Milovat, co děláte, je možné za všech okolností. I bez změny otravné práce lze v zaměstnání najít kousek štěstí. Jak na to?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Milovat, co děláte, je možné za všech okolností. I bez změny otravné práce lze v zaměstnání najít kousek štěstí. Jak na to?

Možná, že se každé ráno budíte s tím, že snad již konečně najdete dokonalou práci nebo činnost, která vás udělá šťastnými. Tak dokonale šťastnými, že vlastně už nic jiného nebudete potřebovat. Jistě, že je to nesmysl – na celém širém světě rozhodně neexistuje nic, co by mohlo být zcela konstantním zdrojem vašeho štěstí, vášně či zaujetí. Ovšem zároveň to neznamená, že byste měli na hledání toho, co vás baví a přináší vám radost, rezignovat. Jen je třeba zvolit trošku jiný přístup.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
19. 10. 2022

I když si lidé s myšlenkou, že by měli dělat, co milují, pohrávají od nepaměti (ostatně, výrok „Vyberte si práci, kterou milujete, a nikdy v životě nebudete muset pracovat ani den,“ je připisován Konfuciovi), asi nikdy v historii nenastala celosvětově taková souhra ideálních podmínek ke změně jako v předešlých dvou letech – koronavirová pandemie totiž přiměla všechny ty, co se najedou ocitli zcela bez práce nebo se jejich pracovní režim smrsknul mezi čtyři stěny vlastního bytu, aby začali svůj dosavadní (nejen) pracovní život přehodnocovat. A podle jednoho ze souvisejících výzkumů se lidé začali mnohem více zajímat o to, co a proč vlastně dělají, a dospěli k závěru, že chtějí, aby tyto činnosti milovali…

<Path> Pracovní trh budoucnosti: Ženy nenaleznou uplatnění, varuje Světové ekonomické fórumZdroj: independent.co.uk

Je-li řeč o tom, aby člověk dělal, co ho baví a co miluje, obvykle ale lidem na mysli vytane spíše nějaká pro ně zábavná činnost než tradiční zaměstnání. Ne náhodou se tak mnozí dokonce rozhodli, že své koníčky upřednostní před dosavadní prací a rozhodou se svým zálibám věnovat naplno, a to tak, aby se z nich stal zdroj obživy. Samozřejmě, že je to krok poměrně logický. „Když se člověk věnuje činnostem, které mu přinášejí radost, cítí se obohacen. Z dlouhodobého hlediska pak může rozvíjet větší pocit pohody a štěstí,“ shrnula klinická psycholožka Yesel Yoon s tím, že i tato teze však může být do jisté míry problematická. A tak přímo varuje před tím, aby lidé příliš propadali klišé, že „pokud dělají bezduchou práci, jsou zaprodaní, ale pokud dělají věc, pro niž jsou skutečně zapálení, pak skutečně žijí“. Existuje ale nějaký balanc mezi těmito protipóly? A jak dělat, co máte rádi (příp. měli rádi, co děláte), aniž byste nutně museli dát výpověď a začali prorážet hlavou zeď při snaze uživit se vařením marmelády/instalací lodiček do skleněné lahve/lovem motýlů?  

V roce 2005 Steve Jobs prohlásil, že „jediný způsob, jak odvádět skvělou práci, je milovat to, co děláte,“ to samozřejmě platí – byť je faktem, že láska k jedné činnosti není věčná, člověk, který je do práce (či jakékoliv jiné činnosti) zaujatý, v ní spatřuje také hlubší smysl, má vyšší motivaci, více a rád se učí a opravdu odvádí lepší výkon. Jenže ruku na srdce: ať už jste nadšení do čehokoli, asi jen málokdo dokáže hobby přetavit do takové kvality, aby jej uživilo. A tak nezbývá, než si přiznat, že jen a pouze o vášni a nadšení výběr práce nebude (pravděpodobně nikdo není 365 dní v roce nadšeným státním úředníkem, ale třeba i láskou k práci překypující manažerkou ad.). I když Steve Jobs tedy může posloužit jako jistá inspirace, ti, kdo stojí nohama na zemi, si musí přiznat, že nejvíce se této ikoně přiblíží tehdy, když si koupí černý rolák. Přesto není nutné hned házet flintu (nadšeně) do jisté obilniny…


                                                                               Zdroj: Giphy

 

Radost z práce má různé podoby

Podle odbornice na psychologii v oblasti pracovního trhu Allison E. McWilliams je možné na vášeň k práci nahlížet ze tří perspektiv. A to tak, aby se ona „vášeň“ vztahovala vždy k nějakému konkrétnímu cíli (a ten byl de facto jejím zdrojem a podstatou) – takže k určité formě „naplnění“ nakonec dojde každý.

První možností tedy je orientovat se na své zaměstnání jako na prostředek, který člověku následně umožňuje věnovat se celé řadě skvělých a zábavných věcí (ano, jednoduše řečeno: bez práce nejsou koláče). Je to vlastně radost chodit do práce, pokud víte, že díky výplatě budete moci jet na dovolenou, koupit si, co máte rádi… Druhou variantou je orientace na kariéru. Inu, pro někoho je to možná nepředstavitelné, ale především ti, kteří své práci věnují třeba i více času, než je zdrávo (a to ani ne tak z vášně, ale prostě z nutnosti), se mohou upnout na kariérní postup a třeba i dosažení nějaké prestižní pozice. I to totiž může být následně zdrojem radosti a štěstí.  Poslední možností je pak orientace na poslání – v takovém případě je vlastně možné říci, že práce, kterou ten který člověk dělá, nějak utváří jeho identitu a má pro něj hluboký smysl. V tomto případě se tak může jednat např. o celou řadu pomáhajících profesí, práci v neziskovém sektoru ad. Důkazem, že orientace na poslání je i v Česku (byť se to mnohdy nezdá) docela rozšířená, je pak fakt, že i na řadě finančně podhodnocených pozic ve zmiňovaných profesích stále pracuje mnoho altruistů. Inu, poslání!

<Path> Jak bojovat se stresem? Řiďte se těmito osvědčenými radami expertůZdroj: MensHealth, Foto: Shutterstock

V souhrnu ale platí, že vůbec nezáleží na tom, zda jste vášnivý tvůrce origami, drsný kariérista nebo vás naplňuje, že pomáháte lidem, zvířatům či přírodě – ve všech případech totiž platí, že práce, kterou vykonáváte, vede k tomu, že v životě děláte to, co opravdu chcete a co vám přináší štěstí. Jak přitom shrnuje McWilliams, přestaňte říkat, že děláte, co milujete, jelikož je to tenký led, po němž lze nebezpečně sklouznout až k vnímání smysluplnosti vaší práce. „Mnohem lepší cestou je přijmout za své, že děláte to, v čem jste dobří, nebo co v danou chvíli chcete. Život je totiž přibližování se k tomu, co nakonec může být váš skutečný sen, a to prostřednictvím celé řady různých prožitků a zkušeností, které vám terpve ukážou, jak rozlišovat mezi tím, co se vám líbí, a co ne,“ uzavírá.

Zdroj: quoteinvestigator.com, mckinsey.com, brainyquote.com, psychologytoday.com

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop