Máte mužný hlas jako Darth Vader, nebo zníte jako Alzák? Hloubka hlasu o vás vypoví mnohé, zahýbe i se sebevědomím. Lze ji ovlivnit?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Máte mužný hlas jako Darth Vader, nebo zníte jako Alzák? Hloubka hlasu o vás vypoví mnohé, zahýbe i se sebevědomím. Lze ji ovlivnit?

Možná už se vám to také stalo – slyšeli jste svůj vlastní hlas z nahrávky či záznamu a sami jste byli v šoku, jak vlastně zní. To, že náš hlas zní opravdu jinak, než jej my sami vnímáme, nijak překvapivé není (stejně jako to, že je tím člověk v první chvíli nezřídka zděšen), ovšem řada mužů bývá přinejmenším rozčarována také tím, že jejich hlas není „dostatečně mužný“. Co ale „mužný“ hlas vůbec definuje? Proč po něm muži tolik touží? A je možné, nějak „mužnost“ hlasu ovlivnit?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
17. 10. 2022

Pokud bychom měli začít nějakou „definicí“, co přesně „mužný hlas“ znamená a jak se projevuje, obvykle je takto popisován hlas, který je silný a hluboký. Ostatně, jeden z výzkumů, který se zaměřil na akustické vnímání hlasů, přímo dokázal, jaké faktory ovlivňují, zda je hlas považován za mužný, či nikoliv. „Vyšší základní frekvence, větší variabilita výšky tónu a výraznější samohlásky, tedy aspekty, které se odvíjejí od velikosti a tvaru hlasového traktu, souvisejí se zvýšeným vnímání ženskosti hlasu,“ shrnul pak spoluautor výzkumu Jaime Booz. Kde se ale vzaly všechny tyto konotace úzce svázané s hloubkou/výškou mužského hlasu?

<Path> Víme, kdo vám hází vidle do plnění novoročních předsevzetí – váš vnitřní kritik. Kdo to je a jak ho poslat do háje?Zdroj: history.com, choosingtherapy.com, visionpsychology.com, themuse.com, forbes.com

Mužný hlas jako všeobjímající ideál

Hluboký hlas je dnes v případě mužů kýženým ideálem – nejenže muži s hlubšími hlasy působí sebevědoměji a autoritativněji, ale prý jsou také efektivnějšími generálními řediteli, politickými kandidáty, vůdci a disponují také větší mírou sex-appealu. Ženy totiž při výběru protějšku upřednostňují právě muže s hlubšími hlasy, nemluvě o tom, že to, co říkají, dokonce považují za zapamatovatelnější. Podle antropoložky Carolyn Hodges-Simeon se od hlasu odvíjí i celá řada dalších úsudků, které o mužích děláme. „Posouzení čehokoliv, co při srovnání s druhými zajistí úspěch – věk, velikost, svalová hmota, sebevědomí, leadership – to vše je silně ovlivněno výškou hlasu,“ tvrdí přímo. A pozor – tato preference „mužných hlasů“ jde daleko nad rámec heteronormativity. Podle jednoho z dalších souvisejících výzkumů i svobodní gayové hodnotí nízko položené mužské hlasy jako atraktivnější. Po hlubokém – a tedy a priori mužném – hlase ale touží dokonce i trans muži.

Mít hluboký hlas je tedy pro mužskou část populace skutečně žádoucí a dle celé řady výzkumů jsou hluboké hlasy opravdu indikátory mnoha stereotypních rysů, které – zdá se – platí zcela univerzálně, napříč sexuálními identitami i kulturami a vlastně i živočišnou říší. Samci mnoha dalších živočišných druhů totiž vydávají zvuky nižší a hlubší ve srovnání se samicemi. Ovšem jen v případě lidí panují ve výšce hlasu skutečně markantní rozdíly, což je dáno také rychlostí vibrace lidských hlasivek. Poměrně zajímavé je pak i to, že ačkoliv značná část pozornosti evoluční literatury se upírá k selektivním tlakům na tělesnou výšku, mezi ženami a muži v tomto případě existuje v průměru jen 8% rozdíl, zatímco v případě hlasu je rozdíl až 60%. A tak jsou mnozí vědci přesvědčeni, že se jedná o výsledek sexuálního výběru – ženy mají tendenci vybírat si muže s hlubším hlasem, čímž se rozdíly postupně prohlubují.

Jak hlas zní a jak to ovlivnit?

Lidský hlas je produkován hlasovým traktem – jak vzduch prochází hrtanem, hlasivky vibrují a výsledkem tohoto chvění je hlas. A hlasové kvality a charakteristiky jsou definovány obecnými anatomickými rozdíly v hlasovém aparátu obou pohlaví – tedy roztečí, rozsahem, registrem a kvalitou. Mužský hlas je pak obvykle klasifikován v rozsahu mezi 65-260 Hz. A klíčovým obdobím pro utvoření finálního „zvuku“ hlasu, je samozřejmě puberta, tehdy totiž v důsledku zvýšené produkce testosteronu hlasivky posilují. To pak de facto znamená, že čím vyšší má muž hladinu testosteronu, tím hlubší má také hlas.

Zdroj: Giphy

Bohužel je tedy faktem, že „mužnost hlasu“ nijak extra ovlivnit vlastním přičiněním nelze. Člověku je dán a podmíněn je i tělesnou konstitucí, potažmo hlasivkami. Ale… i z toho, co vám příroda nadělila, je možné vytěžit maximum. Prvním krokem je naučit se mluvit přirozeným tónem (což mnozí muži právě kvůli obavám, že budou znít jako animovaná postavička, nedělají), druhým pak dýchat přes bránici – díky tomu získá hlas silnější a vlastně i trošku hlubší charakteristiky.

<Path> 4 elementární chyby, kterými muži sabotují svoji kariéru. Jak si vydobýt respekt na pracovišti? Vyzkoušejte nový přístup hned při pondělku!Zdroj:

K tomu, aby člověk poznal a ovládl přirozenou sílu a barvu vlastního hlasu, měl by mluvit tzv. přes masku (jedná se o rezonanční dutiny ústní, nosní, hlavovou a hrdelní), zcela optimální je pak ten hlas, který rozezní nosní dutinu (tipů, jak na věc, je na internetu nespočet, např. zde). Podle hlasového kouče Mortona Coopera lze optimální výšku a tón procházející skrze masku „odhalit“ i tak, že se zavřenými ústy začnete dělat „mmmm“, následně přejdete na „hmmm“ a zaměříte se přitom na vibrace v oblasti masky. Jakmile se maska rozrezonuje, našli jste, co jste hledali. Od této chvíle byste se měli soustředit na mluvení v této výšce a v daném tónu. Podpořit jej můžete i vhodným dýcháním (pokud se vám při nadechnutí zvedá hrudník a ramena, je to špatně), díky dýchání přes bránici bude váš hlas silnější a získá také větší rezonanci.

V závěru pak platí, že trénink dělá mistry. I když se vám ale třeba vlastní hlas plně ovládnout nepodaří, příp. se nepřiblíží „ideálu“, buďte v klidu, i v showbyznysu si řada mužů udělala kariéru s hlasy, které šly zcela proti proudu. Ostatně, ten nejmužnější hlas je nakonec ten, který už máte, jen ho musíte najít...

Zdroj: biospace.com, nature.com, sciencedirect.com, discovermagazine.com, researchgate.net, bunnystudio.com, nbcnews.com, javor.cechove.cz, artofmanliness.com

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop