Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?
LGBT+
Zdroj: AdobeStock

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Odlišná sexuální orientace, ale i genderová identita – stejně jako vše, co bylo proti „mainstreamu“ – budily v různých dobách různou míru přijetí, ale i odmítnutí. Příběhů o tom, jak v minulosti lidé trpěli a byli persekvováni kvůli tomu, že byli jednoduše „jiní“, existuje nespočet. Je tu ale jeden, příběh „princezny“ Seraphiny, který je v mnoha ohledech jiný… Ačkoliv také o jejím životě vlastně existuje jen jediná „stopa“, tedy soudní záznamy, není obžalovanou, ale naopak tou, která se domáhala spravedlnosti…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
29. 9. 2023

Kdo byla princenza Seraphina?

Že i v minulosti byli mezi lidmi gayové či lesby, to jistě nikoho nepřekvapí. Stejně tak rozličné dochované záznamy naznačují, že v různých historických etapách si muži užívali převlékání za ženy. I když to nebyla praxe společensky zrovna vítaná, její existenci popřít nelze. Dokazují to i záznamy o soudním procesu z roku 1732 s Johnem Cooperem, známým jako „princezna Seraphina“, jenž žaloval jistého Toma Gordona za krádež oblečení. I když přepis celého případu je poměrně dlouhý, dle odborníků je svědectvím o lidském zájmu o Cooperův osud. Ten ostatně – navzdory tomu, že soudní spor prohrál – nebyl ani následně, co najevo vyšla řada detailů z jeho soukromí, postaven před soud.

Princezna Seraphina působila jako sluha a poskytovala také velmi specifické služby – jako pomyslný poslíček gayů. Podle odborníků se zároveň jedná o první drag queen (tedy muže, který se veřejně převlékal za ženu a vystupoval v ženské roli) v anglické historii. Svou ženskou identitou se Cooper netajil – a jako princeznu Seraphinu jej znali nejen jeho blízcí, ale i širší okolí. Ostatně, princezna Seraphina mu prý říkali všichni, a to i v době, kdy zrovna na sobě dámské šaty neměl. V podstatě by se dalo říci, že všichni Coopera přijímali takového, jaký byl. I v šatech.

Tak trošku „maškaráda“

I když by se mohlo zdát, že travesti/drag show jsou výdobytkem dnešní moderní a poměrně uvolněné doby, faktem je, že i v západním světě byly různé maškarní akce docela populární, a to již před pár stovkami let. Co se Británie týká, tak tam začaly být maškarní zábavy velmi oblíbené již v první polovině osmnáctého století. Obvykle se konaly v divadlech, nevěstincích, veřejných zahradách, ale také domácnostech vedených gayi. První ryze komerční maškarní večírek se konal v roce 1717 v londýnském Haymarket Theatre – a tyto půlnoční estrádní akce každý týden lákaly stovky lidí. Mnozí z nich tak mohli začít zkoumat hranice svých tužeb, pronikali do podstaty fetišismu, transvestitismu, cross-dressingu i drag show. Ovšem aby v tom pánové, kteří se běžně převlékali za ženy, nebyli sami, nutno dodat, že na večírcích nescházely ani ženy převlečené za muže.

Zdroj: Giphy

Je také faktem, že gay subkulturám se v Londýně 18. století docela „dařilo“ – a existují dokonce historické popisy tzv. „Molly Houses“, tedy míst, kde se pravidelně scházeli gyové, kteří byli často oblečení v dámských šatech, zpívali, tančili… a samozřejmě budili také veřejné podezření, že jsou „sodomity“ (protože navenek se k tomu, že jsou gayové, nehlásili).

Tipy redakce

Tyto tajné bary, kavárny a kluby, kde se gayové setkávali, seznamovali a třeba i měli sex, byli velmi populární. A jedním z těch nejslavnějších v britské historii byl Mother Clap´s Molly House, který řídila Margaret Clap. Ta ke vchodu dokonce zajistila i ochranku, takže vstupovat mohli skutečně jen gayové. Margaret Clap byla dle historika Randolpha Trumbacka velmi oblíbená a s chutí se účastnila i diskusí se svými hosty. „V její přítomnosti bez zábran hovořili i o mnoha obscénnostech – a ona s tím byla moc spokojená,“ popsal. A zábava tu probíhala skutečně zajímavá. Podle materiálu zveřejněného v publikaci Desire: A History of European Sexuality jsou pak v dané souvislosti běžné i zmínky o propracovaném transvestitismu, předstíraných mužských manželstvích, a dokonce i předstíraných porodech, při nichž muž převlečený za ženu „porodil“ panenku, který byla následně také pokřtěna…

A co se týká princezny Seraphiny, ta prý měla funkci tehdy docela běžnou, byla „Molly Messenger“, takže doručovala vzkazy, usnadňovala komunikaci a také střežila četná tajemství, jež s těmito centry queer komunity souvisela.

<Path> LUI PERSONA: Elton JohnZdroj:

Jak dopadla Seraphina?

Případ princezny Seraphiny, který se dostal k soudu, předeslal jasná fakta: Seraphina si zabouhla dveře od svého bytu, a tak byla nucena strávit noc venku. Šla tedy útočiště hledat do místního baru, kde pila společně s cizincem jménem Thomas Gordon. Ten nakonec navrhnul, že by se spolu mohli projít v parku. Tam ovšem na Seraphinu vytáhl nůž a donutil ji, aby se vysvlékla ze svého stylového oděvu a vyměnila jej za Gordonovo špinavé a otrhané oblečení. Nutno ovšem dodat, že Seraphina v tu dobu na sobě neměla dámské šaty, ale byla oblečena adekvátně tomu, že působila jako „doručovatel pro gaye“ – oděv to byl opulentní (čítal splývavý frak, ostře střiženou vestu, boty se stříbrnými přezkami a elegantní košili), ovšem zdaleka ne tak jako oděv princezny Seraphiny. „Běžně nosila bílé šaty a šarlatový plášť, vlasy měla rozpuštěné a splývaly kolem jejího vějíře. Dělala tak drobné úklony, že byste ji od ženy nepoznali,“ popsala tak ve své výpovědi hospodská Maty Poplet.

Gordon svůj čin ukončil výhružkou, že pokud se Cooper pokusí vznést vůči němu obvinění, bude se hájit tím, že své oblečení nabízel výměnou za sex. A jelikož v té době byl gay sex, tehdy označovaný jako sodomie, zločinem trestaným odnětím svobody a někdy i popravou, Gordon čekal, že svou oběť dostatečně zastraší. K tomu ale nedošlo, díky čemuž dodnes existuje již zmiňovaný soudní zápis. Ačkoliv Gordon byl nakonec zproštěn viny, bez jakýchkoliv postihů životem proplula i princezna Seraphina, kterou mnozí dokonce oslovovali titulem „Její Výsost“. A její příběh v dnešní době, kdy mnozí mají s gayi či cross-dressery problém, jistě stojí za připomenutí. A to i vzhledem k tomu, že tito lidí ve společnosti žili vždy – jen jejich přijetí se samozřejmě v různých dobách, ale i lokalitách lišilo.

Zdroj: warwick.ac.uk, them.us, new.ox.ac.uk, blog.britishnewspaperarchive.co.uk, cityoflondon.gov.uk, cabinetmagazine.org, routledge.com, lgbthistoryuk.org

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop