„Moji rodiče volí politiky, kteří jsou v přímém rozporu s mými zájmy,“ svěřil se muž. „Nechtějí, aby stát svěřil dítě gayovi.“
Rozhovor
Zdroj: iStock
<Path>

„Moji rodiče volí politiky, kteří jsou v přímém rozporu s mými zájmy,“ svěřil se muž. „Nechtějí, aby stát svěřil dítě gayovi.“

Chodíte k volbám? To je otázka, která je především dnes a zítra velmi aktuální. Česko volí prezidenta, a to přímou volbou občanů. Jak jste na tom s rozhodnutím vy? Dorazíte k urně? A pro jaké důvody volíte právě toho kandidáta, který si zasloužil váš hlas? Tyto otázky se nyní probírají na mnoha platformách a samozřejmě i mezi blízkými. Nejedna rodina se mezi sebou názorově odlišuje. My vám přinášíme příběh muže, kterého volby dostávají do střetů s vlastní rodinou. A to pro zájmy a názory, které obě ze stran zastávají.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
13. 1. 2023

Tento rozhovor vznikl poměrně narychlo. Povídáme si spolu ve středu 11.1.2023, tedy den před prezidentskými volbami. Nebudu se vás ptát na to, koho budete volit, přesto: Dorazíte k urně?

Dorazím a klidně vám i řeknu, koho budu volit. Vidím to na Petra Pavla. Líbí se mi, že říká, že je pro něj na prvním místě zájem dítěte a chápe, že ideální místo pro prožití dětství asi nebude ústav. Zároveň je pro stejná práva pro všechny. Vzhledem k situaci na Ukrajině navíc ocením, když nás povede voják, když to řeknu opravdu naplno. Chci mít aspoň pocit jistoty, že prezident ví, co dělá i v takových situacích.

<Path> Je Petr Fiala homofob? Vyjádření proti LGBT+ vzbuzují rozpaky, ani pro LUI je nedokázal vysvětlitZdroj: PETR FIALA OD A DO Z, UNIVERZITA KARLOVA, LUI, QUEERGEOGRAPHY, WIKIPEDIA, DENÍK N, FACEBOOK, TV NOVA, TWITTER, AMERICAN PSYCHOLOGICAL ASSOCIATION

Byl jste jako dospívající veden rodinou k tomu, že se k volbám chodí, nebo byli vaši rodiče laxnější, co se týká tohoto jejich práva?

Naši vždycky volili. Ne teda úplně tak, jak bych si představoval, ale musím jim uznat, že chodili stůj, co stůj. Nemám rád, když někdo nevolí, a pak ještě nadává. Takže to jim musím nechat, že se opravdu zapojují a vždycky mě jako kluka brali s sebou, takže bych řekl, že mě k tomu vedli, jestli se to tak dá chápat.

Jste dlouhodobě s rodiči v rozporu ohledně politických názorů?

No ani mi nemluvte. Snažím se jim vysvětlit, že si musí zjistit informace, koukat na ty debaty, porovnávat si, co kdo jak bere. Ale oni to berou spíš podle pocitu nebo zatvrzelosti, nevím.

Je to věc vzdělání, věku nebo prostě osobnostních rysů? Jak to cítíte, když jde o vaše rodiče?

Samozřejmě, že moji rodiče nejsou žádní atomoví fyzici ani politologové. Mají oba dva výuční list a celý život dřeli. Ale nejsou hloupí. Jen mi přijde, že jsou líní vstřebávat nové informace a čím jsou starší, tím je to horší.

Říkal jste mi, že volí strany a kandidáty, kteří jdou přímo proti vašim zájmům. Vědí to?

To je právě ono. Oni to vědí tak napůl. Dám vám příklad:

Já jsem gay. Ví se to o mně široko daleko a ani to neschovám, to asi vidíte. (smích) Ne, když to vezmu vážně, tak jsem už dávno všem řekl, jak se u mě věci mají. Pro rodiče to není žádná novinka. Mají ještě dva syny, už mají i vnoučata, takže v tom žádné třecí plochy nejsou. Rodiče mě berou a když si někoho přivedu, je to taky v pohodě.

ALE!

Ale pak mi třeba řekli, že hodili hlas straně – nebudu jmenovat, ehm, SPD, ehm –, která se otevřeně staví proti LGBTQ+ lidem. Vzpomeňte si, co řekl Okamura o adopcích.

(Citace, Tomio Okamura, video CNN Prima News: „Kdyby mě jako malého kluka, který se nemůže bránit a nikdo neposlouchá jeho názor, adoptovali stejnopohlavní pár, tak radši skočím z okna. Protože já bych radši byl na tom pokoji pro 15 dětí […], protože jsem vždycky chtěl mít maminku a tatínka. Takže znova říkám: Je to jedna z nejodpornějších a nejhnusnějších lží, že dětem z dětského domova paušálně […] bude lépe, když budou mít stejnopohlavní rodiče než v dětském domově. Není to pravda.“)

Konfrontoval jste je s tímto rozporem?

Samozřejmě, ale tam ta kapacita to přijmout vůbec není. Řeknou mi, že gayové by prostě neměli vychovávat děti. Že by je stát gayům vůbec neměl svěřit.

A když se jich zeptám, jestli bych tedy neměl vychovávat dítě, jestli je se mnou něco špatně, odpoví mi, že já jsem výjimka, že já jsem přeci já a pokud jde o mě, byli by rozhodně pro, protože u mě by se dítě mělo skvěle po všech stránkách.

Dostali jste se v této debatě k nějakému rozuzlení?

Vůbec k ničemu. A hodně nás to rozděluje. Teď s prezidentem je to to samé. Já osobně nejsem zastánce toho, že je jedno, kdo bude prezidentem. Někteří lidi tvrdí, že prezident je hlavně tváří země a vládne vláda s premiérem. Jasně, to je pravda, ale hlava státu do velké míry ovlivňuje náladu ve společnosti, mezinárodní vztahy, může vetovat… Není to tak, že si volíme nějakou loutku, proboha. Je to moc důležité!

<Path> Bude nový americký prezident gay? Dost možná ano. Pete Buttigieg, který se netají manželstvím s mužem, je žhavým kandidátemZdroj: nbcnews.com, nytimes.com, washingtonpost.com, bbc.com

Dá se říct, že rodiče tedy vybírají i prezidenta, který je v rozporu se zájmy jejich syna, se kterým mají obecně bezproblémové vztahy, jsou na něj pyšní, mají ho rádi a tak dále?

Jak říkáte, já s rodiči nemám na osobní úrovni jediný problém. Navštěvujeme se, voláme si, pomáháme si. Jako by si mě odosobnili od všeho ostatního. Primárně jsem pro ně syn. Nejsem občan. Jako by snad stačilo, že oni mi to dítě dovolí a ostatním gayům se to pro jistotu zakáže a všechno bude v pohodě. Hrozně mě užírá, jak je to nesmyslné.

Co byste rád tímto řekl všem voličům v Čechách?

Ať už volíte kohokoli, zamyslete se nad tím. Já tady nebudu lobovat za moji volbu nebo moje názory. Rozhodněte se sami, ale přemýšlejte, hledejte si informace a spojujte si je s reálnými situacemi a lidmi.

Zdroj: Anonymní respondent, CNN Prima NEWS, irozhlas.cz

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop