
Rukopis Harryho Pottera 12krát odmítli vydat a Michael Jordan prohrál stovky zápasů – jak se z neúspěchů slavných poučit a překonat nezdary?
Pokud bychom měli začít „motivačním seznamem“, tak: prezident USA Abraham Lincoln trpěl těžkými depresemi, světoznámá moderátorka Oprah Winfrey byla jako dítě týraná, zažila i znásilnění a ve 13 letech utekla z domova. Malíř Vincent van Gogh trpěl bipolární poruchou, hudební skladatel Ludwig van Beethoven se zase potýkal s tinnitem (chronické pískání v uších) a postupnou ztrátou sluchu. Americká spisovatelka Helen Adams Keller před druhými narozeninami přišla o zrak i sluch (a přesto jako první hluchoslepá dokončila studium na Harvardu) a Benjamin Franklin, další americký prezident a také konstruktér prvního bleskosvodu, mohl kvůli finanční situaci rodiny chodit do školy jen dva roky. Pokračovat bychom mohli ještě dlouho, ale hlavní „poselství“, které z těchto pár příkladů plyne, je, že i navzdory překážkám lze – s troškou odhodlání a vytrvalosti – rozhodně dosáhnout velkých věcí. Byť pravděpodobně neusilujete o to stát se hlavou státu či skládat symfonie, rozhodně by vám mohly přijít vhod tipy, jak se poprat s počátečními neúspěchy v případě, že se rozhodnete pokusit o něco nového…
Nevzdávejte se!
Naprosto klíčovým faktorem pro překonání jakékoliv překážky je vlastní odhodlání a vytrvalost. Prostě nepodlehnout a nevzdat se. Ne každý to dokáže – ale právě tato schopnost v konečném důsledku rozlišuje mezi těmi, kdo uspějí, a těmi, kdo nikoliv. Ačkoliv pády bývají tvrdé, je třeba vždy se zase zvednout a najít cestu, jak neúspěch překonat. Lidé, kteří se nevzdají, vlastně dokazují, že věří ve svůj potenciál nakonec dosáhnout úspěchu – a zároveň přijímají i fakt, že součástí celého procesu je řada různých selhání. Mimochodem, i když se výše řečené může zdát jen jako prázdná motivační vata, i věda má v tomto případě jasno. Např. míra selhání mladých podnikatelů dosahuje astronomických 90 procent! Kdyby všichni „složili zbraně“ a svých nápadů a snů se vzdali, svět by přišel o celou řadu zajímavých projektů (a třeba i o celou sérii příběhů Harryho Pottera – nejenže výchozí pozice J. K. Rowling rozhodně nebyla záviděníhodná, ale její rukopis dokonce DVANÁCTKRÁT odmítli vydat…). „Nikdy se nevzdávej“ tedy rozhodně není žádné klišé!
Zdroj: Giphy
Hledejte nová řešení!
Ti, kdo se nevzdali a počáteční překážky překonali, to dokázali díky jedinému: podařilo se jim najít nová řešení starých problémů. To samozřejmě vyžaduje otevřenou mysl a kreativitu, ale pokud se člověk naučí všechny výzvy a překážky chápat jako nové příležitosti, má nakročeno správným směrem. Vlastně by bylo možné říct, že součástí každého úspěchu je celá řada pádů, po nichž se lidé zase zvedli a odhodlaně šli dál. Dokládá to i nespočet těch, kteří nepochybně úspěšní jsou – ale sami se netají tím, že jejich cesta vzhůru byla dlážděna celou řadů různých neúspěchů. „Ve své kariéře jsem minul ve více jak 9 tisících střel. Prohrál jsem téměř tři sta zápasů. Šestadvacetkrát mi všichni věřili, že vyhraju zápas – a já stejně minul. Ve svém životě jsem selhával znovu a znovu. A právě proto jsem úspěšný,“ shrnul tak svou kariéru světoznámý basketbalista Michael Jordan.
Nesrovnávejte se!
Možná si teď říkáte, že na to, abyste napsali třeba stejně tak úspěšné knihy jako J. K. Rowling prostě nemáte. Inu, třeba ano, třeba ne – srovnávání se s druhými je sice na jednu stranu přirozené, ale neustále posuzování vlastních schopností a dovedností vzhledem k druhým vede k jedinému: sami sebe brzdíte, bojíte se riskovat a cítíte se méněcenní. Cestou do pekel je ale zejména srovnávání se s těmi, kdo již svých cílů a úspěchu dosáhli – to je totiž demotivační faktor č. 1. A čím se naopak nechat v případě úspěšných lidí inspirovat? Tím, že věří ve vlastní hodnotu, ačkoliv třeba jejich okolí tvrdí opak. Vždyť i Steve Jobs prohlásil: „Váš čas je omezený, tak ho neztrácejte životem někoho jiného!“
Umět překonat překážky je v životě zásadní – ostatně, čelíme jim od dětství až do posledních chvil. Mnohé z nich jsou nečekané, zraňující a mohou se zdát nepřekonatelné. Ovšem celá řada lidí v historii již dokázala, že překážky překonat lze, a dokonce je možné skvěle je zúročit. Naprostým základem ale je MÍT CÍL. Klidně k jeho stanovení můžete použít tzv. metodu SMART (což je termín složený z anglických slov, která odkazují k tomu, jaký přesně by váš cíl měl být – tedy: chytrý, měřitelný, dosažitelný, realistický a časově vymezený). Díky tomu budete moci váš pokrok sledovat a případně cíl upravovat. Byť nemusí být přímo na dohled, jen skutečně úspěšní lidé vytrvají a tvrdě pracují.
Třeba takový Jim Carey (který trpí dyslexií a v dětství se i nějaký čas ocitl bez domova) si během dospívání sám vypsal šek na 10 milionů dolarů za herecké služby. S datem o 10 let později. Tento šek pak nosil stále v peněžence a díky tomu si denně svůj cíl – stát se hercem – připomínal. Když se ho pak (již jako hollywoodské star) zeptali, zda je skutečně tato technika vizualizace tím, co člověka promění ve světovou star, jen odpověděl: „Skutečným klíčem k úspěchu je tvrdá práce. To je věc, kterou si nestačí jen představit. Ale pak, pak už jen stačí jít a dát si sendvič“. Vypište si tedy také šek, vykročte z komfortní zóny a na cestě k úspěchu si nezapomeňte koupit sendvič.