Klamou tělem, ale něco s nimi není v pořádku. Tušíte, jak ve svém okolí poznat psychopata?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Klamou tělem, ale něco s nimi není v pořádku. Tušíte, jak ve svém okolí poznat psychopata?

Žijí s námi a na první pohled se nijak neodlišují. Často to o sobě nevědí, nebo se dobře maskují. Většinou jsou okouzlující a úspěšní, ale když je poznáte blíže, nestíháte věřit vlastním očím. Řeč je o psychopatech a sociopatech. Tušíte ale, jak je poznat?
Petr Opršal Petr Opršal Autor
2. 2. 2023

V první řadě je třeba říci, že i když si pod slovem psychopat pravděpodobně představíte padoucha z hollywoodského filmu či třeba sériového vraha, taková představa není zcela přesná. Mnoho z nich zvládne žít životy, které jsou oproti filmům klidné a nenápadné. „Hlavním znakem, podle kterého poznáte psychopata, je, že se vůbec nestará o potřeby a pocity ostatních,“ říká dr. Edward Poa z Menninger Clinic.

Ať už se také poruše osobnosti říká psychopatie či sociopatie, jedná se stále o jednu a tu samou poruchu s odborným názvem antisociální osobnostní porucha. Lidé, kteří touto poruchou trpí, často nevědí, že jsou jí postiženi, a i když ano, leckdy o léčbu nestojí. Náprava sociopata bohužel většinou patří do hollywoodských scénářů, a pokud si člověk s touto diagnózou zajde za lékařem, tak většinou jen kvůli některé z vedlejších obtíží, které onemocnění provázejí, jako jsou alkoholismus nebo deprese.

Člověk s antisociální poruchou osobnosti se podle lékařských definic pozná dle následujících znaků: Nejenže sociopat ignoruje a neuznává normy společnosti, často se chová vysloveně zločinně a mívá i potíže se zákonem. Jedná se také o notorické lháře, kteří podvádějí ostatní kvůli svému osobnímu prospěchu i potěšení. Nezřídka se jedná o osoby arogantní, agresivní a impulzivní, sociopati rádi řeší vše pěstmi. Neřeší přitom žádné ohledy, ať už na ostatní, nebo na své vlastní bezpečí, celkově se také jedná o lidi, kteří žijí jen přítomností a plánování do budoucnosti je vůbec nezajímá. Málokdy trpí výčitkami a nejsou schopní se nic naučit z předchozích zkušeností, zejména pak z těch negativních.  Často jsou také agresory či zneuživateli v dlouhodobých vztazích. V neposlední řadě pak má psychopat často problémy udržet si stabilní zaměstnání a hospodařit s financemi.

<Path> Mamánek: hloupý stereotyp o zhoubném vztahu syna a matky. V čem jsou „maminčini chlapci“ skvělí?Zdroj: psychologytoday.com, askmen.com

„Problém s diagnózou antisociální poruchy tkví v tom, že lékaři dnes mají jen bodový seznam jejích projevů. Zjistit její příčinu je ale komplikované, na jejím vzniku se podílí mnoho různých faktorů,“ shrnuje Holly Crisp-Han, profesorka z lékařské fakulty v Houstonu. Onemocnění může vznikat výchovou, vlivem společnosti, ale i jako vedlejší projev některého dalšího onemocnění, jako je bipolární porucha či schizofrenie. Diagnostikovat sociopatii je také možné jen u osob starších osmnácti let.

Zdroj: menshealth.com, nhs.uk, mayoclinic.org

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop