„I gayové sní o tom, že se stanou otci, heterákům jsem záviděl, že tu možnost mají,“ popisuje gay, který nakonec rodinu založil ve Španělsku
Rozhovor
Zdroj: iStock

„I gayové sní o tom, že se stanou otci, heterákům jsem záviděl, že tu možnost mají,“ popisuje gay, který nakonec rodinu založil ve Španělsku

Stát se rodičem je pro spoustu z nás přirozeným vývojem života, bohužel pro část lidí je založení rodiny velmi komplikované a jsou o právo na klasický rodinný život se všemi souvisejícími právy a povinnostmi ochuzeni. A to jen proto, že jejich sexuální orientace není většinová. Jak vzpomíná na dobu svého dospívání v Česku gay, který po dítěti velmi toužil, ale byl si vědom toho, že tato možnost je mu systémově upřena? A čeho si nyní na svém otcovství nejvíce cení?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
27. 10. 2022

I dnes ve společnosti panuje všeobecná – a možná stereotypní – představa, že na založení rodiny a mateřství se již od dětství těší spíš dívky. Kdy jste k závěru, že se toužíte stát otcem, došel vy?

Možná to bude znít zvláštně, ale vlastně nevím, proč by to u kluků mělo být jinak – úplně stejně jako si řada malých holčiček hraje na maminky a představuje si, jak v dospělosti budou mít vlastní děti, dělal jsem to i já. Prostě jsem si přál mít dítě. Jenže v době, kdy jsem si začal uvědomovat, že jsem gay, takže někdy v počátku puberty, jsem samozřejmě taky začal přemýšlet o tom, jaké mám vlastně šance být jako gay otcem. V té době v Česku ještě nebylo možné ani uzavřít registrované partnerství, takže představa, že by otevření gayové mohli vychovávat děti, byla úplně mimo.

Časté noční výlety na toaletu trápí i mladé muže. Jaká je „norma“ a proč proti této obtěžující malé potřebě bojovat i odpoledním šlofíkem?6. 1. 2023

Jak se člověk vypořádává s tím, že to, kým je, je mu překážkou v něčem, nač ostatní mají „právo“?

Já jsem prostě a jednoduše heterákům záviděl. Říkal jsem si, že nikdy nebudu mít to, co oni. (smích) Ale jak se ukazuje, doba se skutečně mění. A i když se to třeba někomu nezdá, z mého pohledu se spousta věcí mění docela překotně. Minimálně perspektivou rozsahu celých dějin lidstva přišlo množství zásadních změn, co se týká práv leseb a gayů, až v druhé půlce minulého století. A v Česku vlastně až v letech po revoluci. Já jsem se časem s tím, že otcem nikdy nebudu, smířil. Takže když jsem se jím nakonec stal, obrátilo mi to život vzhůru nohama. Samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. (smích)

Matek se obvykle lidé ptají, co prožívaly záhy po porodu, když poprvé své dítě pochovaly. Co jste prožíval vy jako novopečený otec?

Vděčnost. Nesmírnou vděčnost všem lidem, kteří přede mnou bojovali za rovnost pro LGBT lidi. V Česku ještě nejsme tak daleko jako v jiných zemích směrem na západ, ale zas si musíme přiznat, že na tuhle cestu jsme vyrazili později. Máme co dohánět, ale já jsem šťastný a vděčný i za to, co je dnes možné a před 30 lety bylo nemyslitelné. S partnerem a dětmi žiju v zahraničí, ale věřím, že časem se změní i česká legislativa a bude na všechny lesby a gaye vychovávající děti nahlížet jako na úplně běžnou rodinu.

Řada gayů se do zahraničí vydává právě kvůli možnosti založit rodinu a žít rovnoprávně. Bylo to tak i ve vašem případě?

U mě už to byl spíš jen „vedlejší efekt“. Za hranice jsem se vydal v rámci vysokoškolských studií, během toho jsem poznal mého manžela, který pochází ze Španělska. A protože Španělsko má vůči LGBT lidem vstřícnější legislativu, rozhodli jsme se žít tam.

Je život ve Španělsku více „sluníčkový“ než v Česku? Mám na mysli rovinu přijetí vaší rodiny…

Jak se to vezme. Sluníčko tu určitě svítí víc. (smích) Ale každodenní život je samozřejmě o setkávání se s běžnými lidmi. A bez ohledu na vstřícnější španělskou legislativu to rozhodně neznamená, že by všichni automaticky přijali fakt, že lesby a gayové mají děti. Není to ale ani tak o narážení na nějaký odpor nebo nenávist, to zas ne. Ale když se začnete bavit v parku s mužem, který má s sebou dvě děti, jistě vaše první myšlenka není: „tak tohle je gay tatínek“. Takže se v rámci klasického small talku zeptáte třeba na maminku. To, že má dítě matku a otce, je samozřejmě – a logicky – základní předpoklad. Takže dnes a denně narážíte na otázky směřující k jedinému – kde je máma? Nijak to nesouvisí s homofobií, ale člověk se prostě musí připravit na to, že jeho coming out bude v téhle souvislosti probíhat prakticky neustále. Ale já to beru jako takovou malou daň za splněný sen. A s manželem si říkáme, že můžeme být i pozitivním příkladem a třeba inspirací pro druhé. Věřím, že za nějakou tu dekádu budou dva tátové s dětmi úplně běžná věc.

Vaše děti jsou už ve věku, kdy vidí, že rodiny jejich kamarádek a kamarádů jsou jiné než ta jejich. Jak jim to vysvětlujete?

Děti jsou velmi tvárné a jsem přesvědčený o tom, že i dnešní homofobové byli k této nenávisti vedeni. Takže my děti vedeme k tomu, že neexistuje nic jako „správná“ a „normální“ rodina, ale že se jedná o model, který může mít nespočet podob. Připojili jsme se také ke komunitě stejných rodičů, jako jsme my. Je přínosná nejen pro nás jako pro rodiče vzhledem k předávání si různých zkušeností a tipů, ale i pro naše děti. Zatímco v rámci každodenního života přicházejí do styku s rodinami tvořenými ženou, mužem a dětmi, tahle setkání jim ukazují, že je taky spousta dalších dětí, které mají dva tatínky, nebo i dvě maminky. Takže si troufám říct, že jim ta variabilita podob rodiny připadá úplně přirozená. Vlastně se nad tím na rozdíl od většinové společnosti vůbec nepozastavují.

Stále single? Možná si za svou samotu můžete sami, provádíte totiž sabotáž sebe sama!8. 12. 2022

Jak z vaší perspektivy nahlížíte na to, že v Česku je pro gaye založení rodiny stále poměrně problematické a komplikované?

Je to zvláštní, Španělsko je katolická země a kupodivu ani náboženství se nestalo překážkou v tom, aby lesby a gayové získali rovná práva. Nevím, čeho se čeští zákonodárci v souvislosti s přijetím odpovídající legislativy bojí, zejména když manželství pro všechny podporuje většina společnosti a duhové rodiny v Česku také žijí. A co se týká specificky toho rodičovství – vždyť stát se rodičem nemusí chtít každý! To přeci platí i pro heterosexuály. Ale mají tu možnost. Já jsem si v mládí to, že někdy budu mít legálně manžela, a dokonce spolu budeme vychovávat děti, nedokázal ani představit. Ta otevřenost systému a formální akceptace odlišnosti je tedy jen a pouze o poskytnutí možnosti volby, o rovných podmínkách pro všechny. O tom, aby si každý, bez ohledu na to, jaká je jeho sexuální orientace, mohl plnit své sny. A to i v případě, že tím snem je touha po vlastní rodině.  

Zdroj: Redakce

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop