jako nepostradatelný doplněk uniformy tajných agentů známých jako Muži v černém (Men in Black). Kdokoliv si pustil některý z dílů těchto slavných akčních sci-fi komedií, nemohl si nevšimnout výrazného trojúhelníkového tvaru hodinek, které nosí všichni MIB. Naposledy na plátně zářily v roce 2019, kdy si je nasadila agentka M.

<Path> Olympijské hodinky PRIM v hodnotě 12 900 KčZdroj:

Když se bojuje o čas

Jak již zaznělo, Hamilton jsou špička v kvalitě a preciznosti výroby. Však si taky Švýcarsko svou pověst hodinkářské velmoci nevydobylo jen tak. Hezkým symbolem toho je fakt, že si náramkové časoměry Hamilton zahrály i tam, kde se doslova bojuje o čas.

Řeč je o velkofilmu Christophera Nolana Tenet (2020) v němž klíčovou roli sehrály hodinky Hamilton BeLOWZERO. Pomáhaly totiž hlavním postavám cestovat napříč časovými liniemi, když zachraňovaly svět. Zda postava cestovala napřed nebo nazpět časem, poznala podle toho, jestli měla vteřinovou ručičku s červeným nebo modrým zakončením. A v těchto dvou variantách jsou tyto hodinky k dostání i v reálném světě. Jen s tím cestováním napříč dimenzemi to bude trochu horší.

Když je řeč o překračování času, nemůžeme vynechat ani další ikonický model, kterým jsou Hamilton Khaki Field Murph. Ty svou roli sehrály v legendárním snímku Interstellar (2014) opět od Christophera Nolana. Hodinky Hamilton zde protagonisté používali ke komunikaci napříč časem a prostorem.

Nadčasová klasika

Pokud si říkáte, že na to, že jde o sci-fi filmy, si v předchozích dvou snímcích zahrály překvapivě analogové modely, pak si teď spravíte chuť. Rozhodně ale neopustíme nejslavnější filmová jména. Stačí jediné slovo a budete mít okamžitě jasno, jak velkou slávu máme na mysli. I když ono je to vlastně číslo: 007.

Série filmů o Jamesi Bondovi je známá scénami, v nichž se představují jeho nové taktické „hračky“, od pistolí, přes neviditelná auta, až po propisky s trhavinou. Mezi vychytávky, bez nichž by se neobešel žádný profík, ovšem patří i hodinky. A ty z filmu Žít a nechat zemřít (Live and Let Die) z roku 1973 jsou unikátní. Byly to totiž první hodinky s LED ciferníkem. Jejich futuristický, minimalistický a zároveň nadčasový design ovšem přitahuje milovníky stylu dodnes. I proto jsou v lehké obměně stále k mání. Tehdejší model se jmenoval Pulsar, ty dnešní jsou Hamilton PSR.

Tipy redakce

Kdybyste ovšem přece jen měli zájem o retro klasiku, pak svou pozornost zaměřte na nenápadný, avšak mimořádně stylový kousek, který si na zápěstí připíná profesionální archeolog-dobrodruh Indiana Jones. Paradoxně poprvé se ovšem objevují až v Indiana Jones a nástroj osudu (Indiana Jones and the Dial of Destiny), pátém a (pravděpodobně) posledním díle celé série s Harrisonem Fordem. A přitom jde o tak krásný přístroj – Hamilton Boulton z kolekce American Classic.

Zdroj: Carollinum.cz, timeandtidewatches.com, Hamiltonwatch.com

Populární
články

E-Shop