Architekt není jen stavitelem domů aneb "Proč si najmout architekta!"
News
Zdroj: Josef Neumann/archiv autorky

Architekt není jen stavitelem domů aneb "Proč si najmout architekta!"

Koupili jste si nový byt, rekonstruujete dům po rodičích, plníte si si svůj sen a zařizujete prostory vaší nové kavárny nebo obchodu? Nebo si po deseti letech od nastěhování přejete novou kuchyň a obývací pokoj nebo koupelnu? Potřebujte architekta, nebo je to zbytečné, bude vás to stát příliš mnoho peněz, a ještě vám bude vše komplikovat? Vždyť vybrat podlahu v hobby marketu, zajít do koupelnového studia, objednat dveře, sestavit si v plánovači kuchyňskou linku je snadné. O zbytek se postarají řemeslníci, ti přece vědí, kolik zásuvek je kde potřeba, jak vysoko se umisťují vývody a jak položit podlahu aby nevrzala.
Barbora Mluvková Barbora Mluvková Autor
22. 3. 2024

Všechno to vypadá jednoduše až do té chvíle, než máte obývák plný suti a více otázek než odpovědí. Rozmístění zásuvek a vývodů ovlivňuje rozmístění spotřebičů a zařizovacích předmětů. Směr otvírání dveří zase rozmístění nábytku. Bude se podlaha hodit k této kuchyňské desce nebo k jiné? Co je dýha a co je lamino? Co mi déle vydrží? Proč je tento materiál tak drahý, když ten druhý stojí desetinu? A co je proboha hydroizolační stěrka? Potřebuji jí v té koupelně? Na internetu píšou, že rozhodně ano a ten obkladač mi tu ale říká, že určitě ne!

Role architekta v tomto procesu je být vaším průvodcem. Na rozdíl od vás se s komplikovaným organismem, jakým stavba bez pochyby je, setkává dnes a denně. Orientuje se v materiálech, kvalitě výrobků a jejich cenách. Správnou radou vám pomůže nejen k hezčímu bydlení, ale i k ergonomicky optimálním řešením, dokáže vám snížit výdaje. A nejen to, v první řadě vám ušetří spoustu vašeho drahocenného času. A to je ta nejvzácnější komodita, kterou máme. Chcete se o víkendu hádat s řemeslníky nebo jet raději na wellness víkend, kde si přečtete zápis z kontrolního dne stavby, protože architekt tam byl tento týden dvakrát a vše zkoordinoval?

Architektuře se věnuji skoro dvacet let a klientům mého studia vždy říkám, že prostředky vložené do rekonstrukce nebo výstavby by měly být investicí, nikoliv útratou. Cílem tohoto procesu je nemovitost zhodnotit. Je příjemné bydlet v krásném bytě, kde je optimálně využit prostor, nejsou v něm dlouhé chodby, má dostatek úložných prostor, orientace místností dobře využívá světové strany. A ještě příjemněji se v něm bydlí, když si můžu být jistý, že tento byt v případě potřeby prodám rychle a za mnohem více, než byla původní investice.

Architekt vyslechne všechny vaše individuální potřeby a přání. Ta mohou být protichůdná, mohou být i úplně detailní, mohou být ztřeštěná. Většinu se z nich promítne do návrhu a od těch méně moudrých by se vás měl snažit odradit. Na spoustu preferencí si nemusíte ani vzpomenout, na ty se vás architekt doptá. Vysvětlí vám, jaká řešení jsou pro váš prostor nebo smysl užívání nejvhodnější volbou a proč některé naopak nejsou. Do toho zapojí veškeré své znalosti o tom „jak správně bydlet“. Vysvětlí, jaké jsou doporučené vzdálenosti a rozměry pro optimální používání kuchyně nebo koupelny. Představí vám všechny možné vhodné materiály a objasní které právě pro vás jsou nevhodné. Například z hlediska údržby nebo ceny. Něco jiného je, pokud s námi domácnost sdílí mazlíček, pokud bydlíme v rodinném domě s volným přístupem do zahrady nebo v podkrovním loftu v centru Prahy.

<Path> VÝZVA: Staňte se našimi LUI celebritami a ukažte nám, jak bydlíte!Zdroj:

Spolupráce s architektem vám zajistí nejen kvalitní návrh z hlediska designu a užívání prostoru, měl by vám poradit i s otázkami z hlediska energetické náročnosti a udržitelnosti. Architekt vám vysvětlí a doporučí způsob vytápění, navrhne odvětrání i osvětlení. Probere s vámi, jestli je pro váš domov vhodné například podlahové vytápění, nebo jak je to s tou rekuperací. Navržená řešení vám následně ušetří na nákladech za provoz domácnosti. Dalším dnes velmi populárním tématem je osvětlení a cirkadiální rytmus. Jak si správně nasvítit domácnost, co je to noční osvětlení a jakou teplotu má mít světlo v koupelně, aby člověk neupadl do deprese hned po probuzení?

Ne ve všech výše uvedených oborech je architekt expertem, to ani není v lidských silách, ale má o nich základní povědomí a co je důležité, v případě že náročnost projektu přesahuje jeho kompetence, je v kontaktu s úzce specializovanými odborníky, kteří například projekt vytápění nebo rekuperace navrhnou. A on to celé zkoordinuje.

Architekt je v podstatě režisér filmu, který se jmenuje „Vaše nové bydlení“. Zná prověřené tipy a triky. Jednoduše ví, kam sáhnout. Pokud vás to bude bavit a chcete do toho investovat svůj čas, můžete s ním obcházet showroomy a společně vybírat nábytky, materiály, zařizovací předměty, spotřebiče, látky a mnoho dalšího. Nebo mu budete důvěřovat a předem vybrané vzorky vám ukáže v pohodlí vašeho domova a vy jen určíte favorita. Výhodou je odbornost a zkušenost. Jednoduše za ta léta praxe ví, které materiály jsou vhodné, pro jaký účel, kde koupit kvalitní výrobky za dobré ceny, co funguje a co nefunguje. Zná ověřené dodavatele a s těmi novými se domluví, nebo lépe řečeno, je pohlídá. Proces výstavby zahrnuje mnoho po sobě jdoucích řemesel, co stavitel to postup a názor, a ne všechny jsou správné. Architekt by tento proces měl hlídat, na stavbu docházet na kontrolní dny, jednotlivé řemeslníky koordinovat a občas jim také vysvětlit, že to nedělají správně, když vidí v daném postupu chybu. Stavba je občas proces, který zkouší vaše nervy, proto je lepší tam poslat architekta, který by měl být v tomto případě takový váš advokát.

Tipy redakce

Na počátku celého procesu se vám tato prvotní položka za návrh a služby architekta může zdát drahá. Když se na závěr celého příběhu posadíte na pohovce ve vašem novém domově, uvidíte, že se to celé vyplatilo.

Zdroj: Barbora Mluvková

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop