Toužíte po kvalitnějším spánku? Pak změňte ve své ložnici těchto 5 věcí
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Marieli/se svolením

Toužíte po kvalitnějším spánku? Pak změňte ve své ložnici těchto 5 věcí

Základní triky a poučky pro lepší usínání už jistě znáte. Žádná káva ani těžká jídla, než si jdete lehnout, chodit spát pravidelně a hlavně před usínáním nekoukat do mobilního telefonu a dalších zařízení vyzařujících modré světlo. Pokud tohle všechno máte zmáknuté, a přesto se budíte unavenější, než když jste šli spát, je čas zaměřit se na detaily. Nechte si poradit od Terezie Täubelové, zakladatelky značky ložního prádla MARIELI, jež kvalitnímu spánku zasvětila svůj život.
Redakce Redakce Autor
6. 6. 2024

1) Kam s postelí?

Správná poloha postele se odvíjí od několika faktorů včetně toho, na jakou světovou stranu je ložnice situovaná, a také podle vašich osobních preferencí. Podle filozofie feng-šuej by čelo postele mělo být u zdi, což poskytuje pocit stability a opory. Současně byste měli mít výhled na dveře (pocit bezpečí a kontroly). Své udělá také dostatek prostoru a volný přístup k posteli z obou stran. S tím souvisí i minimum nábytku v ložnici. Přeplněná a neuspořádaná místnost může způsobit stres a úzkost, což ovlivňuje kvalitu spánku. Ať už se rozhodnete postel v ložnici umístit kamkoli, klíčové je najít takovou pozici, která vám poskytne dostatečný komfort a pocit bezpečí.

2) Udělejte si pohodlí

Když se budete v posteli cítit dobře, bude i váš spánek kvalitnější. Zainvestujte proto do skutečně kvalitní matrace, polštářů a peřin. Například ty z MARIELI jsou plněné 100% husím prachovým peřím, které zaručuje lehkost a současně teplo. U polštářů je pak prachové peří částečně doplněné klasickým, aby držely svůj tvar. Povlaky jsou z bavlny, případně s příměsí hřejivého kašmíru. V obou případech je látka tak hustě protkaná, že nepouští peří ven, ani roztoče dovnitř. Díky tomu jsou péřové výplně MARIELI vhodné i pro alergiky.

Polštář a peřinu nikdy nepoužívejte samotné, ale v kombinaci s povlečením. To chrání výplně před potem a dalším znečištěním. V MARIELI máte na výběr z několika materiálů: bavlněného saténu, bavlněného perkálu a hebkého hedvábí. Ať zvolíte kterýkoli, vždy se budete těšit, až nastane chvíle zachumlat se do peřin. Nezapomínejte ale na pravidelné praní ložního prádla – během noci vyprodukujete až půl litru potu (a během nemoci dokonce 1,5 litru a více). Z toho důvodu by se ložní prádlo mělo prát každý týden. Mimoto se v čistých peřinách vždycky lépe usíná. V neposlední řadě si pořiďte také pohodlné, prodyšné pyžamo, které vám nebude bránit v pohybu a způsobovat nepohodlí. Nebo spěte nazí – to je z hlediska termoregulace vůbec nejlepší.

Tipy redakce

3) Okna dokořán

V ložnici pravidelně větrejte, aby v ní byl vždy čerstvý vzduch. Vypomoct si můžete také čističkou vzduchu. Pravidelně větrejte také peřiny – i jim vzduch dělá dobře. Pokud počasí dovolí, dejte je ven nebo na okno klidně denně. Jen pozor na přímé sluneční světlo, které může poškodit peří. Pokud milujete difuzéry, osvěžovače vzduchu nebo vonné svíčky, v ložnici se vyvarujte silných a těžkých vůní, které mohou být pro spánek rušivé. Volte spíše jemné, uklidňující vůně jako například levandule, která podporuje relaxaci a spánek. Důležitá je také optimální teplota v pokoji. Přílišné chladno, nebo naopak horko ztěžuje usínání. Pro ložnici je ideální 16–20 °C, při kterých se vám bude spát nejlépe.

4) Vzorné vzory

Náladu a kvalitu spánku mohou ovlivnit také barvy a dekorace. V MARIELI panuje názor, že křiklavé vzory a divoké barvy do ložnice nepatří. Všechny tyto podněty mozek vnímá, takže se nemůže pořádně zregenerovat a člověk se po probuzení cítí stále unavený. Proto by povlečení mělo mít jemné, tlumené barvy, které ničím nenarušují váš spánek. Ideální jsou neutrální odstíny, nebo modrá a zelená, které podporují klid a relaxaci. Přesně v těchto barvách se nesou i poslední dvě kolekce MARIELI inspirované konkrétními místy ve Spojených státech. Šalvějově zelené povlečení Napa Valley připomíná léto na kalifornských vinicích na východním pobřeží USA, kdy dozrávají hrozny a vše se zelená. Druhá kolekce spáče přenese na opačný konec Ameriky, do státu Massachusetts, kde se nachází mlžný ostrov Nantucket. Temně modré povlečení s šedými podtóny má navodit představu hlubokého moře plného velryb, vanoucího větru a nekonečného klidu.

5) (Ne)zapomeňte na pokojovky

Květiny a pokojové rostliny mohou pozitivně ovlivnit kvalitu vzduchu a celkovou atmosféru v místnosti. Ovšem vybírejte pečlivě – ne všechny rostliny jsou vhodné právě do ložnice. Samozřejmě se nedoporučují silně aromatické květiny jako lilie nebo jasmín. Vhodná není ani diefenbachie, jež obsahuje velké množství oxalátů a může dráždit kůži a sliznice.

Naopak lopatkovec, tchýnin jazyk nebo aloe vera jsou ideální, jelikož produkují kyslík i v noci a čistí vzduch od škodlivin. Stejně tak v ložnici můžete mít orchideje nebo pelargonie, které mají jemnou vůni a nízký obsah pylu. V případě květin v ložnici se ale každopádně držte hesla, že méně je více.

Budete-li dodržovat tyto zásady, výrazně přispějete k lepší kvalitě svého spánku a celkové pohodě. Pak už vám nelze popřát než dobrou noc a sladké sny!

Zdroj: Marieli, marieli.cz

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop