Domov s duší aneb vybavte si interiér nábytkem z masivního dřeva
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Javorina / Se svolením
<Path>

Domov s duší aneb vybavte si interiér nábytkem z masivního dřeva

Stejně jako staletý strom přesahuje rámec lidského života, se nábytek z masivního dřeva stává svědkem příběhů napříč generacemi.
Michal Černý Autor
11. 4. 2023

Už jste přemýšleli o tom, jak udělat svůj domov útulnějším a příjemnějším? Nábytek z masivního dřeva může být tím pravým řešením! Je na pohled krásný a přináší dlouhotrvající kvalitu. Vybírat se dá z mnoha druhů nábytku, my se ale pojďme nyní zaměřit na čtyři kategorie, které jsou (každá svým unikátním způsobem) základem každé domácnosti – postel, jídelní stůl, komoda a knihovna.

Ke každé z nich si řekneme i nějaké zajímavosti, protože o to víc se pak při pohledu na ně budete moct dojímat nad tím, že i vy máte doma kus zajímavé historie lidstva.  

Postel

První masivní postele byly vyrobeny z dubového dřeva v 15. století, a to zejména pro bohaté šlechtice a královské rodiny. Tyto byly velmi robustní a odolné, a tak se staly cenným majetkem právě majetných vrstev. V průběhu let se výroba masivního nábytku stala populárnější a dostupnější i pro běžné lidi. Dnes jsou postele z tohoto materiálu volbou pro mnoho (nejen) domácností. Masivní dřevo jako dub, borovice nebo javor je velmi tvrdé a husté, což z něj dělá ideální materiál právě pro výrobu postelí, které leckdy potřebují vydržet pořádnou zátěž.

Postele z masivu mají také jedinečný charakter, který dodá interiéru styl a eleganci. Povrch každé z nich má také svůj osobitý vzhled, jenž se vytváří v průběhu výroby a zpracování dřeva. Dubové mají například jemnou texturu a výrazné kresby, zatímco borovicové jsou méně kreslené a mají jednodušší design.

Výběr vhodné postele může být náročný úkol, protože existuje mnoho faktorů, které je třeba zvážit. Mezi ně patří volba správného druhu dřeva, velikost, design a samozřejmě cena. Důležité je také zvážit, zda chcete postel s úložným prostorem, polohovatelnou částí nebo s dalšími funkcemi.

Ať už ale vyberete jakkoliv, postel z masivu je jednoznačně investicí do budoucna. Díky své odolnosti vám může sloužit mnoho let a stát se cenným dědictvím pro vaše potomky. Navíc vám poskytne pocit přírodou provoněného kvalitního spánku, který je pro zdraví naprosto nezbytný.

Stůl

Jídelní stoly z masivního dřeva jsou již po staletí symbolem kvality. Od pradávna byly využívány jako centrální místo pro rodinná setkání, kde se nejen jídlo, ale také myšlenky a zážitky sdílely i mezi přáteli. Tyto stoly jsou stálicí v mnoha interiérech a jsou velmi populární volbou pro ty, kteří chtějí vytvořit tradiční a útulnou atmosféru v obývacím nebo jídelním pokoji.

Vyráběny jsou z různých druhů dřeva jako dub, borovice, javor, třešeň, ořech a mnoho dalších. Každý druh má unikátní vlastnosti a charakter, což umožňuje každému vybrat si stůl, který odpovídá jeho vkusu a stylu interiéru. Například dub dodává místnosti stabilitu a přírodní a hřejivou atmosféru, zatímco borovice přináší světlou a přátelskou náladu.

Jídelní stoly z masivu jsou velmi odolné vůči poškození. Také prostě vypadají krásně a lze si vybrat z mnoha designových možností. Jsou obvykle velmi prostorné, což zajišťuje dostatek místa pro jídlo i pro doplňky, jako jsou květiny nebo svíčky. V mnoha kulturách se jídelní stůl stal symbolem prosperity a moci, a tak byl často zdoben vyřezávanými ornamenty a dekoracemi. Například v renesanční Itálii byly stoly hojným předmětem umělecké tvorby. 

V průběhu let se však design a styl změnil, aby reflektoval moderní vkus a potřeby. V současné době se designéři zaměřují na minimalismus a jednoduchost, které přinášejí do mnoha interiérů svěží a moderní vzhled. Stále více lidí se také zajímá o ekologický a udržitelný nábytek. Stoly z masivu jsou veskrze ekologickou volbou, protože jsou vyrobeny z přírodního materiálu, který se snadno recykluje. Kromě toho jsou tyto stoly obvykle vyrobeny z certifikovaného dřeva, což zajišťuje, že jsou získávány z lesů, které jsou spravovány a obnovovány s ohledem na životní prostředí.

Komoda

Komody z masivu jsou praktickým nábytkem, který se používá již po mnoho staletí. Tyto komody byly populární v období renesance a baroka, kdy se významně rozvíjelo řemeslo truhlářství a (stejně jako postele či stoly) byly výrazem bohatství a prosperity. V té době se komody zdobily ručně vyřezávanými motivy, často s náboženskou tematikou. 

Staly se také důležitou součástí interiéru mnoha zámků a paláců po celé Evropě. Tyto komody sloužily k uložení cenných předmětů a dokumentů a byly často vyrobeny na zakázku s výjimečnou precizností.

Dnes jsou komody z masivu stále populární a jsou považovány za kus nábytku, který se může pyšnit jednou z nejdelších životností. A nezapomeňme ani na praktickou stránku věci: kupř. velké a hluboké šuplíky, které se hodí každému. 

Knihovna

Knihovny z masivu jsou více než jen praktickým nábytkem, jsou to části bytu, které nás spojují s minulostí a tradicí.

Knihy a knihovny existují již tisíce let a zaujímají významné místo v historii. Vzpomenout můžeme třeba na slavnou Alexandrijskou knihovnu ve starovkém Egyptě. Během středověku se knihy staly vzácným zbožím, které bylo pečlivě chráněno a uchováváno v klášterech a hradních knihovnách. Ty obsahovaly nejen náboženské texty, ale také lékařské, filozofické a vědecké.

V průběhu 16. století se knihy staly dostupnějšími pro širokou veřejnost a vznikaly knihovny veřejné. Ty byly často založeny bohatými mecenáši, kteří chtěli podpořit vzdělávání a umožnit lidem přístup ke všem psaným textům.

Dnes jsou knihovny stále velmi důležité a přetrvávají jako symbol vzdělání, kultury a bohatství. Knihy jsou cenným zdrojem znalostí a zkušeností, které mohou být předány z generace na generaci. Proto je výběr správné domácí knihovny důležitým krokem při vytváření domácnosti. Knihovna z masivního dřeva slouží mnoho let a bude se vyvíjet spolu s vaší sbírkou knih. Jedinečnost zaručena strukturou, barvou a texturou, která se díky přírodnímu materiálu liší kus od kusu. 

Tipy redakce

Pokud si chcete pořídit nábytek z masivního dřeva, věřte, že budete mít nábytek s dlouhou životností, udržitelný, objektivně vkusný a kvalitní.

Nábytek z masivu je možné jednoduše restaurovat a opakovaně obnovovat jeho vzhled. Není tak problémem ho po letech někomu prodat či darovat. Jeho hodnota s časem neklesá, právě naopak. Ať už se rozhodnete pro postel, jídelní stůl, komodu nebo knihovnu, budete mít u sebe kus nejen lidské historie, ale i budoucnosti, který dokáže intuitivně doplnit váš interiér a vytvořit útulnou a příjemnou atmosféru.

Ptáte se, kde takový nábytek pořídit?

<Path> Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!Zdroj: PSN, IG: @psn.cz, psn.cz, skylinechodov.cz

Javorina – Umění prožitého domova

Na trhu existuje mnoho společností, jež vyrábějí a dodávají dřevěný nábytek z masivu, nicméně jen málokterá dokáže nabídnout tak bohaté zkušenosti, prvotřídní zákaznický servis a soulad s přírodou jako právě Javorina.

Javorina se specializuje na výrobu nábytku z evropského dubu. Výroba začíná pečlivým výběrem, tříděním a sušením dřeva, aby si každá dřevina zachovala všechny své vzácné vlastnosti. Používají se přírodní oleje a vosky, aby vynikla krása kresby masivního dřeva. Nábytek je nabízen v několika barevných provedeních – přírodní, světlý a tmavý odstín. Díky odolnosti a pevnosti materiálu, řemeslnému zpracování a přírodní povrchové úpravě stárnou výrobky z tohoto materiálu do krásy. Koupě nábytku z masivu je investicí na celý život, a proto společnost poskytuje všem produktům štědrou desetiletou záruku.

Javorina má bohatou historii, která sahá až do roku 1947, kdy na východním Slovensku vzniklo uměleckoprůmyslové výrobní družstvo. Od samého počátku se zaměřovala na tradici zpracování masivního dřeva z místních lesů, kterou následně rozvíjela v sériovou produkci stolařských výrobků a interiérového vybavení. Dnes je Javorina etablovanou značkou evropských rozměrů, opírající se o původní design, vlastní technologie a 75 let výrobních zkušeností.

Kvalita a pečlivost jsou hlavními faktory, které odlišují Javorinu od ostatních výrobců nábytku. Společnost montuje spolehlivá závěsná kování značek Hettich a Blum, na která poskytuje doživotní záruku. Javorina se pečlivě stará o původní emoci uloženou ve dřevě a materiál nakupuje z certifikovaných pil a hospodářských lesů, jejichž obnova převyšuje těžbu. Navíc společnost založila projekt GPS Forest, v jehož rámci za každého nového zákazníka vysadí mladý dubový stromek v nově založeném porostu na východním Slovensku.

Javorina myslí nejen na své zákazníky a na kvalitu výrobků, ale také na svět, ve kterém se chceme obklopovat věcmi, jež mají opravdovou vnitřní hodnotu.
A to se obzvláště v dnešní době nesmírně cení.

Zdroj: Javorina, FB: Javorina

Populární
články

E-Shop