„Manželství pro gaye jsem dlouho odmítal, bál jsem se, že nás zase ´sváže´,“ popisuje gay, který dospíval v socialismu. Proč změnil názor?
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Manželství pro gaye jsem dlouho odmítal, bál jsem se, že nás zase ´sváže´,“ popisuje gay, který dospíval v socialismu. Proč změnil názor?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že lesby a gayové dnes mají jasný společný cíl – tedy dosažení možnosti uzavírat manželství – pravdou je, že každý člověk je jiný a liší se i jeho prožitky a zkušenosti. To pak v důsledku může ovlivnit i stanoviska, která zaujímá. Přesně to je i případ třiapadesátiletého Františka, gaye, který však dlouho patřil mezi otevřené odpůrce manželství pro všechny. Proč nebyl sňatkům leseb a gayů nakloněn a díky čemu nakonec svůj názor přehodnotil?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
26. 1. 2023

Františku, boj za rovná práva a možnost uzavírat sňatky – to jsou nejdůležitější témata, jež jsou dnes v souvislosti s lesbami a gayi spojována. Vy jste ale poměrně dlouho stál na druhé straně barikády – a zastával názor, že možnost brát se by lidé stejného pohlaví mít neměli, proč?

Pro někoho, kdo většinu života žije v tom, že manželství je určeno výhradně ženě a muži, je to těžké. Navíc když dospívá v době, kdy to, kým je, je prakticky tabu. I když od převratu už uplynula řada let a dnes si tu žijeme celkem v pohodě, pro mě to období před revolucí bylo asi nejvíc formující, vždyť v roce 1989 už mi bylo 19 let. A já jsem do té doby žil v tom, že jsem nějak divný, špatný, že kdybych se zamiloval, vlastně by i tenhle cit, který je jinak úplně čistý, byl prostě narušený. Takže už diskuse o tom, že by bylo možné nějak formálně uznat to, že spolu dva gayové nebo lesby žijí, pro mě byla jako z jiného světa. Nepochopitelná a nepřijatelná.

<Path> Herecká legenda Jiří Krampol (84): V mládí jsem myslel, že buzerant je onanista. Manželství už máte mít dávno. Nechápu, že to ještě neníZdroj: Albert Prokop, Jsme Fér, Jiří Krampol, Život je sranda

Takže vy jste nebyl skeptický jen vůči stejnopohlavnímu manželství, ale už vůči registrovanému partnerství?

Nevím, jestli bych to nazval přímo skepsí. Když se o tom u nás začalo mluvit a pak to taky prošlo, jsem si říkal: fajn, tak teď ukažte, jak dlouho spolu vydržíte. Zpětně musím přiznat, že jsem nás gaye podcenil. Tehdy jsem si ale stále myslel – a možná to bylo tím, že jsem předešlé roky sám tak nějak doháněl to, co mi v mládí chybělo – že pro nás, co si s nějakými stabilními vztahy moc hlavu nelámeme, jsou podobné instituce k ničemu. Jo, pletl jsem se. Sám dnes partnera mám, mám ho dlouho, registrovaní sice nejsme, protože máme výhrady proti tomu pojmu jako takovému, ale kdyby to šlo, tak bychom se vzali.

To, že jste byl odpůrcem stejnopohlavních sňatků, tedy pramenilo jen z vašeho přesvědčení, že pro „nestálé gaye“ nemají smysl?

Takhle to zní dost radikálně. (smích) Ale jo, myslel jsem si něco takového. Přesto bych to ještě asi trošku rozvedl – víte, už mám mnoho za sebou. A manželství jako takové bylo historicky taky konstruktem, jehož základním účelem bylo k sobě dva lidi připoutat. Nezní vám to děsivě? Mně to děsivé připadalo, sám jsem měl pocit, že od mládí v sobě pořád musím potlačovat svoji přirozenost. A když jsem konečně mohl začít být sám sebou, hned bylo na stole partnerství a pak manželství. Prostě instituce, které by mě v sobě zase uvěznily. Takže jsem vlastně vůbec nechápal, že někdo po něčem takovém může toužit.

Na základě čeho jste tedy změnil názor?

Těch důvodů je řada. I když by vás jistě mohlo napadnout, že jsem si už užil svoje, a tak bych vlastně to připoutání ocenil (smích), úplně takhle to není. A není to ani úplně proto, že jsem dávno pochopil, že i gay a lesbický vztah může být láskyplný, dlouhodobý a plnohodnotný. Sleduju, jak se svět změnil a jak se změnili lidé – dnešní mladí gayové už většinou vyrůstají v tom, že být gay je v pohodě. Ani je nenapadne přemýšlet – a to je samozřejmě dobře – o tom, že by jim v jejich vztazích něco mohlo stát v cestě. Jsou tu i různé způsoby, jak mohou založit rodinu. To vše se děje. Gayové – i lesby – spolu žijí, milují se, mají děti a vychovávají je. Zcela přirozeně jsme vytvořili to, co bylo tak dlouho výsadou heterosexuálů, jediné, co nám schází, jsou stejná práva právě ve vztahu k rodinnému životu. Tak proč nám je upírat?

Dle odpůrců proto, že manželství je výhradní svazek ženy a muže… a ti prý musí dle některých manželství naplnit a zplodit děti…

Ale prosím vás… vždycky, když tohle slyším, jako bych se vrátil právě do té doby, kdy jsem byl mladý a ve své podstatě utrápený tím, že jsem jiný, což mě vlastně z řady životních radostí předem diskvalifikuje. Rozebírat, jak nesmyslné tyhle argumenty jsou, jistě nemá význam. Já se spíš bojím, aby tyhle hlasy nebylo slyšet čím dál víc, což se – řekl bych – děje. I proto si myslím, že všechny ty duhové pochody a tak mají dnes snad ještě větší smysl než dřív.

<Path> Ikona LGBT komunity Madonna zpunktovala přímo na koncertě zasnoubení páru gayů! Podívejte se, jak královna popu dohnala dva muže k dojemné nabídce k sňatku. A kdo chytil hozenou kytici?Zdroj:

…a zrovna o pridech zase mnozí – a nezřídka i gayové – tvrdí, že to je jen nemístná exhibice…

Záleží na tom, jak se na to díváte. Může to tak na někoho na první pohled působit. Ale já si myslím, že tyhle akce naopak připomínají, že my tu žijeme taky. A připomínají to nejen heterosexuální většině, ale i nám, co do ní nepatříme. To si myslím, že je nejdůležitější. V době mého mládí by konání takové akce bylo nemyslitelné. O to víc si její existence dnes vážím, i když k ní mnozí mohou mít výhrady. Pro mě je to jednoduše připomínka toho, jak moc jsme se posunuli kupředu. Nakonec to se dá říct i o tom registrovaném partnerství. Ale skutečně bych si přál, aby došlo i na to manželství. A to i proto, aby už žádný mladý kluk – tak jako já – vůbec nemusel přemýšlet o tom, že jeho život by měl kvůli tomu, koho miluje, být prostě jiný a omezený ve srovnání s většinou.

Zdroj: Redakce

Populární
články

Pravda vyšla najevo až roky po rozvodu
LIDÉ

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Autor: Irena Piloušková
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
Tuto fotogrfii má Matějosvký v e-shopu. Lépe ukazuje vzor i skutečnou barvu povlečení
STYL

Z prémiové bavlny se nebude chtít vám ani milencům. Luxusní kvalitu textilu Matějovský potřebujete vyzkoušet na vlastní (holou) kůži

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop