„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich
Rozhovor
Zdroj: Miroslav Hradil/se svolením
<Path>

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Miroslav Hradil pracuje ve ŠKODA AUTO v Laboratoři polymery zaměřující se mj. na zajištění povětrnostní odolnosti vozů. Kromě toho, že plní své odborné pracovní povinnosti, rozhodl se v roce 2021 s pár kolegy založit v rámci firmy zaměstnaneckou skupinu na podporu LGBT+ lidí ŠKODA Proud. Čemu všemu se její členové věnují? Proč jsou podobné zaměstnanecké skupiny důležité? A jaké pozitivní změny v rámci firemní kultury jsou již po dvou letech působení ŠKODA Proud patrné?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
15. 3. 2023

Většina společností, které spadají do nadnárodních koncernů, dnes pracuje i na společenské zodpovědnosti, prosazování diverzity a podpoře rovných práv LGBT lidí. Platí to i pro ŠKODA AUTO?

Rozhodně ano, v rámci naší firmy funguje celá řada zaměstnaneckých iniciativ, které slučují určité skupiny zaměstnanců se specifickými zájmy či problémy. Jedná se například o skupiny zahraničních pracovníků, rodiče, lidi s různými handicapy a relativní novinkou je také skupina pro LGBT+ lidi – ŠKODA Proud.

Jaký hlavní účel mají tyto specifické skupiny utvářené na pracovišti?

Zaměstnanecké skupiny pomáhají s tvorbou bezpečného pracovního prostředí, propojují lidi napříč firmou. A v neposlední řadě také přispívají k vyššímu zapojení zaměstnanců a pocitu sounáležitosti s firmou. Důležitým znakem těchto skupin je jejich otevřenost pro celou firmu, takže člověk např. nutně nemusí být LGBT, aby se mohl stát členem zaměstnanecké skupiny ŠKODA Proud. Ve skutečnosti nemalá část členů naší zaměstnanecké skupiny ŠKODA Proud jsou tzv. allies, tedy podporovatelé.

Zmínil jste, že ŠKODA Proud je vlastně docela novinkou. Co k jejímu vzniku vedlo?

Skupina vznikla začátkem roku 2021, i když myšlenka na její založení je starší. Na podzim roku 2020 nás oslovili kolegové ze zaměstnanecké skupiny We drive proud z Volkswagenu. Měli jsme možnost zúčastnit se jejich online aktivit a to nás inspirovalo. Bylo nás tehdy pouze pět z různých odborných oblastí napříč Škodovkou a navzájem jsme se ani všichni neznali. Ale spojovala nás chuť založit zaměstnaneckou skupinu, která pomůže nejen LGBT+ kolegům/kolegyním vytvořit bezpečné místo bez předsudků, ale bude také platformou pro dialog, stavění mostů mezi celou firmou a pomůže třeba i se vzděláváním a rozšiřováním obzorů. Naším cílem také bylo umožnit zaměstnancům/kyním poznat další kolegy/ně a nabídnout jim podporu v tom, co zrovna prožívají. Začátky nebyly snadné i kvůli lockdownu, který zrovna probíhal, ale díky moderním komunikačním technologiím jsme se s tím úspěšně poprali.

Kolik lidí je do aktivit ŠKODA Proud zapojeno – a co vše vaše aktivity zahrnují?

Základem je skupina cca šesti členů tzv. Core teamu, kteří se pravidelně schází, plánují a konzultují další aktivity. Komunikace funguje na česko-anglické bázi a kolegové ze zahraničí jsou tak plně zapojení. Jednou za měsíc pořádáme společné posezení „Na pivo a pokec“ či „Beer & talk“ pro všechny členy skupiny.

Kromě toho, že pořádáme vlastní volnočasové aktivity, např. výšlap do Českého ráje či výlet s exkurzí do pivovaru Lobeč, účastníme se také různých dalších akcí, jako je Fun and Run, festival Prague Pride, filmový festivalu Mezipatra. Jsme v kontaktu s poradnou S barvou ven, která se věnuje tématům coming outu. Spolupodílíme se také na dalších aktivitách, jako jsou přednášky či setkání se zajímavými lidmi z LGBT+ světa, a navazujeme kontakty se členy podobných zaměstnaneckých skupin u jiných firem v ČR.

Naše členská základna se přitom stále rozrůstá a aktuálně má ŠKODA Proud okolo 70 členů včetně zmiňovaných allies, kteří nás podporují a naše témata jsou jim blízká, byť se sami jako LGBT+ neidentifikují.

Již počet členů skupiny svědčí o tom, že vaše iniciativa rozhodně měla (a má) smysl. Dostává se vám ale i nějaké jiné, konkrétnější zpětné vazby?

Zaměstnanci/kyně mají díky naší skupině pocit, že nejsou vyčlenění a jsou plnohodnotnou součástí celé firmy. Již samotná skutečnost, že taková skupina existuje, je podle mě pozitivním signálem pro potenciální zájemce o místo ve firmě, ale také pro všechny stávající zaměstnance.

<Path> 50 % mladých se necítí úplně hetero. Váš zaměstnavatel to ignoruje? Změňte práci!Zdroj: Bohdana Rambousková

Vy sám se v rámci skupiny poměrně intenzivně angažujete. Ačkoliv jste spíše iniciátorem řady aktivit, které mají být ku prospěchu druhým, přináší působení ve skupině ŠKODA Proud i něco vám osobně?

Musím říct, že jsem byl sám překvapen, jakým osobnostním vývojem jsem prošel právě díky zapojení se do aktivit této skupiny. Ve srovnání se stavem před dvěma roky je teď pro mě mnohem snazší o LGBT+ tématech mluvit na veřejnosti. Opadl zbytečný stud a ostych, přibylo odvahy do dalších aktivit.

Mnozí z členů si také ještě před pár lety nebyli schopni vůbec představit aktivní účast na festivalu Prague Pride … a loni jsme šli poprvé hrdě v průvodu, navíc s vlajkou naší firmy. Těší mě ale i to, jak jsme se za dva roky dokázali rozrůst, ačkoli nás v začátcích byla jen hrstka a byl to takový, dá se říci, krok do neznáma. Možná bychom vlastně mohli i nabídnout pomocnou ruku a konzultaci všem, kteří ve své firmě uvažují o založení něčeho podobného.

Zdá se to všechno docela idylické – založení skupiny tedy proběhlo úplně hladce a bylo napříč firmou přijato pozitivně?

Obecně u nás ve firmě kopírujeme trendy v české společnosti – potýkáme se s některými předsudky a vžitými stereotypy o LGBT lidech a učíme se o LGBT+ tématech mluvit, i pro management jsou to častokrát nové situace. Důležité ale je mít vždy na prvním místě člověka – protože všichni jsme lidé. Trpělivost a dialog jsou základem naší práce. Pokud jde přímo o nějaké projevy nenávisti, pak musím konstatovat, že počet tzv. haterů, kteří nám např. posílají negativní vzkazy, je od samého začátku spočitatelný na jedné ruce. Naopak musím vyzdvihnout oddělení naší personalistiky, které je vůči nám od samotného začátku maximálně vstřícné.

A mohl bych vzpomenout také na jeden docela vtipný moment, který se počátkům skupiny pojí. Když jsme ji založili a ŠKODA AUTO také přistoupila do Pride Business Fora (platforma sdružující zaměstnavatele v ČR podporující LGBT+ diverzitu, pozn. red.), komunikovali jsme tyto novinky na zaměstnaneckém portálu. Logo naší zaměstnanecké skupiny společně s názvem ŠKODA Proud (anglicky „proud“ znamená hrdý) vyvolaly v některých zaměstnancích zvědavost – a začali zjišťovat, co to je za novou duhovou kampaň na elektromobilitu, o které jim nikdo neřekl. U nás ve firmě je prostě „proud“ spojován s elektřinou…

Již nyní se v rámci ŠKODA Proud věnujete celé řadě projektů a zapojujete se do mnoha aktivit, plánujete svou činnost ještě nějak rozšiřovat?

Rádi bychom pracovali na rozvoji samotné skupiny, pro některá LGBT+ témata nám totiž v Core teamu schází zastoupení. Co se týká konkrétních aktivit, které již máme v plánu, na březen připravujeme velké online setkání, kde bychom kromě prezentace uplynulého roku rádi interaktivní formou zjistili, o co by byl v budoucnu zájem. Velkou výzvou je pro nás též otázka času. Veškeré aktivity pro naši zaměstnaneckou skupinu ŠKODA Proud děláme ve svém volném čase nad rámec našich pracovních povinností. Zároveň není naše práce pro ŠKODA Proud nijak zohledněna v pracovním hodnocení. Na druhou stranu, děláme to rádi, protože víme, že je to správné a důležité. Být aktivní je důležité jak v občanské společnosti, tak v rámci firemní kultury.

Zdroj: Redakce/Miroslav Hradil - ŠKODA AUTO

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop