Trans nebinární lékař je stoupající hvězda nejen britské LGBTQ+ komunity. Proč byste ho měli znát i vy?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Trans nebinární lékař je stoupající hvězda nejen britské LGBTQ+ komunity. Proč byste ho měli znát i vy?

Dr. Ronx Ikharia je známý trans nebinární britský lékař pohotovostní medicíny, mentor a aktivista, jenž o sobě hovoří v množném čísle. Podobná směs aktivit a sebeurčení může pro mnohé sloužit stejně jako červený hadr na býka a zároveň být zdrojem myšlenky, že tato osoba musí být nutně terčem posměchu z řad kolegů i veřejnosti. Samozřejmě tomu tak může v jednotlivých případech být, ve skutečnosti se ale jedná o uznávaného a respektovaného lékaře, o jehož existenci byste měli určitě také vědět.
Michal Černý Autor
23. 5. 2024

Profesionální kariéra a vzdělání

Dr. Ronx Ikharia vystudovali (zachovejme jejich přání mluvit o nich v množném čísle) medicínu na vlastní náklady po odchodu z domova jako teenager. Aby si mohli dovolit školné, pracovali na částečný úvazek v maloobchodě a jako model a tanečník v hudebních videích. Promovali v roce 2011. Po absolvování pracovali jako lékař na expedici v Indii, než začali svou kariéru na pohotovosti.

Dnes pracují v Hackney v Londýně, což je oblast známá svou rozmanitou a často socioekonomicky znevýhodněnou populací. Jejich zkušenosti z této oblasti je zároveň motivovaly k tomu, aby se stali obhájcem rovného přístupu ke zdravotní péči pro všechny bez ohledu na jejich původ, sexuální orientaci nebo finanční situaci.

Televizní kariéra

Kromě své praxe se proslavili jako moderátor několika televizních pořadů. Nejznámější z nich jsou „The Unshockable Dr. Ronx“ na BBC Three, určený spíše pro dospělé publikum, a „Operation Ouch!“ na CBBC zaměřený na děti. V roce 2020 také moderovali dokumentární pořad „Is COVID Racist?“ na Channel 4, který se zabýval otázkou, proč tak nepřiměřený počet lidí tmavé pleti a menšin zemřel na onemocnění covid-19.

Ve stejné době též moderovali dokumentární pořady „The Truth About Boosting Your Immune Systém“, který zkoumal vědecké základy tvrzení o posilování imunitního systému, a „Are Women The Fitter Sex?“ na Channel 4, kde zkoumali rozdíly ve zdravotní kondici mezi pohlavími.

<Path> Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii ženZdroj: LUI, WORLDATHLETICS.ORG, CESKATELEVIZE.CZ, SPORT.CZ, SEZNAMZPRAVY.CZ, NEJVYŠŠÍ SOUD USA

Kromě toho se Dr. Ronx objevili v několika dalších televizních projektech a dokumentárních filmech, kde se zabývali různými zdravotními a společenskými tématy. Jejich schopnost komunikovat složité vědecké informace srozumitelným a přístupným způsobem jim získala široké publikum a uznání.

Tipy redakce

Aktivismus a komunitní práce

Dr. Ronx Ikharia jsou vášnivým aktivistou s velkým počtem sledujících na sociálních sítích. V lednu 2021 reagovali na nepokoje v Kapitolu USA a odsoudili pro-Trumpovu skupinu, která do budovy násilně vnikla a zapříčinila mnoho zranění a několik úmrtí. Kvůli tehdejšímu nárůstu nenávistných projevů na Twitteru (X) tuto platformu opustili a nyní je lze sledovat pouze na Instagramu.

V roce 2024 byli silně kritizováni za účast na protestu v Londýně proti Královské koleji praktických lékařů (RCGP) za pořádání konference Klinické poradní sítě o sexu a genderu (Can-SG), která byla označena za „fašismus za maskou stetoskopů“ kvůli svému nátlaku na omezení přístupu mladých lidí k trans zdravotní péči. Protestující totiž vypustili dýmovnice a snažili se na konferenci vniknout.

Dr. Ronx jsou aktivní nejen na sociálních sítích, ale také v reálném životě, kde se často účastní veřejných diskuzí a přednášek, která se zabývají tématy jako je zdravotní péče pro LGBTQ+ komunitu, rasová rovnost ve zdravotnictví a význam inkluze v lékařských oborech.

V roce 2017 pomohli vybrat 1 000 liber (29 000 Kč) pro syrské uprchlíky, v roce 2018 to bylo už 2 000 liber (58 000 Kč), aby více než 400 mladých lidí z východního Londýna mohlo vidět komiksový film „Black Panther“. 

Kromě podobných aktivit pomáhají mladým lidem i s technikami pohovorů a hledáním relevantních pracovních zkušeností. Často také organizují workshopy a mentoringové programy, které mladým lidem pomáhají rozvíjet jejich dovednosti a sebevědomí.

Za své přínosy lékařství a veřejnému povědomí o strastích tohoto oboru získali uznání mnoha svých kolegů, též byli oceněni několika organizacemi za jejich práci na zvyšování povědomí o zdravotních problémech a za jejich přínos k LGBTQ+ komunitě. Jejich práce jako mentor a aktivista byla také několikrát zmiňována v celostátních médiích a na různých odborných konferencích. Také získali několik cen za své dokumentární práce.

<Path> Trans tenistku přirovnali ke kastrovanému psovi. Ať se děje cokoliv, nikdy se nevzdávejte, vzkazuje lidem na svých sociálních sítíchZdroj: thepinknews.com, IG haileydgolf / Se svolením

Dr. Ronx Ikharia věří v sílu komunity a vzájemné podpory. Jejich osobní příběh je plný výzev, které je formovaly a motivovaly k tomu, aby pomáhali ostatním. Věří, že každý má potenciál dosáhnout velkých věcí, pokud má správnou podporu a příležitosti.

Tipy redakce

Na Instagramu pravidelně sdílí své osobní příběhy a zkušenosti, aby inspirovali ostatní a ukázali, že je možné překonat obtíže a dosáhnout úspěchu. A to, že nebinární trans lékař má veřejnou podporu i mezi odborníky, se jako úspěch docela určitě počítá. I proto je dobré vědět, že takový člověk tu je, neboť o něm ještě určitě docela dost uslyšíme. Minimálně místní trans komunita může získat další vzor a důkaz, že nezáleží na vzhledu, pohlaví, genderu nebo čemkoliv jiném. Záleží jen a pouze na činech.

 

Zdroj: thepinknews.com, IG dr_ronx / Se svolením

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop