Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Rodiny mají různé příběhy. Jeden jsme probrali s jejími hned dvěma členy: tatínkem a dospělou dcerou. Oba žijí ve stejném městě v západních Čechách a udržují krásné vztahy, byť se manželství rodičů před lety rozpadlo. Nyní již dospělá dcera vzpomíná na své dětství s láskou. I když v něm nachází i pár škraloupů, obecně ji nejvíce mrzí jediné: Že byly doby, kdy si tatínek myslel, že k ní nemůže být upřímný.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
1. 3. 2024

Dopředu jste si zvolili vymyšlená jména pro snazší komunikaci: Dominika a Petr. Dohodli jsme se na plné anonymizaci, a to především proto, že se Petr obává o své soukromí. Je to čistě pro ten fakt, že žijete s mužem, nebo obecně nerad světu říkáte o svém životě?

Petr: Já nejsem moc upovídaný typ, to by vám potvrdila dcera. Nemám ani žádné „fejsbůky“ a podobné věci. Jsem takový neandrtálec. Dominika se mi vždycky směje, ale mám i tlačítkový mobil, který mi krásně vyhovuje. Nemám rád, když je dneska moderní se pořád někde vystavovat. A samozřejmě mi není příjemné, aby někdo, koho neznám, řešil, s kým žiju a proč.

Co vás vedlo k souhlasu s tímto rozhovorem?

Petr: Dcera. Pro mě je moc důležité, že je šťastná. A protože jsem její táta, musím ji chránit. Bohužel jsem dlouho měl pocit, že ji ochráním i tím, že jí třeba neřeknu celou pravdu o důležitých věcech, a to si myslím, že je chyba. Rodiče by s dětmi měli mluvit. A do hloubky. Je to vážně potřeba. Děti vám věří. Pokud k nim nejsme upřímní ani my, tak komu mají věřit?

Pochopila jsem, že jste dceři lhal v ohledech své orientace. Pojďme na to od začátku. Vy jste původně byl v manželství, je to tak?

Petr: Ano, byl jsem ženatý. A z tohoto manželství mám právě Domču. Jedinou, krásnou a úžasnou dceru!

Dominika: Naši se rozvedli, když mi bylo osm. Zůstala jsem u mamky a s tátou jsem se vídala každý druhý víkend a pak občas něco v týdnu, třeba bazén, brusle a tak. Táta je hodně akční, fakt je to nejlepší táta. Já jsem se k němu vždycky těšila, ty víkendy byly bezva. S mamkou jsme bydlely v baráku za městem, což je fajn, ale u táty na bytě se mi líbilo, protože jsme mohli chodit do města, na akce a tak. Nemuseli jsme vždycky čekat někde na autobus nebo se trmácet autem.

Teď vás zastavím právě u toho bydlení. Tatínek žil sám?

Dominika: Nějakou dobu ano. Pak jsem tam hodně potkávala Káju (smyšlené jméno pro ochranu soukromí – pozn. red.). Bylo mi řečeno, že Kája je tátův nejlepší kamarád a začali jsme hodně věcí podnikat ve třech. A to bylo taky skvělý. Kája má dvě neteře víceméně v mém věku, takže jsme třeba i stanovali, byli na dovolené a tak dále. Nikdy mi na tom nepřišlo nic podezřelého.

Maminka vám neřekla, že tatínek vídá muže na jiné než přátelské úrovni?

Dominika: Mamka se mnou o tátovi moc mluvit nikdy nechtěla. Vycítila jsem to a nikdy jsem to moc nezkoušela.

Petr: Tohle je do velké míry moje chyba. Chtěl jsem, aby dcera měla normální dětství. Ani jsem nevěděl, co tím vlastně myslím. Ale žádal jsem svou bývalou ženu, aby jí nic neříkala. A to mě taky mrzí, protože jsem vlastně způsobil, že dcera měla pocit, že s ní její maminka nechce o něčem mluvit. Ono celé je to špatně, když se na to podívám zpětně.

<Path> Herečka Pavla Dostálová: „To, že byl táta ministrem kultury, mělo několik výhod i nevýhod.“Zdroj: Jan Witek

Kdy jste se dozvěděla, že Kája není tatínkův nejlepší kamarád?

Dominika: Táta mi to řekl, až když mi bylo sedmnáct! A to jsem si o to musela říct! (smích)

Petr: Je to tak. Já jsem to táhnul fakt dlouho s tou svojí pohádkou. A pak za mnou Domča přišla a říká: „Tati, nelži, já vím, že Kája tu nebydlí proto, že nemá na nájem!“ No a bylo.

Dominika: Smějeme se tomu. Ale je pravda, že mě to štvalo. Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let, a přitom Káju znám od nějakých deseti. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila.

Petr: Tady bych rád dodal, že hlavním úmyslem nebylo lhát. Já jsem vyrůstal v době, kdy se všechno drželo pod pokličkou. V hlavě se mi promítaly všechny možné scénáře včetně toho, že by se někdo třeba mohl dceři kvůli mně smát ve škole. To bych neunesl.

Nemohla jsem nezaznamenat tu informaci, že Kája bydlel s vámi. Jak se taková věc dětem vysvětluje, pokud má Kája být nejlepší kamarád?

Dominika: Táta mi řekl, že Kája nemá na nájem po nějaké složité domácí situaci, a tak se dohodli, že budou žít nějakou dobu spolu. A já to nerozporovala. Já tátovi věřila a přišlo mi to od něj moc hezké. I jsem to tak říkala kamarádkám. Byla jsem na něj hrdá, že takhle umí pomoct kamarádovi v nouzi. Mě taky vždycky učil, abych se uměla dělit. Nepřišlo mi to divné.

Petr: Nebudu lhát, bylo to náročné. Tvářili jsme se, že Kája bydlí v podstatě na gauči. Já vím, jak to zní. Úplně absurdně. Ale když máte dítě doma jen jednou za dva týdny, dá se to ustát.

Tipy redakce

Dominiko, upřímně, odkdy jste začala něco tušit?

Dominika: Jako malá jsem tátu vůbec nerozporovala. Protože je to táta. Tátové nelžou! Ale později, když mi bylo třeba třináct, jsem si začala říkat, že je to divné. A tak nějak od těch patnácti, kdy jsem sama začala některé věci kolem vztahů prožívat, mi to došlo. Ale nějak jsem vycítila, že bych se na to neměla ptát. Styděla jsem se, že mě to vůbec zajímá. Zdálo se to jako zakázané téma.

Petr: Tohle je část, která mě mrzí nejvíc. Že dcera neměla pocit, že se mnou může o něčem mluvit. To nesu špatně i takhle po letech. Tehdy, když to konečně otevřela, to bylo po nějaké hádce o klukovi, který se mi k ní nelíbil. A podotýkám, že jsem měl pravdu, ale tehdy to tady ta moje tvrdá krásná hlavička nechtěla slyšet…

Dominika: Věděla jsem, že prohrávám hádku, tak jsem vytáhla poslední kartu. No a ve finále to byl jeden z nejdivnějších, ale asi nejdůležitějších rozhovorů, co jsme kdy vedli.

Jak byste situaci řešili teď, kdybyste se mohli vrátit zpět do doby, kdy byla Domča na základce?

Dominika: Já bych to asi řekla dřív. Protože táta na mě nikdy nebyl zlý. Nevím, proč jsem se tak bála o tom začít. Svým způsobem je to i moje chyba.

Petr: Tvoje chyba to není žádným způsobem. Tohle jde celé na moji hlavu. Já bych určitě dneska dceři rád vysvětlil, jak to je. Přiměřeně věku bych jí prostě řekl, jak to cítím směrem ke Kájovi. Vždycky to byla chytrá a empatická bytost. Jen se samozřejmě pořád bojím, aby se jí lidi nesmáli za to, jakého má tátu a pořád nemám rád, když se mi někdo hrabe v soukromí. Toho se asi nezbavím.

Dominika: Lidi jsou na sebe zlí kvůli všemu. Vždycky si něco najdou. Ale nikdo se mi nikdy nesmál za rodinu. Nikdy. Ani tehdy ani teď mi nikdy nikdo nic ošklivého neřekl k tomu, že má můj táta přítele. A i kdyby ano, ať jdou někam!

Zdroj: Dominika a Petr, redakce

Populární
články

Londýnská restaurace The Fair Pour chce upozornit na majetkové nerovnosti – i proto bude otevřena ve speciálně vybraném termínu
FUN

„Platím dvě piva a příplatek za vilu s bazénem!“ Jak to chodí v hospodě, která majetným schválně účtuje vyšší částky?

Autor: Veronika Košťálková
Nadnárodní firmy, které dříve ochotně slavily tzv. „pride month“ a otevřeně podporovaly LGBT+ menšinu, v důsledku změny politického klimatu „převlékají kabáty“
AKTUALITY

Přistiženy při pinkwashingu? Obří firmy ukazují LGBT+ lidem záda, duhové škrty dělá McDonald’s, Amazon i Meta

Autor: Veronika Košťálková
Ketamin, původně vyvinutý jako anestetikum, se v posledních letech dostává do popředí jako kontroverzní nástroj pro léčbu deprese
TĚLO & MYSL

„Bral jsem 3 gramy za noc“: Proč muži používají ketamin k léčbě deprese

Autor: Michal Černý
I když spal dvanáct hodin denně, stále byl vyčerpaný a nešťastný
LIDÉ

„Na vyhoření je nejhorší, že vám ho lidi nevěří,“ vypráví Daniel o dnech na dně. „U mě to odstartoval coming out,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Mnohé studie i mediální titulky líčí generaci Z jako „kutilsky neschopnou“. Často ale zapomínají na fakt, že pronajímatelé DIY projektům příliš nefandí – a s vlastním bydlením to mají „sněhové vločky“ těžší než generace jejich rodičů
LIDÉ

Každá pátá „sněhová vločka“ se bojí vyměnit žárovku. Důvody, proč generace Z radši volá na pomoc řemeslníky, vás pobaví i rozesmutní

Autor: Veronika Košťálková
Takzvané „momfluencerky“ se pouštějí na tenký led – z pohledu mnohých narušují soukromí vlastních potomků, a ještě monetizují jejich dětství. Samy matky-influencerky ale argumentují tím, že vydělané peníze spoří dětem na jejich budoucnost
LIDÉ

„Až děti uvidí, kolik peněz mají na účtu, nebudou se na mě zlobit,“ tvrdí úspěšná „momfluencerka“. Sdílením jejich dětství vydělává statisíce

Autor: Veronika Košťálková
Takzvaní „treatleři“ si hlasitě stěžují na dovážkové služby – často jim však nedochází, v jakých podmínkách kurýři pracují
TRENDY

Napůl zákazník, napůl Hitler. Tzv. „treatleři“ jsou postrachem kurýrů i sociálních sítí. Jak rozvážkové služby mění běžné lidi na tyrany?

Autor: Veronika Košťálková
Mladší generace se stále častěji vyhýbají nejen manželství, ale též i označování svého vztahu jakoukoliv oficiální nálepkou
TRENDY

Zapomeňte na manželství aneb Čeho se bojí moderní „vztahofobové“

Autor: Redakce LUI
Daniel Krutý, zakladatel politické strany Hnutí Generace
LIDÉ

„LGBT lidé jsou součást společnosti, nemám v plánu házet je v jakémkoliv ohledu přes palubu,“ říká Daniel Krutý, zakladatel Hnutí Generace

Autor: Michal Černý
Průvodce Karel, který si prošel mnoha pekelnými situacemi, ze kterých si dnes umí udělat legraci
LIDÉ

Bezdomovec nemusí smrdět, žebrat a může být i hezky oblečený, pokud skutečně chce, říká speciální pražský průvodce Karel

Autor: Michal Černý

E-Shop