Milujete tradiční, ale i moderní umění? Modernista je přesně pro vás!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Modernista/ Se svolením
<Path>

Milujete tradiční, ale i moderní umění? Modernista je přesně pro vás!

Tradiční a moderní přístup jsou dva pojmy, které často vnímáme jako protichůdné. Tradice je spojena s minulostí, s dědictvím a uchováváním osvědčených způsobů, zatímco modernost je spojována s inovací, změnou a touhou po pokroku. Nicméně, zda lze ctít tradici a přitom být moderní, je otázka, která si zasluhuje hlubší zkoumání.
Michal Černý Autor
8. 6. 2023

Dnes bude řeč hlavně o designu, poněvadž je to jedna z mála věcí, která se mění s každou generací a na které si můžete doslova osahat vývoj skrze čas. Ještě konkrétněji to budou designové výrobky společnosti Modernista, jejíž cílem je přinášet na trh výrobky (nábytek, sklo, hračky, svítidla, šperky a další...), které přinášejí a navrací do oběhu to nejlepší z českého designu za posledních více jak 100 let. Ještě než si ale představíme konkrétní výrobky, jež se opírají o práci význačných jmen naší historie, pojďme se obecně lehce zamyslet nad tím, co je naznačeno v úvodu a čím se v této společnosti snaží řídit.

I tradice může být pokroková

Ctít tradici znamená vážit si minulosti a uznávat hodnotu toho, co předcházelo naší současné existenci. Tradice je jakýmsi průvodcem, který nám poskytuje směr a stabilitu v rychle se měnícím světě. Je to soubor zkušeností a znalostí, které se postupně vyvíjely a předávaly z generace na generaci. Tradice nám poskytuje kořeny a identitu, která nás spojuje s našimi předky.

Na druhé straně, být moderní znamená být otevřený novým myšlenkám, hledat nové způsoby řešení a přizpůsobovat se změnám. Modernost přináší inovace a pokrok v různých oblastech našeho života. Je to odraz lidské touhy po zdokonalení a lepším zítřku.

<Path> Masivní objem nebo kovové detaily, to jsou interiérové trendy 2023 podle Westwing. Jemná duha hrdosti je třešničkou na dortuZdroj: Westwing

Zdá se, že tyto dva přístupy k životu se nemusí vzájemně vylučovat a dokonce mezi nimi lze najít symbiózu. Tradice nám může poskytnout kořeny a základy, na kterých můžeme stavět, zatímco modernost nám umožňuje se rozvíjet a přizpůsobovat se novým výzvám. V tomto smyslu může být tradice zdrojem inspirace a zároveň výchozím bodem pro inovaci.

Ctít tradici v moderním světě znamená nezahazovat minulost, ale zkoumat ji a porozumět jí. Můžeme se inspirovat tradicí a využít jejích hodnot a principů, abychom je přizpůsobili současnosti. Zároveň bychom měli být otevření novým myšlenkám a hledat nové způsoby, jak tyto hodnoty uplatnit v dnešním světě.

Zlaté české designovky

Český design v sobě ukrývá bohatou a fascinující historii, jejíž kořeny sahají hluboko do 19. století. Tehdy vypukla průmyslová revoluce, která se dotkla i českých zemí a rozproudila vývoj designu (ať už si pod tím představíte cokoliv) po celém světě.

Jedním z klíčových milníků českého designu bylo založení Uměleckoprůmyslové školy v Praze v roce 1885. Tato instituce sehrála významnou roli při utváření novodobého designového směru. Z jejích lavic se vynořili špičkoví designéři jako Jan Kotěra, Josef Gočár a Pavel Janák, kteří předávali své znalosti a inovativní přístupy dalším generacím.

Tipy redakce

Během 20. století se český design vyvíjel paralelně s modernismem a funkcionalismem, které mu výrazně vtiskly svůj ráz. V této éře se prosadili významní tvůrci jako Ladislav Sutnar, Jindřich Halabala, Ladislav Kofránek, Zdeněk Kovář a další. Česká designová škola byla hluboce ovlivněna funkcionalistickými principy, které staví důraz na jednoduchost, praktičnost a estetiku.

V období socialismu po druhé světové válce se český design přeorientoval na průmyslovou výrobu a masovou produkci. Zvláště významnou roli sehrála spolupráce s renomovanými sklářskými závody a porcelánkami, jež vyráběly designové předměty pro běžné domácnosti. Právě v této době vznikly ikonické skleněné výrobky od Františka Víznera a Miloše Beznosky.

Po pádu komunismu v roce 1989 se český design znovu otevřel světovým trendům a začal se orientovat na mezinárodní spolupráci a módu. České umělce začaly uznávat i zahraniční instituce a jejich práce se stala nedílnou součástí významných světových sbírek.

Modernista: Je libo kubistický obývák? Není problém

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s jediným záměrem - vytvořit v České republice zcela jedinečný obchod, který představí to nejlepší z českého designu za posledních 100 let. Společnost se dlouhodobě spojuje s Uměleckoprůmyslovým museem (UPM) a společně přinášejí exkluzivní reedice kubistické keramiky od Pavla Janáka, Rudolfa Stockara a Vlastislava Hofmana, nábytku a bytových doplňků navržených Josefem Gočárem či Jindřichem Halabalou, a dřevěných hraček od Ladislava Sutnara.

Společnost Modernista se neomezila pouze na vlastní produkci, ale také se zaměřuje na sběr a renovaci vzácných originálů nábytku, osvětlení a předmětů denní potřeby. Po téměř dvaceti letech na českém trhu se Modernista vyprofiloval jako specialista na český design a užité umění, a to jak prodejem prověřených kusů z 20. století, tak i moderního designu.

Ale Modernista se také prosadil jako provozovatel muzejních a galerijních obchodů. Už od roku 2004 vedou muzejní obchod v Uměleckoprůmyslovém muzeu (UPM) a v Černé Matce Boží, v letech 2009 až 2017 působili s galerijním obchodem v Galerii Rudolfinum. V roce 2013 převzali i muzejní obchod v Obecním domě. 

<Path> „Mé kolekce jsou o náhodě a taky o štěstí,“ říká návrhářka, která postavila byznys na přešíváníZdroj: Life is Fashion

A co nabízí Modernista dnes?

Nejvýznamnější zastoupení mají repliky nábytku Jindřicha Halabaly, na jehož tvorbu má Modernista autorská práva. Kupříkladu Replika křesla H 275, které je dle popisu jeden z nejpovedenějších návrhů tohoto architekta. Křeslo nebylo vyráběno ve velkých sériích, a proto je velmi vzácně k nalezení v původním stavu. Ideálně spojuje potřeby estetické i praktické.
Nebo kubistické lehátko navržené roku 1912 Vlastislavem Hofmanem, které je příkladem práce nekonformního kritika starých doktrín, bojovníka za nové formy a invenci.
Taktéž lehátko Adolfa Loose z přelomu 30. a 40. let, které použil nejméně ve třech interiérech. Tím nejznámějším z nich je pražská Müllerova vila, do jejíhož obývacího pokoje umístil hned dva kusy. Loos tedy není úplně autorem tohoto návrhu – jedná se spíše o úpravu lehátka, které již od konce 19. stol. vyráběla anglická firma Hamptons.
Repliky Art Deco šperků firmy TTA Praha, které vycházejí z tradice české šperkařské školy z období 20. a 30. let minulého století. Styl Art Deco přinesl zjednodušení a určitou geometrizaci tvarů a na rozdíl od secese oslovuje širokou veřejnost. Základem kolekce jsou brože, náhrdelníky, náušnice, náramky a šátkové spony z tombaku, které se doplňují sklem, převážně ve formě nejrůznějších slziček, závěsů a muglí, nebo imitacemi perel.

Tipy redakce

A samozřejmě mnoho dalších nádherných produktů, na které se můžete podívat na jejich webových stránkách.

 

 

 

 

 

Zdroj: modernista.cz, FB Modernista

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop