Milujete tradiční, ale i moderní umění? Modernista je přesně pro vás!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Modernista/ Se svolením
<Path>

Milujete tradiční, ale i moderní umění? Modernista je přesně pro vás!

Tradiční a moderní přístup jsou dva pojmy, které často vnímáme jako protichůdné. Tradice je spojena s minulostí, s dědictvím a uchováváním osvědčených způsobů, zatímco modernost je spojována s inovací, změnou a touhou po pokroku. Nicméně, zda lze ctít tradici a přitom být moderní, je otázka, která si zasluhuje hlubší zkoumání.
Michal Černý Autor
8. 6. 2023

Dnes bude řeč hlavně o designu, poněvadž je to jedna z mála věcí, která se mění s každou generací a na které si můžete doslova osahat vývoj skrze čas. Ještě konkrétněji to budou designové výrobky společnosti Modernista, jejíž cílem je přinášet na trh výrobky (nábytek, sklo, hračky, svítidla, šperky a další...), které přinášejí a navrací do oběhu to nejlepší z českého designu za posledních více jak 100 let. Ještě než si ale představíme konkrétní výrobky, jež se opírají o práci význačných jmen naší historie, pojďme se obecně lehce zamyslet nad tím, co je naznačeno v úvodu a čím se v této společnosti snaží řídit.

I tradice může být pokroková

Ctít tradici znamená vážit si minulosti a uznávat hodnotu toho, co předcházelo naší současné existenci. Tradice je jakýmsi průvodcem, který nám poskytuje směr a stabilitu v rychle se měnícím světě. Je to soubor zkušeností a znalostí, které se postupně vyvíjely a předávaly z generace na generaci. Tradice nám poskytuje kořeny a identitu, která nás spojuje s našimi předky.

Na druhé straně, být moderní znamená být otevřený novým myšlenkám, hledat nové způsoby řešení a přizpůsobovat se změnám. Modernost přináší inovace a pokrok v různých oblastech našeho života. Je to odraz lidské touhy po zdokonalení a lepším zítřku.

<Path> Chatrče lásky, pojídání jablek s příchutí ženského podpaží a dalších pět zvláštních sexuálně laděných zvyklostí ze světaZdroj: timesofindia.indiatimes.com, psychologytoday.com, citaty.in, britannica.com, htoindia.com

Zdá se, že tyto dva přístupy k životu se nemusí vzájemně vylučovat a dokonce mezi nimi lze najít symbiózu. Tradice nám může poskytnout kořeny a základy, na kterých můžeme stavět, zatímco modernost nám umožňuje se rozvíjet a přizpůsobovat se novým výzvám. V tomto smyslu může být tradice zdrojem inspirace a zároveň výchozím bodem pro inovaci.

Ctít tradici v moderním světě znamená nezahazovat minulost, ale zkoumat ji a porozumět jí. Můžeme se inspirovat tradicí a využít jejích hodnot a principů, abychom je přizpůsobili současnosti. Zároveň bychom měli být otevření novým myšlenkám a hledat nové způsoby, jak tyto hodnoty uplatnit v dnešním světě.

Zlaté české designovky

Český design v sobě ukrývá bohatou a fascinující historii, jejíž kořeny sahají hluboko do 19. století. Tehdy vypukla průmyslová revoluce, která se dotkla i českých zemí a rozproudila vývoj designu (ať už si pod tím představíte cokoliv) po celém světě.

Jedním z klíčových milníků českého designu bylo založení Uměleckoprůmyslové školy v Praze v roce 1885. Tato instituce sehrála významnou roli při utváření novodobého designového směru. Z jejích lavic se vynořili špičkoví designéři jako Jan Kotěra, Josef Gočár a Pavel Janák, kteří předávali své znalosti a inovativní přístupy dalším generacím.

Tipy redakce

Během 20. století se český design vyvíjel paralelně s modernismem a funkcionalismem, které mu výrazně vtiskly svůj ráz. V této éře se prosadili významní tvůrci jako Ladislav Sutnar, Jindřich Halabala, Ladislav Kofránek, Zdeněk Kovář a další. Česká designová škola byla hluboce ovlivněna funkcionalistickými principy, které staví důraz na jednoduchost, praktičnost a estetiku.

V období socialismu po druhé světové válce se český design přeorientoval na průmyslovou výrobu a masovou produkci. Zvláště významnou roli sehrála spolupráce s renomovanými sklářskými závody a porcelánkami, jež vyráběly designové předměty pro běžné domácnosti. Právě v této době vznikly ikonické skleněné výrobky od Františka Víznera a Miloše Beznosky.

Po pádu komunismu v roce 1989 se český design znovu otevřel světovým trendům a začal se orientovat na mezinárodní spolupráci a módu. České umělce začaly uznávat i zahraniční instituce a jejich práce se stala nedílnou součástí významných světových sbírek.

Modernista: Je libo kubistický obývák? Není problém

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s jediným záměrem - vytvořit v České republice zcela jedinečný obchod, který představí to nejlepší z českého designu za posledních 100 let. Společnost se dlouhodobě spojuje s Uměleckoprůmyslovým museem (UPM) a společně přinášejí exkluzivní reedice kubistické keramiky od Pavla Janáka, Rudolfa Stockara a Vlastislava Hofmana, nábytku a bytových doplňků navržených Josefem Gočárem či Jindřichem Halabalou, a dřevěných hraček od Ladislava Sutnara.

Společnost Modernista se neomezila pouze na vlastní produkci, ale také se zaměřuje na sběr a renovaci vzácných originálů nábytku, osvětlení a předmětů denní potřeby. Po téměř dvaceti letech na českém trhu se Modernista vyprofiloval jako specialista na český design a užité umění, a to jak prodejem prověřených kusů z 20. století, tak i moderního designu.

Ale Modernista se také prosadil jako provozovatel muzejních a galerijních obchodů. Už od roku 2004 vedou muzejní obchod v Uměleckoprůmyslovém muzeu (UPM) a v Černé Matce Boží, v letech 2009 až 2017 působili s galerijním obchodem v Galerii Rudolfinum. V roce 2013 převzali i muzejní obchod v Obecním domě. 

<Path> Nepostradatelný pomocník pro každého single muže... Vysává a vytírá jedním tahem!Zdroj: Philips Česká republika

A co nabízí Modernista dnes?

Nejvýznamnější zastoupení mají repliky nábytku Jindřicha Halabaly, na jehož tvorbu má Modernista autorská práva. Kupříkladu Replika křesla H 275, které je dle popisu jeden z nejpovedenějších návrhů tohoto architekta. Křeslo nebylo vyráběno ve velkých sériích, a proto je velmi vzácně k nalezení v původním stavu. Ideálně spojuje potřeby estetické i praktické.
Nebo kubistické lehátko navržené roku 1912 Vlastislavem Hofmanem, které je příkladem práce nekonformního kritika starých doktrín, bojovníka za nové formy a invenci.
Taktéž lehátko Adolfa Loose z přelomu 30. a 40. let, které použil nejméně ve třech interiérech. Tím nejznámějším z nich je pražská Müllerova vila, do jejíhož obývacího pokoje umístil hned dva kusy. Loos tedy není úplně autorem tohoto návrhu – jedná se spíše o úpravu lehátka, které již od konce 19. stol. vyráběla anglická firma Hamptons.
Repliky Art Deco šperků firmy TTA Praha, které vycházejí z tradice české šperkařské školy z období 20. a 30. let minulého století. Styl Art Deco přinesl zjednodušení a určitou geometrizaci tvarů a na rozdíl od secese oslovuje širokou veřejnost. Základem kolekce jsou brože, náhrdelníky, náušnice, náramky a šátkové spony z tombaku, které se doplňují sklem, převážně ve formě nejrůznějších slziček, závěsů a muglí, nebo imitacemi perel.

Tipy redakce

A samozřejmě mnoho dalších nádherných produktů, na které se můžete podívat na jejich webových stránkách.

 

 

 

 

 

Zdroj: modernista.cz, FB Modernista

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop