Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Máte pocit, že si „ti teplí“ pořád na něco stěžují, fňukají a ohání se diagnózami od psychiatra? Pak buďte rádi, že k němu zašli. U LGBT+ lidí je totiž opravdu vyšší výskyt psychických problémů a onemocnění než u heterosexuálních lidí. A může za to právě jejich jinakost.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
28. 11. 2023

Říká se jim „teplí“, anglické gay znamená veselý a jejich vlajka je pestře duhová. Zní to skoro jako z nějaké kouzelně bezstarostné jednorožčí země, jenže ve skutečnosti to tak veselé vůbec není. Nejen kvůli nepřijetí ve společnosti, ale také kvůli problémům, jako je deprese, úzkostná porucha, užívání návykových látek, sebevraždy a sebevražednost. Což vlastně s tím nepřijetím ve společnosti souvisí.

Když se podíváme na souhrnná data (meta-analytické výzkumy, které srovnávají a zpracovávají výsledky různých studií dohromady), zjistíme, že u ne-heterosexuálních lidí je až 2,5krát vyšší pravděpodobnost, že se za svůj život setkají s nějakým duševním onemocněním, než u heterosexuálů. Co se pak týče přímo léčby duševních onemocnění, tak s nějakým psychiatrickým problém se LGBT+ lidé léčí s 2krát větší pravděpodobností. Vědecká zjištění zároveň ukazují, že u LGBT+ lidí se psychické problémy objevují již během dospívání.

Alarmujícím problémem, který je však dlouhodobě přehlížen, je sebevražednost queer lidí. Vyšší míru sebevražednosti potvrdilo 98 % studií. I zde navíc platí, že myšlenky na smrt nebo pokusy vzít si vlastní život se vyskytují už u mladistvých a dospívajících, a to víc než dvakrát častěji než u jejich heterosexuálních cisgender vrstevníků. U těch vykazuje nějakou historii sebevražednosti asi 12 %. U LGBT+ mladistvých je to 28 %.

Problém jménem menšinový stres

Je-li duševní zdraví LGBT+ lidí skutečně tak špatné, nabízí se logická otázka: Proč? Nežijeme přece všichni ve stejné společnosti? Nejsou to zase „jenom ti pecitlivělí mladí, kteří nevědí coby, pořád si něco vymýšlejí a snaží se na sebe upozornit“? Není to tak. A paradoxně tento názor k dané situaci může ještě přispívat.

Jako jedna z hlavních příčin častějších duševních problémů mezi LGBT+ lidmi je považován tzv. menšinový stres. Je to „nadbytečný stres, kterému jsou jednotlivci ze stigmatizovaných skupin vystaveni jako důsledku jejich, často menšinové, pozice,“ jak píše queergeography.cz.

Nejde totiž o to, že by heterosexuální většina nebyla také vystavena nějakému stresu – to určitě je a toho stresu může být určitě i opravdu velké množství, např. během náročných životních situací, v zaměstnání nebo třeba během neočekávaných katastrof – ale heterosexuálové nezažívají stres z toho, že jsou hetero. LGBT+ lidé ovšem kromě toho veškerého „normálního životního stresu“ zažívají ještě stres z toho, že jsou queer. Je to stres z žití v menšině. Z jinakosti. A zatímco stres z práce přestane, když třeba dokončíte obtížný projekt, menšinový stres nejde „vypnout“. Je chronický, založený sociálně a relativně stabilní.

<Path> Negativní dopady na psychiku ze sledování zpráv lze ovlivnit. Přinášíme několik tipů jak na toZdroj: Very Well, Logan Jones, Foto: iStock

Pomoc existuje, ale je komplikovaná

„Pravdou je, že většina z nás během života zažije nějakou výraznou úzkost nebo depresi, kterou často zvládáme díky sociální podpoře,“ říká americká psycholožka Anna Dochtery, PhD. „Bez dostatečné sociální podpory a přijetí je ale udržení duševního zdraví poměrně obtížné.“ A to je právě ta největší komplikace. Řešením špatného duševního zdraví z menšinového stresu totiž není měnit dotyčného člověka, ale měnit společnost, ve které žije. A to se dělá špatně.

Podle doktorky Dochtery pomáhá „zintenzivnění dialogu o zkušenostech LGBTQIA+ lidí a o tom, jak jednotlivci překonávají potíže. To může pomoci normalizovat a potvrdit, co jednotlivci, kteří se identifikují jako LGBTQIA+, zvládají. Důležité je, že to může vést také ke vzdělávání společnosti, přijetí, sociální podpoře, peer-mentoringu, posílení postavení a hrdosti."

Zdroj: Giphy

Neměňte jiného, začněte ho přijímat

Možná vás ale taky napadlo, že když problémy LGBT+ lidem způsobuje to, že jsou jiní, tak by měli přestat být tak jiní a začít se chovat „normálně“ jako všichni ostatní. Jenže to nefunguje. Pokud je někdo přirozeně odlišný, líbí se mu stejné pohlaví a třeba je v chování výrazně víc feminní nebo maskulinní než lidé kolem něj, je snaha „být normální“ neuvěřitelně vyčerpávající. Protože jediné, čeho jde dosáhnout, je přetvářka a skrývání. A to má na duševní zdraví zdrcující vliv. Přesně tohle je totiž vlastně onen menšinový stres zkoncentrovaný na nejvyšší míru. Jako LGBT+ člověk totiž i bez snahy se ve všem přizpůsobit prakticky každý den přemýšlíte, jestli nejste moc teplí, jestli to není vidět, jak moc je to vidět, a jestli to náhodou nebude okolí vadit natolik, že vám něco řekne. Nebo udělá.

Tipy redakce

Řešením je proto pouze změnit společnost. Což je jako celek těžké, ale začít se dá u jednotlivce, což jste i vy. Třeba tím, že budete dobří allies. LGBT+ ally je „spojenec“ queer lidí. Aktivně je podporuje, zastává se jich a mají v něm oporu. Třeba proto, že když takový ally slyší, jak na rodinné oslavě tetička zase nadává na „ty bu*eranty“, nenechá ji v tom bez konfrontace pokračovat. Nebo proto, že nebere heterosexualitu jako základní a neutrální nastavení, ale uvědomuje si, že je to jen jedna z variant. Možností je ale nepočítaně. Zeptejte se sami svých LGBT+ blízkých, jak jim (a všem ostatním queer lidem) můžete být oporou.

Zdroj: queergeogreaphy.cz, healthcare.utah.edu, outsmartmagazine.com, Martin Lyko

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop