Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák
Rozhovor
Zdroj: Jiří Hák, se svolením
<Path>

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

I v době ekonomické krize musejí lidé bydlet, a tak je trh s nemovitostmi žhavým tématem bez ohledu na to, co se děje u nás nebo ve světě. O současné situaci, doporučeních i práci makléře obecně jsme si povídali s realitním makléřem Jiřím Hákem.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
28. 4. 2023

Když začneme tak trochu ze široka, abychom se zorientovali, povězte mi, jaká je aktuální situace v Čechách? Jdou nemovitosti pořád nahoru, anebo ceny vlivem drahých hypoték přeci jen alespoň někde trochu klesají či se jejich zdražování alespoň zpomaluje?

Ceny nemovitostí poklesly meziročně o vyšší jednotky procent. Rozevírají se nůžky mezi lokalitami. Dříve se kupovalo vše, co bylo na trhu, teď si klienti mohou vybírat a lokalita v tom hraje zásadní roli. Prémiové lokality si hodnotu drží a na druhou stranu ceny klesají více v horších lokalitách. V rámci Prahy jsou to okrajové oblasti, sídliště apod. Obecně lze tedy říct, že ceny nemovitostí šly dolů, především kvůli tomu, že na trhu je aktuálně víc prodávajících než kupujících.

Když jsme u těch hypoték, je podle vás aktuálně stále výhodné investovat do nemovitostí, nebo to nemá smysl, pokud nemám na zaplacení plně z vlastních zdrojů?

Sazby jsou vyšší, než jsme byli v posledních letech zvyklí, průměrná výše hypotéky se pohybuje někde okolo 6 %. Z hlediska výhodnosti je třeba říct, že nemovitosti jsou dlouhodobou investicí.  Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou, byť krátkodobě může samozřejmě dojít poklesu – jako třeba v letech 2009-2013. Nicméně i tehdy se za další roky dostaly opět mnohem výše. Investovat do nemovitosti se tedy i v současné době určitě vyplatí, a to i v případě, že nemáte pouze vlastní zdroje.

Je aktuálně trh s nemovitostmi v něčem zásadně odlišný vzhledem k době před covidem?

Rozhodně ubylo zájemců. Největší zájem o nemovitosti byl právě v covidu. Češi jsou obecně konzervativní investoři a v dobách nejistoty lidé investovali do komodity, které věří. A to jsou právě nemovitosti. Rok 2021 byl pro realitní trh určitě rekordní.

A třeba ještě před Ruským vpádem na Ukrajinu? Změnila s tím spojená energetická krize významně chování jak prodávajících, tak kupujících stran?

Kupující si začali určitě více všímat energetické náročnosti nemovitostí. Do doby energetické krize to byl v podstatě přehlížený faktor. Dá se říci, že pro některé prodávající to nyní může být důvod k prodeji nemovitosti, ale na druhé straně právě vznikla nižší poptávka, protože protistrana kupující nemusí jevit o nemovitost s vysokou energetickou náročností zájem.

Že na cenu nemovitosti má vliv stav nemovitosti a lokace, je jasné. Nicméně co třeba lidé na první dobrou nevědí, že cenu zásadně ovlivňuje? Napadá mě třeba, že by teoreticky mohlo hrát roli podlaží nebo světová orientace…

Asi nejdůležitějším faktorem je právě lokalita nemovitosti. Nicméně určitě existuje spousta dalších faktorů, právě jako je podlaží nebo světová orientace. K tomu bych zmínil například i stav nemovitosti, občanskou vybavenost v okolí, v některých lokalitách i otázku vyššího soustředění „nepřizpůsobivých“ občanů a v současné době již zmíněnou energetickou náročnost nemovitosti.

<Path> Pojďte finančně podpořit letošní Prague Pride! Bude vás to stát jeden jediný klik!Zdroj:

Je nějaká nemovitost vyloženě neprodejná? Dá se o něčem říct, že je to takový danajský dar? Jakou nemovitost je z vašeho profesionálního pohledu nejsložitější na trhu „udat?

Mezi takové určitě patří předražené nemovitosti, kdy prodávající zkrátka nemá reálnou představu o aktuálních cenách na trhu. Reálná prodejní cena se vůči představě prodávajícího může lišit o desítky, a v některých případech i o stovky procent. Dále jsou to nemovitosti s právními vadami, s věcnými břemeny, podílová spoluvlastnictví, nemovitosti se zásadními technickými problémy (např. s narušenou statikou), nemovitosti, kde byl spáchán nějaký trestný čin apod.

Pozorujete odliv lidí z měst, jak se nyní často zmiňuje? Opravdu se lidé odsouvají z center a vyhledávají spíše více klidu a spojení s přírodou?

Dá se říci, že právě pandemie coronaviru byla tím, co způsobilo přesun lidí na venkov. Investovali do nemovitostí mimo centrum města a vzhledem k tomu, že se v určité části firem stal trendem home office, bylo tak lidem umožněno svoje nemovitosti na venkově využívat. Pochopitelně spoustě lidem se to zalíbilo a vzhledem k tomu, že některé firmy v „home officu“ pokračovaly i po konci pandemie, nebyla už vzdálenost od místa zaměstnání takovým problémem.

Pokud si vybírám byt, je něco, na co bych si měla dát pozor a na první dobrou mě to možná jako laika nenapadne? Je něco, čeho bych mohla litovat, kdybych na to přišla až s odstupem?

Určitě je třeba si prověřit právní stav bytu, což zjistíme jednoduše na katastru z listu vlastnictví. Vyhnete se tak tomu, že koupíte byt, na který je například uvalena exekuce, je předmětem soudního sporu nebo na něm vázne zástava. Je potřeba se důkladně prověřit i technický stav bytu, případně si přizvat i odborníka. V neposlední řadě je dobré zjistit co nejvíce informací o sousedech.

Tipy redakce

Je pravda, že dobrý makléř dokáže díky vhodným fotkám, prezentaci či případným drobným doporučeným opravám zvýšit cenu nemovitosti a přinést tak prodávajícímu větší zisk i přesto, že samozřejmě má z prodeje provizi?

Je to přesně tak. Podle dlouhodobého průměru je cena nemovitosti prodávaná makléřem o 8 % vyšší než u samoprodejců. Je to právě díky profesionální prezentaci, která zahrnuje profi fotky, videa, virtuální prohlídky a za mě i velmi důležitou část, a to je „home staging“ (úprava interiéru za účelem zvelebení prostoru pro prezentaci – pozn. red.). Pokud máte prázdný starý panelákový byt, tak právě díky home stagingu z něj dokážete vytvořit krásné a útulné místo, které – jak máme ověřeno – nasbírá mnohem větší počet zájemců.

Co vás osobně láká na práci makléře? Co vás přivedlo do tohoto odvětví?

Kdo by se nechtěl stát makléřem, když na Netflixu viděl pořad Makléři z Hollywoodu? (smích)

K práci makléře mě přivedlo hlavně to, že jsem byl zvyklý podnikat a být svým pánem v době, kdy jsem měl vlastní restauraci. To mě ale přestalo naplňovat, protože člověk byl pořád tak trochu svázaný tím, že musí mít pod sebou zaměstnance, což bylo opravdu velmi náročné. Hledal jsem tak cestu, kde budu svým pánem, ale kde nebudu právě svázaný tím, že pod sebou musím mít lidi. K rozhodnutí mi pomohlo hlavně to, že jsem se sám stal součástí několika realitních procesů, a tak mne to nadchlo, že jsem si řekl, že tohle je to, v čem chci být nejlepší a co mě bude naplňovat. Práce makléře mne vždy lákala, protože je to krásná práce, kdy lidem pomáháte najít jejich vysněný domov, popřípadě prodáváte klientovu nemovitost a chcete, aby za ni dostal tu nejlepší cenu. Ve výsledku je to tak, že dříve pro mne byl cílem spokojený host v restauraci a teď je to doma spokojený klient.

Zdroj: Jiří Hák, redakce

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop