Být gay znamená být na seznamce: Pravda, nebo zkreslené klišé? Gay seznamování probíhá často online, co si o něm tedy sami myslíme?
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Být gay znamená být na seznamce: Pravda, nebo zkreslené klišé? Gay seznamování probíhá často online, co si o něm tedy sami myslíme?

Online seznamky jsou koncept, který by před pár desítkami let možná působil jako sci-fi. V dnešním světě je to ale samozřejmost a pro některé lidi dokonce jediný způsob, jak se seznamují. Specifickou skupinou jsou ale gayové: V teplém světě se zdá, že kdo není na seznamce, jako by ani nebyl. Nebo je to jenom dojem, který neodpovídá realitě? A co pro gaye vůbec znamenají seznamky?
Martin Lyko Martin Lyko Autor
22. 9. 2023

Být na online seznamkách je mezi gayi normální. Klidně na několika najednou. Je to dokonce tak časté, že když tam nejste, jste za exota. Tedy to je aspoň můj dojem. Zároveň ale o seznamkách panuje řada předsudků a na kluky, kteří si tam hledají seznámení na jednu noc, se mnozí dívají skrz prsty.

Tuhle pověst má především Grindr – seznamka zaměřené na gay muže, která je známá tím, že si přes ni muži domlouvají hlavně sex a jiná dobrodružství. Jako platformu pro navazování partnerských vztahů ji bere málokdo. A pokud si to někdo myslí a vysloví to před jinými teplými, většinou se mu vysmějou za naivitu.

Sám mám s Gridrem jako takovým ale zkušeností pramálo. Měl jsem ho v mobilu asi 10 minut, kvůli práci. Neláká mě právě pro svou pověst. A podobné je to v mém případě i s dalšími seznamkami. Tinder mi vydržel před pár lety asi 15 minut, po kterých jsem se nemohl zbavit představy, že je to jako vybírat si maso u řezníka, a české iBoys sice mám, ale až na pár pokusů před půl rokem, jsem ho nikdy pořádně nepoužíval. Proč? Možná na to prostě nejsem, možná se bojím… Sám nevím.

Od koukání po partnerství

Když se podívám na kamarády kolem sebe, jsem v tomto směru ale spíš výjimka. Jeden z mých nejlepších přátel, 46letý zadaný Pražan, má úplně opačný přístup. Otevře si Grindr klidně na koncertě nebo při posezení v kavárně. „Pro mě jsou seznamky momentálně prostředek pro hledání fun,“ odpovídá mi na otázku, co pro něj tyhle platformy znamenají. „Pro hledání vztahu se to ukázalo jako dosti neúčelné, pro účely fun to funguje výrazně lepe, s přítelem tam hledáme zábavu. A protože jsou geolokační, otevíráme je na různých místech, abychom se podívali, kdo je k dispozici.“ Co myslí tou zábavou? Sex – i když on použil hovorovější výraz.

Že by ovšem seznamky byly k navazování dlouhodobých vztahů nepoužitelné, se říct nedá. Důkazem toho je 26letý Karel. Na stejně položenou otázku říká, že se tak seznámil se svým přítelem. Karlův vztah k seznamkám je pozitivní. „Kromě Grindru,“ dodává ovšem vzápětí.

Je Grindr zlo?

„Nelíbí se mi, jak máš prostě penis na dosah ruky,“ rozvádí Karel svou averzi vůči Grindru. „Podporuje to přenos pohlavních chorob, narušuje a rozkládá gay randící komunitu a vytváří negativní dojem pro nevyoutované gay lidi, kteří si mohou myslet, že je to jediný způsob, jak se seznámit.“

„Pokud to někoho baví a naplňuje, dobře pro něho, ale mně osobně to přijde, jako že nejsi nic než zadek nebo penis.“

Zaslouží si Grindr taková přísný soud? Podle toho, co vídám online nebo se doslechnu, by se to mohlo zdát, ale chci trochu autentičtější vhled, takže se ptám dál. Janovi je 37 a k seznamkám přistupuje spíš tak, že se občas podívá, kdo na nich je, ale sám nikomu nepíše. Jemu ovšem muži píšou. A většinu koverzací zahajují rovnou dotazem na sex. Co má rád, jak to má rád, na jaké si potrpí fetiše nebo jestli se chce stavit. Oslovení následovaná fotkou penisu taky nejsou výjimka.

Na otázku, jestli seznamky používá jen na koukání, odpovídá, že „to nebylo záměrem, ale nakonec to tak vlastně dopadlo.“ Stejně jako Karel i on má pocit, že většině jde jenom o sex. „S jedním klukem jsem si chvíli psal a pak ještě s jedním, který by se i rád sešel. Ten zbytek kňučících chlapečků, kteří v první zprávě prosí o roztažení dírky, to mě odradilo.“

<Path> Online seznamky - klíč k nešťastnému životu?Zdroj:

Nebezpečí seznamek

Jestli se někdo rozhodne používat seznamky, nebo ne, je jeho volba. Ovšem jste-li teplí, je ta volba ovlivněná také tím, že na seznamkách neriskujete, že dostanete přes hubu. Jasně, že i hetero chlapi nikdy neví, jestli žena, kterou by v reálném světě oslovili, o ně bude mí zájem, ale nehrozí jim (tak moc), že ji urazí tím, že špatně odhadli její sexuální orientaci. A že se naštve a dá jim to vědět. Když jste ale gay, je „balení“ náhodných lidí vždycky trochu risk. Nevydáte-li se do nějakého gay podniku, ale těch je po republice jenom hrstka.

Hledat si rande na internetu, navíc pomocí nástrojů, které jsou k tomu uzpůsobené, je mnohem snadnější, rychlejší a bezpečnější. Až na to, že to poslední není pravda. Nemusí být. „Navíc bych se bál, co za zvrhlíky se schovává pod falešnýma účtama,“ vyjadřuje svoje obavy Karel. Opodstatněné jsou, známe totiž ze světa případy, kdy Grindr používala dokonce homofobní policie, aby na falešné profily chytala gaye.

Jiný přístup má ovšem Martin. K tématu bezpečnosti říká: „Dožil jsem se 32 a seznamkuju od 16. Jsem opatrný, ale tak nějak intuitivně.“ Zároveň dodává, že „to není o seznamkách, ale o sociálních sítích obecně.“

„Myslím si, že seznamka typu Romeo je víc safe než Facebook nebo Instagram,“ jmenuje Martin další z populárních platforem. „Nicméně si myslím, že opravdu zlých lidí je málo a budou se koncentrovat spíš na Facebooku než na Romeu.“

Zdroj: Giphy

Nejen na sex a vztahy

Martin ovšem seznamky nepoužívá, aby hledal sex nebo lásku, ale jako nástroj pro hledání kamarádů. Má to dle něj totiž oproti reálnému světu výhody. „Je to jednodušší a máš větší možnost interakcí. Je to koncentrovanější.“

Martin sice má dlouhodobý vztah, přesto používá seznamky k nacházení zajímavých lidí pro případné přátelství v reálném životě, nebo jen občasný chat. Trpí totiž opakujícími se depresemi a toto je pro něj přijatelná forma „poznávání nového“ v období, kdy mu není dobře a deprese ho izoluje.. „Musím přiznat, že moje divnost a to, co mám na profilech uvedené, funguje jako dobrý filtr. Takže hlupáci se vlastně vyfiltrujou sami,“ doplňuje výhody seznamek. 

Jak se staví k nechvalně proslulému Grindru? „Je na mě příliš, ale neřeším, že ho někdo používá. Píše mi tam hodně lidí a já jsem nervózní a pak už nechci odpovídat. Tak ho odinstaluju a třeba dvou měsících to zopakuju,“ směje se.

Tipy redakce

Dám seznamkám šanci?

Když poslouchám Martinova slova, říkám si, že bych seznamkám mohl dát možná znovu šanci. Jako platformě pro poznávání lidí. Navíc se na seznamkách dá najít nejen přátelství nebo intimní interakce. Kamarádovi pomáhá kluk ze seznamky najít psychiatra, jiný zase přes Grindr našel bydlení. A podle statistik této společnosti dokonce 25 % uživatelů aplikaci používá pro navazování pracovních kontaktů.

Zároveň ale nemám chuť neustále odepisovat na anonymní penisy, které mi přistanou ve zprávách. Jedním z řešení může být nainstalovat si seznamku, která tím není tak proslulá, druhým může být takové zprávy prostě ignorovat. Ale já bych rád viděl řešení třetí. A sice trochu konverzační kultury. Na jednu stranu chápu, proč jde někdo rovnou k věci, vlastně tu přímost a cílevědomost obdivuju, na druhou stranu si pak člověk ale opravdu připadá jako u řezníka. A někdy v roli masa.

Zdroj: Matin Lyko, Martin, Jan, Karel, Marian, lui.cz

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop